TERAZ14°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Dni Muzyki Kameralnej

A.Wolski
Artur Wolski pon., 13 maja 2019 09:49
W niedzielę odbył się ostatni koncert w ramach jubileuszowej, 50 edycji Dni Muzyki Kameralnej. Zwieńczył je recital gitarowo-fortepianowy pt.: „Muzyczne echa Hiszpanii i Włoch na 88 klawiszy i 6 strun” w wykonaniu Lapo Vannucci i Luca Torrigiani. Ta najstarsza, cykliczna impreza muzyczna w regionie, zakładała nie tylko popularyzację muzyki, ale także służyć miała promowaniu młodych muzyków.
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Przez lata formuła imprezy ulegała zmianom. Obok młodych, początkujących muzyków, występowali także muzycy posiadający już znaczny dorobek artystyczny. Koncerty muzyki poważnej przeplatały się z ariami operowymi i operetkowych, a w ostatnich latach nawet z aranżacjami jazzowymi, które niejednokrotnie ocierały się o improwizację. Oprócz wirtuozerskich popisów instrumentalistów, uczestnicy koncertów wysłuchać mogli również występów chórzystów, jak też solowych występów wokalistów prezentujących bogaty i zróżnicowany repertuar od muzyki dawnej, religijnej i świeckiej, przez utwory uznawane za klasykę, aż po współczesną muzykę popularną i muzykę filmową.

 

Niejednokrotnie w ramach Dni Muzyki Kameralnej, we współpracy z piotrkowskimi kościołami, organizowane były koncerty organowe, które z czasem dały początek samodzielnym wydarzeniom muzycznym w mieście.

 

W ciągu minionego półwiecza kierownictwo artystyczne nad projektem obejmowali Jarosław Stępowski z Ludowego Instytutu Muzycznego, Czesław Michałowicz i Marcin Gąsior. Koncerty prowadzili Janusz Janyst, Czesław Michałowicz i Zygmunt Stępień. Organizacją wydarzenia kierowali Mirosław Przybył, Jerzy Bajeński, Czesław Michałowicz, Grzegorz Bartosik, a w ostatnim okresie dyrektorzy Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim: Marcin Gąsior, Krzysztof Wiączek i dr Marta Walak.

Przez wiele lat kierownikiem artystycznym pozostawał Zygmunt Stępień, który kreował gusta i zainteresowania muzyczne piotrkowian, a także popularyzował twórczość młodych piotrkowskich artystów.

 

Na podstawie programów i afiszy zachowanych w zbiorach piotrkowskiego Muzeum, przygotowana została okolicznościowa wystawa, która prezentowana była przez cały czas trwania jubileuszowej edycji Dni Muzyki Kameralnej. Na podstawie zgromadzonego materiału można dokonać następującego podsumowania minionego 50- lecia z muzyką kameralną na piotrkowskim zamku.

 

Łączna liczba koncertów tj. dni z muzyką na zamku, które odbyły się w ramach Dni Muzyki Kameralnej, to blisko 360 koncertów. Łączna liczba wykonawców, to prawie 800 osób. Przez 50 lat trwania imprezy w koncertach uczestniczyło natomiast ponad 20 tys. słuchaczy.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 0

    reklama

    Dla Ciebie

    14°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio