TERAZ4°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Był Lucjan, będzie Leszek, czyli jak Piotrków rozprawia się z pozostałościami po komunizmie

A.Stańczyk
Aleksandra Stańczyk czw., 31 sierpnia 2017 06:07
W ramach walki z ostatnimi pozostałościami po minionym systemie, radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany nazwy jednej z ulic na piotrkowskim blokowisku.
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Nie będzie już ulicy Lucjana Rudnickiego, będzie ulica Leszka Białego.

 

Nazwa ulicy „Lucjana Rudnickiego” została nadana uchwałą z 1984 roku dla uczczenia pamięci pisarza i działacza rewolucyjnego. W związku z wejściem w życie (1 września 2016) ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, samorząd Piotrkowa musi rozprawić się z ostatnimi pozostałościami minionego systemu. A że w wykazie nazw zakazanych sporządzanym przez IPN figuruje nazwa „Lucjana Rudnickiego”, wyjścia nie mamy.

 

W jaki sposób dokonano wyboru nowego patrona? Członkowie Komisji Oświaty, Nauki, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Miasta podczas posiedzenia 3 lipca poddali pod głosowanie następujące nazwy ulic: Zygmunta Starego, Władysława Jagiełły, Leszka Białego, Rodziny Kępińskich, Marka Grechuty. Wygrał Leszek Biały.

 

A kim był nowy patron? Księciem krakowskim i sandomierskim z dynastii Piastów i jednocześnie księciem zwierzchnim Polski. W czasie swoich rządów zabiegał o rozwój gospodarczy swoich ziem, rozwijał górnictwo, popierał osadnictwo i dążył do rozwoju grodów. Został (zdradziecko) zamordowany podczas zjazdu książąt w Gąsawie w 1227 r. Pierwsza pisemna wzmianka o Piotrkowie Trybunalskim w źródłach historycznych pochodzi z przywileju Leszka Białego wystawionego w 1217 roku.

 

Gwoli ścisłości dodajmy tylko, że ulica Leszka Białego (kiedyś Lucjana Rudnickiego) znajduje się na osiedla 35-lecia… wiadomo czego. Mieszka tam 456 osób. 

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 40

    ~gość (gość)

    01.09.2017 15:29

    Bubek Piłsudski nie należał do KPP a Rudnicki i owszem. Co do NKWD to moze zdania sa podzielone ale nie zachowane dokumenty.


    ~gość (gość)

    01.09.2017 12:55

    Jak już chca rewolucjonisty to może guawera


    97-300

    01.09.2017 08:47

    ~gość (Gość)
    "Mam pytanie kto pokryje koszty takich zmian wymiana dokumentów" - - - > Gazprom.


    ~gość (gość)

    01.09.2017 08:32

    Mam pytanie kto pokryje koszty takich zmian wymiana dokumentów mieszkańców to dopiero początek całej zabawy. Wymiana dokumentów w firmach . Jeśli ktoś miał zamówione kilka tysięcy reklamówek z nazwą firmy i adresem zmiana w internecie adresów. To się tak ładnie tylko nazywa zmiana nazwy. Uważam, że jeśli radni decydują o takiej zmianie to miasto powinno ponieść całe koszty z tym związane. A one przy pewnych lokalizacjach mogą iść w miliony.


    ~gość (gość)

    01.09.2017 06:31

    Leszka Pekalskiego


    reklama

    Dla Ciebie

    4°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio