TERAZ3°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Tak wygląda przebudowana ul. Pereca na piotrkowskim Podzamczu

A.Stańczyk
Aleksandra Stańczyk pt., 18 września 2020 09:30
Pereca na Podzamczu została przebudowana, w dodatku nie jest już ślepa. Ulica została połączona z Al. Kopernika. To jeden z elementów rewitalizacji tej części miasta, a dokładniej jeden z etapów utworzenia tzw. bulwarów nad rzeką Strawą. Prace trwały od ubiegłego roku i realizowane były w formule "projektuj i buduj". W piątek o poranku zadanie zostało oficjalnie zakończone, a ulica otwarta.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Przez kilka pierwszych miesięcy przebudowywano infrastrukturę podziemną na modernizowanym odcinku - kanalizację sanitarną i deszczową oraz wodociąg. Usunięto kolizje teletechniczne. Następnie ułożono krawężniki, wykonano podbudowy pod chodniki i drogę, po czym ułożono kostkę betonową i wylano asfalt. Skrzyżowanie Pereca Kopernika zostało nieco wyniesione i wykonane z kostki. Takie rozwiązanie – jak informują urzędnicy - zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo i umożliwi również łatwiejszy dostęp do ciepłociągu w razie jakiejkolwiek awarii.

 

Ostatnimi etapami projektu były: ułożenie trawy z rolki, urządzenie zaprojektowanej zieleni i ustawienie elementów małej architektury, czyli ławek, koszy na śmieci i krat osłaniających zasadzone drzewa.


Po przebudowie ulica Pereca nie jest już ślepa. Udrożniono drogę poprzez połączenie jej z ulicami Wojska Polskiego i Kopernika.

 

Wzdłuż Strawy usytuowano dwa deptaki. Jeden z nich znajduje się po stronie zachodniej ulicy Pereca, na odcinku od Garncarskiej do Starowarszawskiej. Drugi po wschodniej stronie od Starowarszawskiej do Zamkowej. Odcinki te są wyłączone z ruchu kołowego, by nie powodować uciążliwości wynikających z bezpośredniego tranzytu pomiędzy Wojska Polskiego a Kopernika.

 

W spotkaniu na Podzamczu uczestniczyli w piątek prezydent miasta Krzysztof Chojniak, dyrektor Biura Inwestycji i Remontów Małgorzata Majczyna, przedstawiciele wykonawcy, czyli firmy PEUK, a także Jacek Ziętek z Muzeum w Piotrkowie.

- Problematyczne na pewno były uzgodnienia z konserwatorem zabytków. Przygotowanie wszelkich dokumentacji to była droga przez mękę. Wzdłuż rzeki Strawy trafiliśmy na grunty nienośne. To była ciekawa inżynierska robota, a poza tym… wszystko przebiegało zgodnie z planem – mówił prezes firmy PEUK Tomasz Kaczmarek, przedstawiciel wykonawcy tej inwestycji.

 

Całkowity koszt przebudowy to ok. 3,5 mln zł, z czego 2 mln pochodzą z budżetu miasta, 1,5 mln to unijne dofinansowanie.

 

 

Dwie plenerowe wystawy (przygotowane przez piotrkowskie Muzeum) mogą oglądać w weekend piotrkowianie spacerując ul. Pereca. Pierwsza dotyczy współczesnego Piotrkowa, druga tradycji chrześcijańskich. 

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 53

    ~oFca (gość)

    21.09.2020 20:44

    Gdzie komentarz zgubiliście? Prawda w oczy kole?


    ~oFca (gość)

    21.09.2020 20:17

    Jeszcze nie zdążyli oddać do użytku, a patologia z Reagana już zaznaczyla swoją obecność wydrapując na nowych ławkach „pks” i bazgrając markerami „polonia”, a słupków przy ulicy na przeciw ich „stadionu” już wkrótce w ogóle nie będzie.. co za puści ludzie?!


    ~gość (gość)

    20.09.2020 18:55

    Taa tyle wody płynie w tej rzece, że ja rano więcej moczu oddaję. To jest jakiś rów nie rzeka


    ~Tak tylko pytam (gość)

    20.09.2020 10:25

    Tyle że te cegiełki czerwone to cegła dziurawka, ciekawe czy tak było w specyfikacji.


    ~gość (gość)

    19.09.2020 19:20

    Ale wokoło jest wesoło


    reklama

    Dla Ciebie

    3°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio