TERAZ 4°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Umiarkowana
reklama Naturo Bank - święta BN 2025

Harcerskie drogi do Niepodległej…

K.Rudzki
Krzysztof Rudzki sob., 3 września 2022 07:04
…to tytuł wystawy plenerowej, którą można oglądać przy piotrkowskim Muzeum. Za nami wernisaż, a ekspozycja będzie dostępna do połowy września.

Wystawa pokazuje udział młodych Polek i Polaków - harcerek i harcerzy - sprzed wieku w działaniach prowadzonych na różnych frontach walki o niepodległość i granice Polski w latach 1914-1922.

 

Dzieje ruchu skautowego na ziemiach polskich sięgają okolic 1910 roku.

- Dla młodzieży z tamtego pokolenia było oczywiste, że przyjdzie im stanąć do walki o wolność, do której trzeba się jak najlepiej przygotować. W myśl hasła, że „harcerstwo – to skauting plus niepodległość”, młodzi ludzie z trzech zaborów na różne sposoby doskonalili się do nowej roli poprzez zajęcia terenowe, sportowe, sanitarne i militarne – mówią twórcy wystawy.

Skauci – harcerze zasilili szeregi polskich formacji wojskowych, walcząc pod ich sztandarami o niepodległy byt. Mimo trudności, zaraz po zakończeniu I wojny światowej, harcerze stanęli do walki o granice odradzającej się Rzeczypospolitej.

 

Proces przygotowania oraz samej walki harcerzy można zobaczyć na wystawie w Piotrkowie.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 1

    reklama

    Dla Ciebie

    4°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio