W środę w piotrkowskim szpitalu odbyła się kolejna sesja z zakresu ablacji (leczenie zaburzeń rytmu serca, np. migotania przedsionków, arytmii komorowych, napadów częstoskurczów nadkomorowych). Zabiegi wykonują dwaj lekarze: Bartek Bińkowski, i Tomasz Kucejko. Łącznie wykonano je już u 20 pacjentów. Wszystkie z nich przebiegły sprawnie, bez powikłań i dobrym efektem terapeutycznym.
Zabiegi polegają na tym, że za pomocą elektrody ablacyjnej, która jest wprowadzana do wnętrza serca, za pomocą ciepła usuwamy ognisko odpowiedzialne za tworzenie się arytmii i ewentualnie u pacjentów z migotaniem przedsionków, izolujemy część mięśnia sercowego, aby ograniczyć możliwość powstawania arytmii, nawrotów w przyszłości i poprawy komfortu życia u tych pacjentów - mówi Tomasz Ciurus, kierownik oddziału kardiologii w piotrkowskim szpitalu.
Pełna diagnostyka i leczenie (z tego zakresu kardiologicznego) odbywa się regionalnie. Pacjenci z ziemi piotrkowskiej otrzymują pełny zakres leczenia w najbliższym dla nich dostępnym ośrodku.
Na ten moment wykonano 20 zabiegów ablacji i z każdym miesiącem na pewno będzie ich coraz więcej. Czas oczekiwania dla pacjentów po zakwalifikowaniu do zabiegu jest bardzo krótki, zazwyczaj do miesiąca. Z dumą możemy powiedzieć, że możemy konkurować z innymi ośrodkami kardiologicznymi, przede wszystkim z Łodzi - dodała Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz, dyrektor Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie.
Zazwyczaj zabieg ablacji mieści się w przedziale od 2 do 4 godzin.
Komentarze 27
11.07.2024 18:08
Witam jest to metoda stosowana bardzo długo 2000 roku pierwszy raz poddałem się takiemu zabiegowi jako młody chłopak. 24 lata potrzebował szpital by dorównać to co wokół Piotrkowa było już robione dawno . Ablacja to jedno ale na jakim sprzęcie to kolejna sprawa. Zdrowia życzę wszystkim co skorzystają z tej wspaniałej metody . Proszę pamiętać że niejednokrotnie trzeba powtarzać taki zabieg .
11.07.2024 15:48
A ja wczoraj dokonałem ablucji i od razu poczułem się lepiej.
11.07.2024 14:24
Panie Prezydencie. A kiedy będzie poradnia odwykowa w Piotrkowie? Wstyd żeby z miasta trzeba było do jakiegoś Sulejowa jeździć.
11.07.2024 10:22
to teraz proszę o kolejny artykuł ,w którym wypowiedzą się pacjenci z SOR ,wewnętrznego i reszty wesołej gromadki ,,,, kto był ten wie
10.07.2024 20:45
Szokujące jest to, że porównujecie oddział do reszty szpitala. Kardiologia jest odrębnym oddziałem z młodym personelem lekarskim głównie dojeżdżającym spoza Piotrkowa (wiem, bo wyszło to w trakcie rozmowy z doktorem). Pienlegniarski personel również młody z wysoką wiedzą medyczną. Cała kadra uprzejma i wyrozumiała. Jestem po ablacji i dziękuję Bogu że dostałam sie? pod tak dobre ręce! Pozdrawiam gorąco całą kadrę.