TERAZ2°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Inkubator pszczelarski w Wolborzu gotowy

P.Kwiatkowski
Paweł Kwiatkowski sob., 5 grudnia 2020 16:27
Inkubator Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich Ziemi Piotrkowskiej w Wolborzu już gotowy. W sobotę (5 grudnia) dokonano odbioru technicznego.

Inkubator pszczelarski powstał na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu. Utworzenie Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich Ziemi Piotrkowskiej to efekt współpracy pszczelarzy, starostwa powiatowego w Piotrkowie oraz Lokalnej Grupy Działania „Dolina Pilicy”. - Marzenie, które wykluło się w pokoju w starostwie powiatowym, dzięki zaangażowaniu pszczelarzy, dzisiaj się spełnia i dokonujemy odbioru technicznego Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich Ziemi Piotrkowskiej. Jest to druga tego typu inicjatywa w kraju oraz pierwsza w naszym województwie. Cieszę się, że to, o czym przez tyle lat rozmawiali pszczelarze z regionu, spełni się tutaj w Wolborzu - mówi Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski.

Pszczelarze z regionu piotrkowskiego nie kryją radości, że na terenie powiatu został utworzony inkubator pszczelarski. - Tutaj mamy wszystko co potrzeba. Są wirówki, suszarki, topiarki. Jest to cały ciąg technologiczny do pozyskiwania miodu, czyli od zebrania ramek z ula do konfekcjonowania w słoikach. Na ziemii piotrkowskiej mamy około tysiąca pszczelarzy, a nie wszyscy mogą skorzystać z takich urządzeń. Tutaj będą mogli pozyskiwać miód oraz inne produkty pszczele - mówi mistrz pszczelarski Józef Badek.

Burmistrz Wolborza, Andrzej Jaros, podkreślał, że utworzenie inkubatora pszczelarskiego właśnie w Wolborzu nie jest przypadkowe. - Wracamy do historycznej tradycji, ponieważ na ziemi wolborskiej produkowano bardzo dużo miodu. Trzeba jasno powiedzieć, że oprócz warunków technicznych, są także walory historyczne. Mam nadzieję, że pszczelarstwo w naszym regionie będzie się ciągle rozwijać - mówił burmistrz.

W sobotnim odbiorze technicznym uczestniczył także Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. - Ta inwestycja to dobry przykład współpracy wszystkich podmiotów, które zmaterializowały wspaniałą ideę, by dawać jak najwięcej możliwości pszczelarzom z powiatu piotrkowskiego i produkowania przetworów pszczelarskich bardzo wysokiej jakości. Produkty regionalne i lokalne cieszą się coraz większą popularnością i patrzymy na to z satysfakcją. To pokazuje także wysoką jakość wytwarzanych lokalnie produktów - mówi Zbigniew Ziemba.

Inkubator pszczelarski będzie funkcjonować od wiosny 2021 roku.

Podsumowanie

    Komentarze 16

    reklama

    Dla Ciebie

    2°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio