TERAZ17°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Piotrkowska Fara bazyliką mniejszą. W sobotę uroczystości

A.StańczykA.Wolski
Aleksandra Stańczyk, Artur Wolski pon., 23 września 2019 08:00
Ze względu na szczególną rolę w historii Polski piotrkowska Fara otrzyma tytuł „bazyliki mniejszej”. Decyzję w tej sprawie podjęła Stolica Apostolska, a tytuł zostanie uroczyście nadany 28 września, kiedy odbędą się w Piotrkowie oficjalne uroczystości.
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Termin ogłoszenia dekretu o wyniesieniu do godności bazyliki mniejszej kościoła farnego w Piotrkowie jest zaplanowany na 28 września. Tego dnia o godz. 11.00 wygłoszona zostanie prelekcja historyka naszej diecezji księdza prof. Waldemara Glińskiego na temat historii Fary i jej zasług jako historycznego kościoła. O 11.30 rozpocznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem legata papieskiego kardynała Stanisława Ryłko, który w imieniu ojca świętego odczyta dekret nominacyjny dla kościoła farnego w Piotrkowie.

 

- Ze znamienitych gości przewidziany jest też nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Pennacchio, kardynał Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, prymas Polski arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak. Oprócz naszych łódzkich biskupów, zaproszeni są wszyscy biskupi – czynni i seniorzy - diecezji ościennych Łodzi, czyli Radom, Łowicz, Częstochowa, Włocławek, Gniezno i Kalisz – mówi ks. Grzegorz Gogol z piotrkowskiej Fary. – Będą też posłowie ziemi piotrkowskiej i oczywiście prezydent miasta, przewodniczący Rady Miasta, starosta piotrkowski, przewodniczący Rady Powiatu i wicemarszałek województwa Zbigniew Ziemba.

 

Co oznacza nadanie tytułu „bazyliki mniejszej”? – To dowartościowanie kościoła pod względem historyczno-duszpasterskim lub historycznym – odpowiada ks. Gogol. – Nasz wniosek (arcybiskupa, który występował do Rzymu) opierał się na historyczności kościoła. Tu odbywały się przecież wszystkie synody, sejmy i Trybunał Koronny. Wszystkie uroczystości zaczynały się w Farze. Historycznie kościół ten jest więc bardzo ważny nie tylko lokalnie, ale dla całej Polski. Dlatego właśnie Stolica Apostolska przychyliła się do wniosku. Oczywiście był cały szereg punktów, które musimy spełnić, żeby taki tytuł uzyskać: wymogi liturgiczne, otwartość na ludzi, możliwość korzystania z sakramentów itd.

 

W naszej diecezji jest tylko jedna bazylika mniejsza, a jest nią katedra łódzka. W Polsce jest ich w sumie ok. 120, na świecie ok. 1500. – To nobilitacja nie tylko dla Piotrkowa, ale i całej diecezji – dodaje ks. Gogol.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 26

    ~Bazyli K. (gość)

    27.09.2019 22:45

    Większą atrakcją byłby bazyliszek!


    ~stefan (gość)

    27.09.2019 12:40

    ziemba będzie ?



    ~Lider (gość)

    27.09.2019 11:11

    Idę na uroczystość . Antonio będzie podobno...


    ~cwaniak z miejskiej gazowni (gość)

    23.09.2019 13:32

    Miasto nierobów,pasożytów i kieckowych!



    ~klemens (gość)

    23.09.2019 13:20

    Kolejna akcja w Piotrkowie wg zasady "cała para w gwizdek".


    reklama

    Dla Ciebie

    17°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio