TERAZ4°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Przodownicy turystyki ruszyli na szlak

A.Stańczyk
Aleksandra Stańczyk pon., 13 lutego 2017 09:46
Pod hasłem „Nie wszystko złoto, co się świeci, czyli sięgnijmy do gwiazd" odbyła się kolejna edycja zimowego rajdu pieszego „Gorącego czaju łyk". W roku obchodów jubileuszu Piotrków 800, uczestnicy dowiedzieli się m.in., jakie związki łączyły Piotrków z Mikołajem Kopernikiem, a także co wspólnego z naszym miastem mają kratery na księżycu.
Zdjęcie 1: Przodownicy turystyki ruszyli na szlak

1 z 6

Zdjęcie 2: Przodownicy turystyki ruszyli na szlak

2 z 6

Zdjęcie 3: Przodownicy turystyki ruszyli na szlak

3 z 6

Zdjęcie 4: Przodownicy turystyki ruszyli na szlak

4 z 6

Zdjęcie 5: Przodownicy turystyki ruszyli na szlak

5 z 6

Zdjęcie 6: Przodownicy turystyki ruszyli na szlak

6 z 6

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

W mroźny poranek 11 lutego przed siedzibą piotrkowskiego Oddziału PTTK zgromadziło się 135 osób, które pod opieką przewodników piotrkowskich i przodowników turystyki pieszej wyruszyli na szlak. Uczestnicy rajdu dowiedzieli się m.in. o związkach klejnotów królowej Jadwigi z odbudową murów miejskich, o skradzionych skarbach królowej Bony, ale również o księżycowym kraterze nazwanym imieniem piotrkowskiego astronoma Feliksa Kępińskiego. Przypomniana została także postać twórcy piotrkowskiego planetarium – prof. Zbigniewa Solarza. Zaskoczeniem dla wielu była informacja, że piotrkowski pomnik Kopernika zaprojektowany został przez Ludwikę Nitschową, rzeźbiarkę, która stolicy podarowała Syrenkę. Rozwiązana została też zagadka dotycząca związków Kopernika z Piotrkowem. Okazało się, że to właśnie w Piotrkowie wygłosił on traktat o monecie. Zakończenie rajdu nastąpiło w piotrkowskim Muzeum. Zanim uczestnicy skosztowali jednak gorącego czaju i karnawałowych pączków, wszyscy zwiedzili wystawę filatelistyczną „Popatrz na gwiazdkę, czyli kosmos na pocztowym znaczku", a także zapoznali się z najcenniejszymi skarbami na wystawie „Archeologiczna autostrada". Chętni mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali symboliczną „złotą monetkę" na pamiątkę traktatu wygłoszonego w Piotrkowie przez Mikołaja Kopernika. Dla wszystkich drużyn przygotowane zostały pamiątkowe dyplomy oraz pakiety wydawnicze poświęcone Muzeum oraz obchodom jubileuszu Piotrków 800. Chętni mogli zweryfikować książeczki turystyczne i zdobyć kolejne punkty na Odznakę Turystyki Pieszej i Odznakę Krajoznawczą Regionu Piotrkowskiego.

 

Oddział PTTK im. Michała Rawity Witanowskiego składa podziękowania za wsparcie w organizacji rajdu dla: Centrum Informacji Turystycznej i Muzeum w Piotrkowie.

 

Kolejne rajdy już niebawem.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 14

    ~klugen (gość)

    13.02.2017 11:43

    tak opowiadają a może ktoś zna taka historie że królowa bona niby pływała gondolą po strawie ? a skąd strawa się zaczyna a gdzie kończy i czy są jakieś plany tej smrudki porażka



    ~luuciannn (gość)

    13.02.2017 11:28

    A CZY powiedzą wszystkim o tym że Kopernik był kobietą



    ~Anonim (gość)

    13.02.2017 10:39

    Tytuł rodem z PRLu... ;)



    reklama