TERAZ1°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Czy w Piotrkowie będzie czyste powietrze?

S.Fiszer
Sara Fiszer śr., 14 listopada 2018 12:46
Na ten temat rozmawiali eksperci w ramach konferencji, która zorganizowana została w środę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3. Rozmawiano m.in. o zagrożeniu dla zdrowia, jakie wynika z obecności smogu. Przedstawiciele Urzędu Miasta opowiedzieli o działaniach mających na celu jego ograniczenie.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

-W województwie łódzkim, jak i w całym kraju, czyste powietrze to mit -  tak sytuację ze smogiem podsumował  Piotr Jakubowski, członek Polskiego Alarmu Smogowego - oddychamy coraz groźniejszym dla zdrowia powietrzem. Bardzo się cieszę, że właśnie w środę, w dzień czystego powietrza, odbywa się ta konferencja.

 

Najgorsze powietrze w naszym województwie jest w Opocznie, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku oraz w Łodzi. Problem smogu wynika z tego, że ludzie zapominają co wrzucają do pieca. - Nie wrzucajmy starych butów, butelek plastikowych, spalajmy wysokiej jakości węgiel. Musimy o tym przypominać wszystkim, zarówno młodzieży, jak i seniorom. To od nas zależy czy będziemy oddychać świeżym powietrzem czy będziemy się truć - mówiła Anna Koprowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarze dla zdrowia.

 

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali m.in. prof. dr hab. n. med. Wojciech Hanke, konsultant Krajowy w Dziedzinie Zdrowia Środowiskowego oraz Marzena Krzemińska, główny Specjalista Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi. Na spotkaniu pojawił się także wiceprezydent Adam Karzewnik, który opowiedział o działaniach miasta na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. - Podejmujemy od wielu lat działania, by powietrze w Piotrkowie było czyste. Nasze miejskie budynki stale poddajemy termomodernizacji. Doprowadza to do tego, że zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze, a to wpływa na poprawę jakości powietrza. W przyszłym roku temu procesowi poddamy II Liceum Ogólnokształcące oraz Szkołę Podstawową nr 12. Oprócz tego chcemy rozbudować sieć ciepłowniczą, generalnie chodzi nam o wyeliminowanie emisji zanieczyszczeń tam gdzie są niskie budynki, które opalane są węglem, jak np. ul. Starowarszawska. Przystąpiliśmy także do programu  ograniczenia niskiej emisji. Na ten cel pozyskaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacje w wysokości ponad 2 mln zł. 

 

W Piotrkowie zamontowane zostały czujniki jakości powietrza Airly, dzięki czemu każdy może na bieżąco śledzić jego stan.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 37

    ~bioeko (gość)

    24.02.2020 11:03

    Zapraszam na Wierzeje, szczególnie wieczorem, "super czyste i ekologiczne powietrze". Czy ktoś z władz miasta interesuje się co spalają w piecach, czy jest monitoring tej części miasta.


    ~exodus1985 (gość)

    18.11.2018 15:21

    Jak wyjadą stąd Ukraińcy,to na pewno!!!


    ~Hmmmm (gość)

    16.11.2018 21:40

    Niedaleko mnie mieszka gość, który raz w tygodniu robi obchód po osiedlowych śmietnikach, ładuje stare meble na przyczepkę... zawozi do domu i pali w piecu... Na dwa auta w rodzinie go stać... na opał już chyba nie...



    ~gość (gość)

    16.11.2018 10:03

    Jak sie PiS wyniesie w kosmos to i powietrze sie poprawi


    ~Jane-k (gość)

    15.11.2018 23:59

    Ciekawe czy wiedzą co to jest ' błękitny węgiel ?


    reklama

    Dla Ciebie

    1°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio