TERAZ13°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Prawie pół tysiąca chorych w ciągu miesiąca

MaWag
MaWag niedz., 23 marca 2014 09:47
Zimy prawie nie było, ale na wirusy zawsze “możemy liczyć”. Okazuje się, że region łódzki jest najbardziej zagrożony atakiem wirusów grypy. To tutaj liczba zachorowań wciąż rośnie. Piotrkowski sanepid w marcu odnotował już prawie pół tysiąca zachorowań.
Zdjęcie
Autor: foto: archiwum ePiotrkow.pl

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Jak informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim, w ostatnim czasie nastąpił wzrost zachorowań na choroby grypopodobne. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Piotrkowie Trybunalskim zarejestrowała w styczniu 268 podejrzeń grypy, w lutym 434 podejrzenia grypy, do 14 marca 488 podejrzeń grypy.

-Wirusowe infekcje dróg oddechowych są przenoszone drogą kropelkową oraz przez kontakt ze skażonymi rękami i przedmiotami. Najwyższą zakaźność wykazuje chory w objawowym okresie infekcji. Okres wylęgania choroby od momentu zakażenia wynosi od kilku do 48 godzin. Choroba charakteryzuje się wysoką gorączką, bólem: głowy, gardła, mięśni, stawów oraz suchym, napadowym kaszlem i katarem. Często do objawów dołącza ból brzucha i biegunka – informują inspektorzy sanepidu.
Osoby chore powinny: pozostać w domu, w ciepłej pościeli, pić dużo płynów, stosować się do zaleceń lekarza, zasłaniać usta i nos chusteczką, unikać dotykania rękoma oczu, nosa i ust, zużytą chusteczkę wyrzucić do kosza, myć ręce mydłem i ciepłą wodą.

Z tym pozostawaniem w domu jest jednak u nas źle. Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii edukacyjnej “Zwalczmy grypę”, aż 44% aktywnych zawodowo osób pracowało pomimo objawów choroby. A takie lekceważenie przeziębienia czy grypy nie tylko zwiększa ryzyko powikłań, ale też naraża na infekcję współpracowników. Do listy zaleceń warto więc dodać dbanie o czystość swojego stanowiska pracy – regularne dezynfekowanie klawiatury komputera, słuchawki telefonu czy blatu biurka. Koniecznie trzeba też wietrzyć biurowy pokój i - jeśli jest taka możliwość - zrezygnować z centralnego ogrzewania czy klimatyzacji – suche i nieodpowiednio filtrowane powietrze to siedlisko wirusów, a przesuszona błona śluzowa dróg oddechowych to pierwszy krok do rozwinięcia się infekcji.

W ramach profilaktyki należy zadbać o wzmocnienie odporności organizmu. Należy dokładnie i często myć ręce, wysypiać się, spożywać posiłki bogate w witaminy, kwasy omega-3 oraz mikroelementy. Zatem w zbilansowanej diecie pamiętajmy o spożywaniu warzyw, owoców, mięsa ryb, drobiu, jaj, serów. Ważne jest unikanie alkoholu, papierosów oraz zwiększenie aktywności fizycznej, chociażby poprzez spacery.
- Najlepszą ochroną przed grypą są szczepienia, które zabezpieczają przed bardzo poważnymi powikłaniami tej choroby. Ze względów epidemiologicznych szczepienia zalecane są dzieciom, młodzieży, osobom starszym i przewlekle chorym oraz przebywającym w dużych skupiskach ludzkich – podpowiadają pracownicy sanepidu.

Or

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 0

    reklama

    Dla Ciebie

    13°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio