TERAZ3°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Region: Przędły wełnę i ubijały masło

JaKac1
JaKac1 pon., 29 listopada 2010 14:26
Sobota, wietrzny, wieczór i mała strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamocinie. To tu, tak jak kilkadziesiąt lat temu, spotkały się kobiety z jednej gminy. Panie ubijały masło, przędły wełnę, wyszywały ludowe wzory, maglowały pościel. W tym gronie znaleźli się również mężczyźni, którzy ostrzyli kosy i akompaniowali damskim śpiewom. Wszystko to podczas warsztatów integracyjnych kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Grabica, które mają za zadanie uchronić ludowe tradycje od zapomnienia.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

- Naszym spotkaniem nawiązujemy do tradycji. Kiedyś kobiety spotykały się w czas równonocy, czyli zrównania nocy z dniem. Było to między 21 a 23 września. Mamy co prawda listopad, ale nic nie przeszkadza, by kontynuować dawne tradycje. Kobiety z trzydziestu kół gospodyń z gminy Grabica spotkały się, by zaprezentować dawne prace, które wykonywane były podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów - mówi Zofia Stachaczyk, koordynator imprezy i pracownik Urzędu Gminy w Grabicy. Podczas ubijania masła, przędzenia wełny, maglowania pościeli czy robienia ozdób kiedyś kobiety rozmawiały o czarach, tajemnych postaciach i wydarzeniach. Dziś te rozmowy są zupełnie inne.

- Podtrzymując tradycje lokalne i prezentując młodszemu pokoleniu, jak kiedyś wyglądało życie na wsi, jak spędzało się zimowy czas, panie prezentowały prace wykonywane dawno temu. Kiedyś rozmawiano o czarach, czarownicach, snuto historie i legendy. Dziś oczywiście te rozmowy wyglądają inaczej. Kobiety rozmawiają o modzie, wymieniają się przepisami kulinarnymi, a nawet dyskutują o polityce. W tym przedwyborczym czasie ten temat zdominował wszystkie spotkania - mówi Zofia Stachaczyk.

Warsztaty integracyjne w gminie Grabica to kontynuacja słynnej już grabickiej “Pierzawki”, która odbywa się w karnawale już od kilku lat. Podczas sobotniego spotkania wystąpił chór “Grabiczanie”, który uprzyjemnił paniom pracę.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 2

    reklama

    Dla Ciebie

    3°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio