TERAZ14°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Odkrywamy znane i nieznane - Zabytkowy drewniany kościół w Spale

K.Żołądek
Krzysztof Żołądek niedz., 17 października 2021 14:54
Tym razem znów zapraszamy do krótkiej wycieczki do Spały. Poza wieloma atrakcyjnymi miejscami uwagę odwiedzających to miejsce zwraca, przypominająca zakopiańskie kościółki, drewniana kaplica pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Dziś proponujemy zgłębić historię tego miejsca.
Zdjęcie
Autor: fot. K. Żołądek

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Kaplica w Spale została wzniesiona na polecenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polski, Stanisława Wojciechowskiego. Zaprojektowana została w stylu podhalańskim przez architekta i konserwatora zabytkowych budowli – Kazimierza Skórewicza. Poświęcona przez prymasa Polski, kardynała Edmunda Dalbora. Wtedy jeszcze w ołtarzu znajdowała się odlana z brązu figura Matki Bożej, jednak w latach okupacji została zabrana i wywieziona przez Niemców.

 


Istniejący obecnie ołtarz został ufundowany przez leśników w 1933 roku. Znajdziemy na nim płaskorzeźbę przedstawiającą scenę nawrócenia św. Huberta, patrona myśliwych i leśników. Jego autorem jest rzeźbiarz z Istebnej w powiecie cieszyńskim, Ludwik Konarzewski. Jego dziełem są także żyrandol i lichtarze. A wystrój uzupełniają witraże zaprojektowane przez Jana Winiarza z Krakowa, gdzie zostały wykonane w roku 1927. Przedstawiają sceny zesłania Ducha Św., Świętą Rodzinę, Ukrzyżowanie Chrystusa, Ucieczkę do Egiptu czy Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny.

 


Na zewnętrznej ścianie kościoła umieszczono krucyfiks ofiarowany przez zespół filmowców, którzy w Spale realizowali zdjęcia do filmu „Popioły”.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 0

    reklama

    Dla Ciebie

    14°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio