Okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był kilkukrotnie przedłużany. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice mogą z niego korzystać do 28 marca.
Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu na mocy rozporządzenia prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie, czyli do 11 kwietnia – poinformowała minister Marlena Maląg.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał na dotychczasowych zasadach. Przysługuje on za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Można się o niego starać również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że od soboty do 9 kwietnia obowiązywać będą zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Zamknięte zostaną m.in. żłobki i przedszkola. Są jednak wyjątki – w placówkach tych będą mogły przebywać dzieci pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od poniedziałku znów uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października uczą się zdalnie. Nauka stacjonarna wszystkich uczniów jest zwieszona do 11 kwietnia.
autorka: Karolina Kropiwiec
Komentarze 6
26.03.2021 09:56
Polska musi upaść, nie wytrzyma takich obciążeń budżetowych. Chyba , że 30.03 Pis zgodzi się na wprowadzenie Zasobów własnych UE i dodatkowe podatki w skali do 75% .
26.03.2021 09:18
Ciekawe zagadnienie.Czy pojdziesz na opieka jak mozesz a nie musisz?A jak pracodawca nie daje podwyzek od dawna mimo,ze wszystko drozeje,a on ma mnostwo zlecen lacznie z weekendami?Dylematy moralno-finansowe,wypowiedzcie sie.
26.03.2021 09:13
2 miliardy zaoszczędzone na dodatkowych zgonach emerytów to i można rozdawać. Zobaczymy ile będzie wykończonych w 2021 ? Kurczymy się jako naród polski od co najmniej sześciu lat. To chyba przez ten dobrobyt, o którym ciągle tłuką z TV.