TERAZ4°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Społeczna akcja przeciw fajerwerkom w sylwestra

K.Rudzki
Krzysztof Rudzki czw., 30 grudnia 2021 10:37
Fajerwerki to dla wielu osób nieodłączny element każdej imprezy sylwestrowej. Z roku na rok coraz więcej osób podkreśla jednakich bardzo negatywne oddziaływanie nie tylko na środowisko i zwierzęta, ale też ludzi.
Autor: Fot. Pixabay

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Z potrzeby mówienia o szkodliwym działaniu fajerwerków oraz chęci zmiany sylwestrowych zachowań Polaków zrodziła się społeczna akcja "Podaruj Ciszę". Jej twórcy zwracają uwagę na traumę, jaką wystrzały fajerwerków mogą powodować u wielu ludzi. 

W Polsce jest 400 tys. osób chorych na padaczkę oraz szacunkowo ok. 340 tys. osób w spektrum autyzmu. Razem z rodzinami jest to ok. 2 mln Polaków. Dla części z tych rodzin okres około sylwestrowy to przeżywany corocznie horror. Huk petard i błysk fajerwerków wywołują silne reakcje stresowe u części osób z różnymi niepełnosprawnościami - podkreślają twórcy akcji "Podaruj ciszę". 

 

Równocześnie od wielu lat ekolodzy apelują o zaprzestanie sylwestrowych wystrzałów ze względu na zwierzęta. Każdego roku wystrzały fajerwerków w sylwestra zbierają śmiertelne żniwo. Ofiarą stresu padają zarówno zwierzęta domowe, jak i dzikie. W najlepszym wypadku przerażone psy i koty trafiają do schroniska. W najgorszym tracą życie pod kołami samochodów i w wyników zatrzymania akcji serca. 

 

Na stronie poświęconej akcji "Podaruj ciszę" właściciele zwierząt znajdą także fachowy poradnik, jak zabezpieczyć swojego pupila przed fajerwerkowymi wystrzałami. 

Opiekunowie zwierząt: psów, kotów, koni, nawet papug mogą skorzystać z porad, jak zabezpieczyć fachowo zwierzę domowe. Bowiem nie wszystkie porady krążące po forach internetowych są bezpieczne. Specjaliści alarmują na przykład, że nie wolno podawać zwierzętom ludzkich preparatów na uspokojenie. Nie wolno podawać też preparatów, które powodują jedynie zwiotczenie mięśni. Pies pozostaje w pełni świadomy, ale nie może się poruszać, uciekać ani w jakikolwiek sposób zareagować na to, co się dzieje. Korzystajmy z fachowych porad jak zabezpieczyć pupila bez szkody dla niego - apelują. 

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 19

    ~Rady (gość)

    31.12.2021 14:51

    Ja się cieszę, jak słyszę, ile to paluszków i oczek ubyło po sylwestrowym strzelaniu.


    ~wieśniak (gość)

    31.12.2021 08:19

    gratuluję właściwego doboru zdjęcia do niniejszego artykułu. Martwicie się o pieski, a na zdjęciu pokazujecie dziecko pod poduchami. Jakaś żenada cała ta akcja. Nie wiem jak u was, ale ja petardy kupuję przede wszystkim dla swoich dzieci bo już od świąt suszą mi głowę i nie mogą doczekać się pokazu. Pozdrawiam pieski i ich właścicieli, a szczególnie tych co pieskom zakładają kamizeleczki - świat schodzi na psy.


    ~realny (gość)

    31.12.2021 08:11

    patrząc na te komentarze to chyba społeczna akcja się nie uda!



    ~go?ć_gość (gość)

    31.12.2021 07:47

    Ekolodzy apelują. A ja bym apelował o zaprzestanie ekologów. Wtrącają się w każdą sprawę i zazwyczaj nic dobrego z tego nie wynika. Ja będę strzelał a jak się komuś nie podoba to są stopery do uszu niech zamknie się w domu o tej godzinie to się śpi.


    ~goœć_piotrkowianin (gość)

    30.12.2021 19:19

    niedługo nie będzie można pierdnąć...


    reklama

    Dla Ciebie

    4°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio