W środę pod Urzędem Miasta członkowie Stowarzyszenia Polska 2050 zorganizowali konferencję prasową, podczas której przedstawili swoje propozycje do projektu Strategii Rozwoju Miasta do 2030 roku. 18 listopada kończą się konsultacje społeczne w sprawie dokumentu.
Przygotowane przez nas uwagi to nie jest krytyka. To merytoryczne propozycje. W swoim czasie Urząd Marszałkowski przyjął w zasadzie 80 procent naszych uwag. Liczymy, że piotrkowski magistrat zachowa się podobnie lub chociaż podejmie rozmowy na ten temat prezentując swoje stanowisko. W dialogu jest siła - podkreślał Paweł Drążczyk, Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Pierwsza część uwag, które składamy to prośba o doprecyzowanie celów, tak abyśmy w 2030 roku wiedzieli czy zostały one osiągnięte czy nie. Czy sytuacja się polepsza. Chcemy także dodać zapis, aby ewaluacja opierała się również na badaniu społecznym przeprowadzonym wśród mieszkańców. Dzięki temu określimy czy oczekiwania zostały spełnione czy nie - mówiła Katarzyna Nowakowska, koordynatorka stowarzyszenia Polska 2050 w Piotrkowie Trybunalskim i powiecie piotrkowskim.
Pragniemy także zwrócić uwagę na zbyt małą liczbę połączeń z miejscowości przyległych do Piotrkowa. Codziennie setki aut z ludźmi przyjeżdżają do miasta. Nie mają oni możliwości skorzystania z transportu publicznego, albo nie mają możliwości powrotu do domów tym transportem. Po godz. 18:00 nie wyjeżdżają z Piotrkowa już żadne pojazdy. Z tego względu miasto powinno jak najszybciej uruchomić takie połączenia - mówił z kolei Arkadiusz Jakubiak, członek Stowarzyszenia Szymona Hołowni.
Wprowadziliśmy również uwagi na temat rozwoju turystycznego. Z wniosków po konsultacjach społecznych, przeprowadzonych w mieście w marcu, wynikało, że Piotrków jest bogaty w obiekty turystyczne, które nie są wykorzystywane. To prawda, ale w strategii zawarty jest tylko jeden obiekt - wieża ciśnień. Wprowadziliśmy poprawki, żeby zawrzeć w dokumencie także inne, mające potencjał turystyczny - podkreślał Cezary Król, członek Stowarzyszenia.
W strategii zostały ujęte akcje profilaktyczne i promujące zdrowy styl życia. Jest także tam ujęty problem zdrowia psychicznego. My proponujemy jednak, żeby te działania zintensyfikować. Chodzi o wprowadzenie psychoedukacji dla różnych grup wiekowych mieszkańców naszego miasta, a w szczególności dla dzieci i młodzieży. Ich układ nerwowy jest jeszcze niedojrzały i mają bardzo duże problemy z radzeniem sobie z trudnymi sytuacjami - mówiła Katarzyna Babczyńska, przedstawicielka stowarzyszenia.
Członkowie ruchu w swoim dokumencie wskazują także, że należałoby skonkretyzować kierunek działań dotyczących zapobiegania wyludniania się Piotrkowa, poprawy bezpieczeństwa na drogach czy unowocześnienia infrastruktury drogowej i połączeń komunikacyjnych na terenie samego miasta. Ich zdaniem nie do końca wiadomo, jak urzędnicy planują rozbudować sieć miejskich ścieżek rowerowych oraz zagospodarować tereny wypoczynkowe, takie jak np. okolice jeziora Bugaj.
Polska 2050 proponuje też m.in. by w najbliższych latach wybudować kompleks basenów z pływalnią zewnętrzną, wesprzeć seniorów, zdolną młodzieży i sportowców oraz stworzyć większą liczbę miejsc zabaw dla dzieci. Autorzy uwag twierdzą, że można stworzyć lepszą ofertę dla przedsiębiorców, ale też dla osób poszukujących pracy.
W przygotowanym przez Stowarzyszenie dokumencie jest ponad 60 różnych wniosków i uwag. Ze wszystkimi możecie zapoznać się pobierając poniższy dokument.
file=2
Komentarze 22
18.11.2021 23:26
Piotrków się nie będzie rozwijał dopóki będzie zarządzana przez kościółkowców.
18.11.2021 18:45
To jakiś żart ?
18.11.2021 14:41
Patrząc na ludzi z tego zdjęcia ni chu chu bym nie zagłosował na nich
18.11.2021 14:06
Mam gdzieś wasze obiecanki ,bujać to my a nie nas.
18.11.2021 07:06
Hahah. Pan z Łodzi będzie układał nam piotrków ?
Przeciez on vy się u nas zgubił bo nawet kawałka miasta nie zna. I te rączki na plecach. Toż to nawet towarzysze wiedzieli ze trzeba rączki mieć z przodu.....