Plik JPK należy przesłać bez wezwania do Ministerstwa Finansów do 25. dnia od zakończenia danego miesiąca. To oznacza, że np. za styczeń trzeba to zrobić do 25. lutego.
- Ministerstwo Finansów udostępniło na swojej stronie darmowy program, za pomocą którego można prowadzić ewidencję w formie elektronicznej, sporządzać deklaracje VAT i przesyłać je do Urzędu Skarbowego, a także przygotowywać pliki JPK - wyjaśnia Joanna Gniewaszewska-Durska, zastępcą naczelnika w piotrkowskim Urzędzie Skarbowym.
Program jest prosty w obsłudze i umożliwia przesłanie plików bezpośrednio na bramkę w Ministerstwie Finansów, możemy więc mieć pewność, że dotrą one w odpowiednie miejsce.
Warto podkreślić, że wszystkie deklaracje VAT złożone w tym roku w formie papierowej nie wywołają skutków prawnych, bo urzędy przyjmować będą już wyłącznie pliki JPK. Więcej szczegółów i program do ich tworzenia można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl.
Komentarze 14
24.01.2018 22:14
Obawiam się, że ci, którzy kręcą podatkowe lody na wielką skalę już dawno znaleźli sposób na JPK i będą dalej kręcić i chachmencić, natomiast mali podatnicy mają podłożoną kolejną kłodę pod nogi. Słyszałem nawet o przypadku, ze ktoś po prostu zlikwidował działalność, bo doszedł do wniosku, że go nie stać na obsługiwanie JPK. Lepiej nie porywajcie się na własny biznes, bo będziecie mieli same kłody pod nogami i jeśli będziecie chcieli działać zgodnie z prawem, to... prawdopodobnie nie dacie rady! Czeka na Was ogrom obowiązków biurokratycznych, a od niedawna JPK, teraz jeszcze RODO... A już od dawna istnieje szereg uciążliwych obowiązków, np. związanych z odpadami, ochroną środowiska no i oczywiście z podatkami, bo wystarczy choćby kupić samochód "na firmę", żeby wpaść w ogrom problemów związanych z rozliczaniem wydatków na ten samochód. Wiele z tych obowiązków zresztą wielu małym przedsiębiorcom jest nieznane (np. sporządzanie raportów z emisji gazów cieplarnianych, a wystarczy mieć firmowe auto i już się w ten obowiązek wpada!). No, a jeśli by jakiemuś mikroprzedsiębiorcy przyszło do głowy zatrudnić, i to na umowę o pracę, choćby jednego pracownika, to od razu spada na niego lawina nowych obowiązków, którym sam na pewno nie podoła i albo musiał te nieżyciowe przepisy jakoś omijać, albo wynająć do wszystkiego ludzi (behapowca, kadrowca itd.), na co go zapewne nie będzie stać. Kolejne rządy głośno deklarowały ułatwienia dla firm, a po cichu wprowadzały nowe obostrzenia. Nic się tu nie zmieniło i obawiam się, że obecny premier i jego słynna "Konstytucja dla biznesu" też tego nie zmieni. Sto razy się zastanówcie, zanim zarejestrujecie swoją firmę! Prawdopodobnie nie będziecie "realizować swoich pasji", tylko ślęczeć nad papierami i włóczyć się po urzędach.
24.01.2018 21:09
Jak widać, najwięcej do powiedzenia w sprawie płacenia podatków mają ci , którzy żadnych podatków nie płacą.
A ja się zastanawiam - kiedy nastąpi kres tego złodziejstwa? Tracimy kolejną szansę na poprawę gospodarki, a co za tym idzie poprawę życia narodu. Dobrobyt bierze się z pracy, a nie z pasożytowania na cudzej pracy.
Przeklęty kraj w którym państwowy złodziej ma poparcie narodu niewolników.
24.01.2018 10:21
A lekarze, a prawnicy???????????
24.01.2018 01:49
Witku. Zlikwidować skarbowkę. Pomysł genialny. Tylko czemu nikt do tej pory tego nie zrobił. Może dlatego że skarbówka jest tylko narzędziem w rękach polityków. Skarbówka nie zarabia pieniędzy dla siebie. Zbiera je w twoim imieniu dla ciebie. Ty z tych pieniędzy korzystasz każdego dnia.
23.01.2018 22:28
Mam nadzieję że po kilku zgłoszeniach, skarbowy weźmie się w końcu za firmy które nie płacą podatków! Także radzę - sklepiki wydawać paragony!