W Bełchatowie zapadła decyzja, która może przyciągnąć do miasta nowych inwestorów z branży transportowej i logistycznej. Rada Miejska przyjęła propozycję prezydenta Patryka Marjana, zakładającą dalsze obniżenie podatku od środków transportowych – do najniższego dopuszczalnego poziomu w kraju.
Nowe regulacje wejdą w życie w 2026 roku i – zgodnie z obowiązującymi przepisami – odpowiadają minimalnym stawkom określonym przez ministra finansów. W praktyce oznacza to znaczące oszczędności dla przedsiębiorców.
Dla przykładu:
Jak podkreślają władze miasta, celem zmian jest stworzenie atrakcyjnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Obniżka ma zachęcić firmy do rejestrowania swojej działalności właśnie w Bełchatowie.
To realne wsparcie dla przedsiębiorców. Chcemy, by nasze miasto było miejscem, gdzie opłaca się inwestować i rozwijać biznes – zaznacza prezydent Patryk Marjan.
Aby skorzystać z preferencyjnych stawek, wystarczy założyć w Bełchatowie oddział firmy, przenieść jej siedzibę lub zamieszkać na terenie miasta.
Firmy, które wcześniej złożyły deklaracje podatkowe, nie stracą na zmianach. Mogą złożyć korektę i obniżyć roczny wymiar podatku. Jeśli pierwsza rata została już opłacona według wyższych stawek, nadpłata zostanie automatycznie zaliczona na poczet kolejnej.
Jak twierdzi prezydent Patryk Marjan obniżenie podatku od środków transportowych to kolejny krok w polityce gospodarczej miasta. Jak przypominają urzędnicy, od czterech lat w Bełchatowie nie rosną także podatki od nieruchomości.
Władze liczą, że niższe podatki przełożą się na rozwój przedsiębiorczości, napływ nowych inwestycji oraz wzrost dochodów budżetowych w dłuższej perspektywie.
Komentarze 3