TERAZ12°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Raport: plastik większym problemem niż zmiany klimatu

PAP
PAP pt., 1 listopada 2019 10:40
Plastik jest większym problemem ekologicznym niż zmiany klimatu - wynika z międzynarodowego raportu GfK. Najczęściej problem ten dostrzegają Niemcy (75 proc. wskazań), najrzadziej Węgrzy (55 proc.), Polacy uplasowali się tuż przed Węgrami z wynikiem 58 proc. wskazań.
Zdjęcie
Autor: fot. pixabay.com

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Jak czytamy w raporcie pt."Who cares? Who does?", 70 proc. europejskich konsumentów wymieniło odpady z tworzyw sztucznych jako najważniejsze z 5 największych światowych wyzwań środowiskowych. Najczęściej problem ten jest dostrzegany przez Niemców (75 proc. wskazań), najrzadziej przez Węgrów (55 proc.). W Polsce odsetek wskazań jest podobny do węgierskiego i wynosi 58 proc. wskazań.

 

Z raportu wynika, że na tle wszystkich analizowanych w badaniu rynków europejskich polscy nabywcy nie widzą w odpadach z tworzyw sztucznych tak dużego problemu. "W opinii Polaków odpady plastikowe są trzecim w kolejności największym globalnym wyzwaniem środowiskowym, po zanieczyszczeniu powietrza i wody" - podano.

 

Wskazano, że w prawie wszystkich krajach objętych badaniem (z wyjątkiem Rosji) konsumenci uważają producentów za najbardziej odpowiedzialnych za kontrolowanie i ograniczanie odpadów z tworzyw sztucznych. "Warto także podkreślić, że zaskakująco rzadko w tej roli widziany jest przez konsumentów handel i sieci detaliczne, dodano, że w Polsce nabywcy obarczyliby równie dużą dozą odpowiedzialności co producentów, także administrację państwową" - czytamy w raporcie.

 

Zdaniem Izabeli Jagodzińskiej z Consumer Panels & Services GfK, Polscy nabywcy mają dość podstawową wiedzę na temat dbania o środowisko i ograniczania zakupu produktów w opakowaniach z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. "Jednak poziom świadomości społecznej rośnie i coraz więcej klientów jest zainteresowanych tymi zagadnieniami. Nadal konieczne jest zwiększenie świadomości społecznej poprzez kampanie informacyjne i wywieranie nacisku na producentów, aby zmniejszyli ilość produkowanego i marnowanego tworzywa sztucznego" - dodała.

 

W raporcie GfK wskazano, że Responsibility Index ilustrujący poziom świadomości i zestaw zachowań konsumenckich związanych z odpowiedzialnym postępowaniem z tworzywami sztucznymi jest dla Polski na poziomie 81 punktów (przy średniej dla 11 badanych krajów na poziomie 100 punktów). Dla porównania najniższą wartość wskaźnik przyjmuje w Rosji (41 punktów), a najwyższą w Austrii (137 punktów).

 

Badanie przeprowadzono na przełomie kwietnia i maja 2019 roku na próbie n=40.091 respondentów, na 11 europejskich rynkach: Austrii, Belgii, Czech, Danii, Holandii, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji, Szwecji, Węgier. Respondentami były osoby decyzyjne, odpowiadające w gospodarstwach domowych za dokonywanie zakupów. (PAP)

 

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 14

    ~gość (gość)

    02.11.2019 16:17

    Jak to zawsze bywa,leczy sie skutki zamiast przyczyn.Zamiast ganic ludzi za to,ze uzywaja plastiku,najprosciej by bylo zakazac produkcji,a konsument sie dostosuje,bo nie bedzie mial wyjscia.Ale oczywiscie,jak nie wiadomo o co chodzi,to na pewno o kasę.


    ~gość (gość)

    02.11.2019 13:54

    A jak dba o to Piotrków? Zwalniając z podatku na 10 LAT firmę produkująca produkty z plastiku? Folie, strecze i inne zbędne tony śmieci?


    ~malgosia pinsrot (gość)

    02.11.2019 08:40

    wyjde na ulice i bede protestowac wsprawie plastiku



    ~malgosia pinsrot (gość)

    02.11.2019 08:35

    dawniej każda butelka była wymienna dzis juz nie jest a materiał sie marnuje produkcja idzie do przodu a srodowisko cierpi jak i my a segregacja nic nie daje moze czasy sie cofną i zaczną tak robic ze jak sie wyprodukuje to mozna cos wspowrotem oddac aby był obrud itd



    ~aqqq (gość)

    02.11.2019 01:36

    W dużym skrócie: Aby na poważnie przetwarzać odpady potrzebna jest firma, która zatrudnia kilkaset osób. Przez wysokie podatki i specyfikę takiej działalności na pracowniku zysk jest mniejszy niż koszty. Firma bierze dotacje, dzięki czemu może dalej funkcjonować. Dotacje na tego typu działalności są z punktu widzenia dających dotację marnowaniem możliwości. Dający dotację wolą dać je na większą ilość branż, czym mogą się potem pochwalić jacy są hojni i siać propagandę unijną. Segregując odpady przyczyniasz się do wzrostu podatków, gdyż dajesz możliwość nałożenia wyższego podatku na firmę recyklingową i inne przy tych samych dotacjach bo ta ma część pracy już wykonaną.


    reklama

    Dla Ciebie

    12°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio