TERAZ13°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Odnawialne źródła energii szansą dla regionu

śr., 19 lutego 2025 08:14
Blisko setka ekspertów z dziedziny OZE zastanawiała się nad możliwościami energetycznymi województwa łódzkiego. Region ma szansę zostać ważnym obszarem wytwarzania energii elektrycznej w Polsce w oparciu o nowe, niskoemisyjne technologie.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Konferencja została zorganizowana w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wśród uczestników byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, ministerstw zainteresowanych transformacją, władze regionu, lokalni samorządowcy, reprezentanci organizacji pozarządowych działających w temacie OZE, przedsiębiorcy.

Odnawialne źródła energii to przyszłość dla regionu, dla Polski, a zwłaszcza dla regionów objętych sprawiedliwą transformacją - mówił Artur Ostrowski, członek zarządu województwa łódzkiego, otwierając konferencję. - Fotowoltaika, farmy wiatrowe, wodór - jesteśmy w kluczowym miejscu i czasie, żeby ten temat poruszyć.

Bazą do rozmowy był raport przygotowany przez Forum Energii. Raport zatytułowany „OZE w Bełchatowie. Nowe perspektywy dla regionu” podkreśla, że region ma szansę pozostać ważnym obszarem wytwarzania energii elektrycznej w Polsce w oparciu o nowe, niskoemisyjne technologie. Sugeruje, że dla rozpędzenia takich inwestycji powinien zostać ustanowiony „obszarem przyspieszonego rozwoju OZE”.

Rozwój OZE w Bełchatowie może przyciągnąć nowy przemysł poszukujący dostępu do zeroemisyjnej energii, co pozwoli na zróżnicowanie gospodarcze regionu. Dostęp do zielonej energii jest coraz częściej kluczowym kryterium lokalizacji dla firm, a region bełchatowski ma potencjał, by stać się liderem w tym obszarze – zwraca uwagę Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii, autorka raportu.

Czysta energia to nowe miejsca pracy i to wysokiej jakości, a 1/3 tych miejsc pracy będzie w sektorze produkcyjnym - zapewniał Stefano Lambertucci, specjalista ds. polityki energetycznej i klimatycznej Komisji Europejskiej.

Małgorzata Misiak, pełnomocnik marszałka ds. sprawiedliwej transformacji, przypomniała, że Województwo Łódzkie dysponuje 354 mln euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Środki są przeznaczone na szkolenia, edukację w nowych branżach, a także budowanie instalacji OZE.

 

Pełny raport dostępny jest na stronie Forum Energii.

W środę uczestnicy spotkania odwiedzą Park Wiatrowy na Górze Kamieńsk i Solpark Kleszczów.

reklama

Komentarze 20

~Propozycja: (gość)

19.02.2025 23:28

Dla pani z Forum Energii: proszę zorganizować taką konferencję w Bełchatowie i zaprosić na nią mieszkańców tego miasta zamiast tych wybitnych ekspertów.


ono

19.02.2025 22:02

Mogli byśmy dużo taniej płacić za ciepło które jest pod nami. Wody termalne w okolicach Piotrkowa jest ich tak dużo że byśmy byli 4 razy tacy jak Uniejów. W latach 80 każdy olał te badania a wciąż niewykorzystane źródła polecam się tym zainteresować



~ŻwirekPodMuchomorek (gość)

19.02.2025 18:37

Odnawialne źródła energii to przyszłość dla regionu, dla Polski, a zwłaszcza dla regionów objętych sprawiedliwą transformacją - mówił Artur Ostrowski, członek zarządu województwa łódzkiego, otwierając konferencję. - Fotowoltaika, farmy wiatrowe, wodór - jesteśmy w kluczowym miejscu i czasie, żeby ten temat poruszyć.

W tym kraju ekspertami od wszystkiego są absolwenci historii. Znają się na leczeniu, gospodarce, energetyce - jedynie z historii nie potrafią wyciągnąć żadnych poprawnych wniosków. Taki paradoks.
Rozwój OZE w Bełchatowie może przyciągnąć nowy przemysł poszukujący dostępu do zeroemisyjnej energii, co pozwoli na zróżnicowanie gospodarcze regionu. Dostęp do zielonej energii jest coraz częściej kluczowym kryterium lokalizacji dla firm

Nie. Firmy i przemysł szukają TANIEJ energii. Jak takiej nie ma, to przenoszą się do innych krajów europejskich, azjatyckich, a nawet afrykańskich. Bo energia jest podstawą do wytwarzania wszelkich dóbr, bez taniej energii nie da się niczego tanio wyprodukować. A drogie produkty są niekonkurencyjne i taka firma musi wybierać: albo bankructwo, albo ucieczka tam, gdzie może tanio produkować. Owszem, na rynku istotne są też inne czynniki, ale TANIA energia jest tym podstawowym.


~Mam nadzieję... (gość)

19.02.2025 16:54

... że ktoś tych stręczycieli zielonego szaleństwa powstrzyma a potem sprawiedliwie rozliczy.


~Ignas (gość)

19.02.2025 14:44

To nie ład to jad a PSL i kolesie robią kasę bo tylko to potrafią. Imigranci z Niemiec, bezrobocie, zakłady w Niemczech i koniec normalności w Polsce. Tak działa przestępczą grupa Tuska.


reklama

Dla Ciebie

13°C

Pogoda

Kontakt

Radio