TERAZ5°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Ilu mamy stulatków w Łódzkiem?

A.Stańczyk
Aleksandra Stańczyk wt., 26 czerwca 2018 06:24
Jeszcze w tym roku 33 osoby w naszym województwie będą mogły zdmuchnąć 100 świeczek z urodzinowego tortu. Wśród jubilatów dominują kobiety, jest ich 29, mężczyzn tylko 4. ZUS wypłaca w Łódzkiem tzw. świadczenia honorowe już 112 osobom w wieku 100 lat i więcej. Jeśli doliczymy do tego grona osoby, które w najbliższym półroczu skończą 100 lat, to w naszym województwie mamy już 145 zusowskich stulatków. W Piotrkowie są tylko 4 osoby powyżej 100 lat, to same panie. Najstarsza z nich ma 105 lat.
Zdjęcie
Autor: fot. pixabay

Wśród osób w wieku 100 plus zdecydowanie więcej jest kobiet. Na 112 osób w tym wieku, przypada 96 kobiet i 16 mężczyzn. Najwięcej osób pobierających już świadczenie honorowe z ZUS-u znajduje się na terenie działania I Oddziału ZUS w Łodzi – 59 osób (49 kobiet i 10 mężczyzn), na terenie działania II Oddziału ZUS w Łodzi – 38 osób (34 kobiety i 4 mężczyzn) oraz w Oddziale ZUS w Tomaszowie Mazowieckim – 15 osób (13 kobiet i 2 mężczyzn).

Najstarsze stulatki z powszechnego systemu emerytalnego w naszym województwie mają 106 lat. Są to dwie panie pochodzące z Łodzi (Bałuty) i Pabianic. Najstarszy pan powyżej 100 lat, ma 103 lata i także pochodzi z Łodzi.


- Każda osoba, która kończy 100 lat może liczyć na przyznanie świadczenia honorowego od prezesa ZUS mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego. - Wysokość świadczenia zależy od wysokości kwoty bazowej i dla 100-latków świętujących obecnie swoje setne urodziny, wynosi 3 731,13 zł. Kwota ta, raz przyznana wypłacana jest co miesiąc i nie podlega waloryzacji, co oznacza, że do końca życia wypłacana jest w tej samej wysokości obok podstawowego świadczenia tj. emerytury czy renty. Stulatek nie musi przy tym składać żadnych wniosków do ZUS, ponieważ jest to specjalne świadczenie honorowe, które emeryci i renciści otrzymują „z urzędu” z chwilą ukończenia 100 lat.


Świadczenie honorowe przyznawane jest także tym osobom, które nigdy nie pracowały i nie pobierają emerytury czy renty. W takim przypadku wniosek o świadczenie jest jednak wymagany, ponieważ osoby te nie znajdują się w systemie ZUS.


Obecnie świadczenia honorowe z ZUS w całym kraju pobierają 1 953 osoby.

 

 

(materiały ZUS)

Podsumowanie

    Komentarze 0

    reklama

    Dla Ciebie

    5°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio