TERAZ10°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

O grafice w Dyskusyjnym Klubie Sztuki

A.Stańczyk
Aleksandra Stańczyk wt., 27 marca 2018 07:12
Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na spotkanie Umiarkowanie Dyskusyjnego Klubu Sztuki, którego gościem będzie tym razem Wiesław Haładaj. O grafice będzie można porozmawiać 28 marca w ODA przy ul. Dąbrowskiego 5, początek o godz. 18.00, wstęp wolny.
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Haładaj w swojej pracy artystycznej zajmuje się głównie grafiką, a mówiąc ściślej, linorytem. Jest to technika bardzo surowa i archaiczna, której korzeni można doszukiwać się w paleolitycznych odciskach dłoni, gdzie dłoń owa służyła za matrycę. Posługuje się tylko czernią i bielą, prace wykonane są z jednej matrycy, a cięte za pomocą jednego narzędzia, ta pozorna prostota, by nie powiedzieć prymitywność środków i ich pokonywanie, były tym, co go przyciągnęło do tej techniki. Okazuje się bowiem, że relacje pomiędzy czernią a bielą są – jak mówi artysta - tak bogate i niewyczerpalne, że dodawanie koloru wydaje się być czymś zupełnie obcym.


- W sensie literackim inspiruje mnie to, co można by nazwać ogólnie kondycją ludzką- mówi Wiesław Haładaj. - Myślę, że żyjemy w czasach czegoś w rodzaju nowego przewrotu kopernikańskiego. Urządzenia takie jak teleskop Hubble`a czy wielki zderzacz hadronów stawiają człowieka, czy też wyobrażenie człowieka o sobie samym, w zupełnie innym świetle niż było to zaledwie 50 lat temu. To co odkrywa dzisiaj nauka jest jeszcze bardziej fantastyczne niż mógłby sobie wymyślić największy fantasta, a człowiek w tym uniwersum jest wielkością kwantową. Nadaje to życiu ludzkiemu zupełnie nową wartość.

 

Wiesław Haładaj – urodził sięw 1959 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Studiował w PWSSP w Łodzi na Wydziale Grafiki. Dyplom zrobił w 1984 r. w Pracowni Wklęsłodruku. Tworzy w zakresie grafiki, malarstwa, rysunku.

Jest członkiem jury nagród na 14th International Print Biennial w Warnie w 2007, 7th Ural International Print Triennial w Ufie (2013), 1st International Students Drawing Triennial w Katowicach (2014). Członek AMIGRAV International Association of Engravers.


Ma na koncie 23 wystawy indywidualne w Łodzi, Warszawie, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Kaliszu, Krakowie, Toruniu, Warnie, Edmonton, Quebecu, Berlinie, Montrealu, Trois-Rivieres; 25 międzynarodowych nagród, wyróżnień, nominacji.

 

 

(materiały: ODA)

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 0

    reklama

    Dla Ciebie

    10°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio