TERAZ13°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Spotkanie integracyjne dla uchodźców w Wolborzu

P.Kwiatkowski
Paweł Kwiatkowski sob., 12 marca 2022 18:33
Obywatele Ukrainy uciekający przed wojną do Polski, przyjeżdżają także do naszego regionu. Spotkanie integracyjne dla uchodźców przebywających na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica, zorganizowano w sobotę w Wolborskim Centrum Kultury.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Podczas pierwszego spotkania zorganizowano zajęcia ruchowe oraz plastyczne. Dla chętnych możliwa była również konsultacja z psychologiem. Planowane są już kolejne wydarzenia, w których - poza obywatelami Ukrainy -będą mogli uczestniczyć także chętni mieszkańcy naszego regionu.

Głównym celem naszej inicjatywy jest integracja. Dziś jest pierwszy raz. Chcemy, aby nasi goście z Ukrainy, czuli się tutaj bezpiecznie i zapoznali się z nami. Nie wiemy, ile jeszcze potrwa ta sytuacja. Chcemy, aby spędzony tutaj czas był dla nich dobry. Chcemy także zaopiekować się ich emocjami. Docelowo chcemy integrować uchodźców i Polaków, aby nasze codzienne życie było łatwiejsze. Oferujemy zajęcia plastyczne, ruchowe, możliwe są także rozmowy z psychologiem - mówiła Kamila Dubilas, dyrektor Wolborskiego Centrum Kultury.

Organizatorzy byli zaskoczeni sobotnią frekwencją. Z kolei sami uczestnicy bardzo docenili tę inicjatywę.

Mamy możliwość porozmawiania z psychologiem o naszych problemach. Ta wojna to dla naszych dzieci bardzo trudne przeżycie. Przyjechały z Ukrainy do Polski, nie wiedzą dlaczego to wszystko się dzieje. Oferowana tutaj pomoc jest bardzo cenna. To wszystko jest dla nas niezwykle stresujące. Rozmowa z psychologiem naprawdę nam pomaga i pozwala uspokoić emocje - powiedziała jedna z kobiet uczestniczących w zajęciach.

Spotkania w WCK przeznaczone są dla uchodźców przebywających obecnie na terenach gmin Wolbórz oraz Moszczenica. Niewykluczone jednak, że już niebawem będą mogli w nich uczestniczyć wszyscy przebywających na terenie powiatu piotrkowskiego.

Chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń, żebyśmy mogli się poznawać, a dzieci mogły się poznawać i być w swoim świecie, który jest im naturalnie przypisany. Najczęściej staramy się rozwiązywać problemy związane z poczuciem bezpieczeństwa. Podpowiadamy, jak radzić sobie z tęsknotą za bliskimi, zwłaszcza jeśli chodzi o relację z tatą, którego teraz nie ma. Dużo kobiet reaguje sprawczo, pytają gdzie mogą znaleźć pracę. To oznacza, że próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości i nie pojawia się bezsilność i bezradność - mówi psycholożka rozwojowa Joanna Bylinka-Stoch z The Neufeld Institute Poland.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 4

    ~M (gość)

    13.03.2022 08:41

    Rozmowa z psychologiem? Ja POLSKIEGO dziecka zapisać nie mogę bo terminy albo za drogie są wizyty a tu proszę. Świetnie



    ~goœć_obserwator (gość)

    12.03.2022 23:31

    Świetny pomysł, bardzo cenna inicjatywa. Ludzie są cudowni, pomagają w każdy możliwy sposób,ale potrzebne są nie tylko ciuchy i jedzenie. Owszem, te rzeczy są bardzo ważne, ale nie najważniejsze, jeśli uchodźcy mają kiedyś znowu normalnie żyć.


    reklama

    Dla Ciebie

    13°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio