Piotr Wojtysiak, starosta powiatu piotrkowskiego przekonywał podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Piotrkowskiego, że to inwestycja bardzo ważna dla wszystkich mieszkańców ziemi piotrkowskiej. - Zagospodarowanie tego terenu pozwoli na stworzenie nowego centrum przesiadkowego dla mieszkańców całego powiatu piotrkowskiego. Obecnie warunki nie są dogodne do stworzenia tak dużej sieci połączeń, dlatego spotkałem się z wszystkimi przewoźnikami, którzy realizują przewozy na naszym terenie. Wsparli nasz powiat w zakupie dworca. Są zainteresowani tą inwestycją i zadeklarowali gotowość współpracy w zakresie tworzenia kolejnych połączeń na terenie powiatu piotrkowskiego bez udziału w ustawie o przywracaniu połączeń autobusowych. Przewoźnicy stwierdzili, że mogą realizować swoje kursy tak jak dotychczas, a jeżeli będzie taka potrzeba, rozszerzać swoją ofertę o tzw. białe plamy.
Aby ta inwestycja została zrealizowana kompleksowo, Starostwo nawiąże współpracę z piotrkowskim Urzędem Miasta. O to, jaki będzie udział magistratu w zakupie i ewentualnym zarządzaniu dworcem zapytała starostę radna Katarzyna Miśkiewicz. - Przy zakupie dworca miasto nie będzie partycypowało, będzie to nasza własność. By jednak stworzyć funkcjonalne centrum przesiadkowe, musimy ściśle współpracować z miastem i prezydentem jako organizatorem ruchu na terenie Piotrkowa Trybunalskiego. Trzeba chociażby przenieść przystanki, które znajdują się przy ul. Grota-Roweckiego. One obecnie nie zapewniają komfortowych warunków dla podróżujących. Poza tym chcemy wykorzystać też drugą część nieruchomości i obiekty, które przylegają do dworca, czyli toalety czy wieżę ciśnień. Projekt, który może nam pozwolić na pozyskanie dofinansowania na zagospodarowanie terenu zakłada, że będziemy dysponować większą powierzchnią gruntu. Stąd konieczność współpracy z prezydentem miasta, który zadeklarował gotowość włączenia się do wspólnych działań w tym zakresie - dodał starosta Wojtysiak.
Na sesji obecnych było 18 radnych. Wszyscy jednogłośnie wyrazili zgodę na dokonanie zmian w budżecie powiatu, pozwalających m.in. na zakup dworca. Wstępnie strony ustaliły, że do 30 listopada zostanie podpisana umowa przedwstępna nabycia prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości. Do 31 stycznia 2020 roku ma zostać zawarta umowa ostateczna. Następnie w ciągu 7 dni od jej zawarcia nastąpi wydanie nieruchomości. Koszt wykupu to 2,67 mln zł, z czego 10% przekazane zostanie sprzedającemu w 2019 roku, a reszta w 2020.
Komentarze 36
08.11.2019 09:07
Po co kolejny budynek starostu? Państwo urzędnicy już sią nie mieszczą? co tam będzie wydział komunikacji?
08.11.2019 00:17
Najpierw starosta likwiduje szpital potem handluje dworcem. Zieloni robią interesy na publicznym majątku.
07.11.2019 22:19
Mobi lis wykupił PKS że względu na atrakcyjne działki.Starostwo z większością działaczy P. w koalicji z P.nie podżyrowało kredytu,bo Pan W.prywatnie mąż byłej Pani Prezydent z dużego miasta jest udziałowcem w/w spółki.Tak musiało być i nikt wtedy nie mógł nic zrobić. Szkoda tylko dobrze prosperującego przedsiębiorstwa.
07.11.2019 11:20
Najpierw sprzedaję się polskie przedsiębiorstwo PKS firmie Mobilis należące do spółdzielni Egged, będącej największym przewoźnikiem autobusowym w Izraelu, a teraz się je odkupuje.
Proszę żeby ktoś prześledził transakcję sprzedaży i odkupu, jak to będzie się finansowo zamykało?
07.11.2019 09:33
PKS nigdy nie był własnością starostwa, starostwo chciało go kupić wraz z pracownikami kilka lat temu ale się nie udało. Pamiętam to jako były pracownik PKS. I bardzo dobrze, że e teraz starosta dopiął sprawę bo widać do czego prywatny inwestor doprowadził.