TERAZ11°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Nowe obowiązki dla VAT-owców

M.Nowakowska
M.Nowakowska wt., 23 stycznia 2018 13:47
Od stycznia każdy podatnik VAT jest zobowiązany do przekazywania informacji podatkowych w formie elektronicznej za pomocą jednolitych plików kontrolnych. Plik JPK to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Dotąd używali go tylko właściciele dużych, średnich i małych przedsiębiorstw, teraz obowiązek został rozszerzony na każdego podatnika.
Zdjęcie
Autor: fot. archiwum ePiotrkow.pl

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Plik JPK należy przesłać bez wezwania do Ministerstwa Finansów do 25. dnia od zakończenia danego miesiąca. To oznacza, że np. za styczeń trzeba to zrobić do 25. lutego.

 

- Ministerstwo Finansów udostępniło na swojej stronie darmowy program, za pomocą którego można prowadzić ewidencję w formie elektronicznej, sporządzać deklaracje VAT i przesyłać je do Urzędu Skarbowego, a także przygotowywać pliki JPK - wyjaśnia Joanna Gniewaszewska-Durska, zastępcą naczelnika w piotrkowskim Urzędzie Skarbowym.

 

Program jest prosty w obsłudze i umożliwia przesłanie plików bezpośrednio na bramkę w Ministerstwie Finansów, możemy więc mieć pewność, że dotrą one w odpowiednie miejsce.

 

Warto podkreślić, że wszystkie deklaracje VAT złożone w tym roku w formie papierowej nie wywołają skutków prawnych, bo urzędy przyjmować będą już wyłącznie pliki JPK. Więcej szczegółów i program do ich tworzenia można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 14

    ~antyJPK (gość)

    24.01.2018 22:14

    Obawiam się, że ci, którzy kręcą podatkowe lody na wielką skalę już dawno znaleźli sposób na JPK i będą dalej kręcić i chachmencić, natomiast mali podatnicy mają podłożoną kolejną kłodę pod nogi. Słyszałem nawet o przypadku, ze ktoś po prostu zlikwidował działalność, bo doszedł do wniosku, że go nie stać na obsługiwanie JPK. Lepiej nie porywajcie się na własny biznes, bo będziecie mieli same kłody pod nogami i jeśli będziecie chcieli działać zgodnie z prawem, to... prawdopodobnie nie dacie rady! Czeka na Was ogrom obowiązków biurokratycznych, a od niedawna JPK, teraz jeszcze RODO... A już od dawna istnieje szereg uciążliwych obowiązków, np. związanych z odpadami, ochroną środowiska no i oczywiście z podatkami, bo wystarczy choćby kupić samochód "na firmę", żeby wpaść w ogrom problemów związanych z rozliczaniem wydatków na ten samochód. Wiele z tych obowiązków zresztą wielu małym przedsiębiorcom jest nieznane (np. sporządzanie raportów z emisji gazów cieplarnianych, a wystarczy mieć firmowe auto i już się w ten obowiązek wpada!). No, a jeśli by jakiemuś mikroprzedsiębiorcy przyszło do głowy zatrudnić, i to na umowę o pracę, choćby jednego pracownika, to od razu spada na niego lawina nowych obowiązków, którym sam na pewno nie podoła i albo musiał te nieżyciowe przepisy jakoś omijać, albo wynająć do wszystkiego ludzi (behapowca, kadrowca itd.), na co go zapewne nie będzie stać. Kolejne rządy głośno deklarowały ułatwienia dla firm, a po cichu wprowadzały nowe obostrzenia. Nic się tu nie zmieniło i obawiam się, że obecny premier i jego słynna "Konstytucja dla biznesu" też tego nie zmieni. Sto razy się zastanówcie, zanim zarejestrujecie swoją firmę! Prawdopodobnie nie będziecie "realizować swoich pasji", tylko ślęczeć nad papierami i włóczyć się po urzędach.


    ~podatnik (gość)

    24.01.2018 21:09

    Jak widać, najwięcej do powiedzenia w sprawie płacenia podatków mają ci , którzy żadnych podatków nie płacą.
    A ja się zastanawiam - kiedy nastąpi kres tego złodziejstwa? Tracimy kolejną szansę na poprawę gospodarki, a co za tym idzie poprawę życia narodu. Dobrobyt bierze się z pracy, a nie z pasożytowania na cudzej pracy.
    Przeklęty kraj w którym państwowy złodziej ma poparcie narodu niewolników.


    ~ja (gość)

    24.01.2018 10:21

    A lekarze, a prawnicy???????????


    ~gość (gość)

    24.01.2018 01:49

    Witku. Zlikwidować skarbowkę. Pomysł genialny. Tylko czemu nikt do tej pory tego nie zrobił. Może dlatego że skarbówka jest tylko narzędziem w rękach polityków. Skarbówka nie zarabia pieniędzy dla siebie. Zbiera je w twoim imieniu dla ciebie. Ty z tych pieniędzy korzystasz każdego dnia.


    ~Niewyobcowany (gość)

    23.01.2018 22:28

    Mam nadzieję że po kilku zgłoszeniach, skarbowy weźmie się w końcu za firmy które nie płacą podatków! Także radzę - sklepiki wydawać paragony!


    reklama

    Dla Ciebie

    11°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio