TERAZ21°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Będą pieniądze na wymianę pieców na bardziej ekologiczne

J.Krak
J.Krak niedz., 3 września 2017 14:37
- Co dalej z dofinansowaniem do wymiany pieców? - pytają nas zaniepokojeni czytelnicy. Wydawałoby się, że pięć miesięcy po zebraniu deklaracji od ponad trzystu mieszkańców temat ucichł. Jak się okazuje, powodów do obaw nie ma. Urząd Miasta w Piotrkowie poinformował o podpisaniu umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację wymiany pieców - z węglowych na bardziej przyjazne dla środowiska. Dofinansowanie z funduszu ma sięgnąć 2 miliony złotych. Kwota ma zostać wpisana do budżetu na ostatniej wakacyjnej sesji Rady Miasta.
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Miniona zima przysporzyła piotrkowianom sporo zmartwień. Normy zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście zostały - wielokrotnie i kilkakrotnie - przekroczone. Winą za taki stan rzeczy obarczono przede wszystkim przydomowe kotłownie, piece węglowe i kiepskiej jakości opał (plastik czy śmieci). Nie dziw więc, że władze miasta postanowiły przystąpić do programu niskiej emisji. Wiadomo już, że do programu zgłosiło się 306 osób. Na listę zainteresowanych wymianą można było się zapisać do 24 marca. Wydawałoby się, że temat umarł... Co zdążyli już zauważyć sami piotrkowianie. - Do tej pory nie ma odpowiedzi od urzędu, ja jak i pewnie osoby czekające na odpowiedź nie wyobrażamy sobie jednak zakładania innego pieca w listopadzie czy grudniu. Gdybyście Państwo dowiedzieli się w jakim kierunku toczy się ten projekt, bylibyśmy bardzo wdzięczni - napisała do nas w ubiegły czwartek jedna z czytelniczek. Odpowiedź z Urzędu Miasta przyszła... następnego dnia, na stronie internetowej urzędu. W lakonicznym komunikacie biuro prasowe magistratu poinformowało o podpisaniu umowy z WFOŚiGW. Podano również pełną nazwę zadania: "Poprawa jakości powietrza na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego poprzez wymianę źródeł ciepła, realizowana w ramach „Programu Ograniczania Niskiej Emisji” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi." Kwota dofinansowania: 2.208.591,00 ZŁ. Przypomnijmy, wymiana pieca musi zostać zrealizowana z własnych środków. Czyli najpierw inwestycja, a dopiero potem zwrot kosztów kwalifikowanych w wysokości nawet do 40%. Co ciekawe, dysponentem pieniędzy jest magistrat - to urzędnicy będą decydować o stopniu refundacji kosztów.

Na czym ma polegać współpraca urzędu z funduszem? - Miasto będzie pośrednikiem pomiędzy Funduszem i mieszkańcami. Przyjmowaliśmy wnioski od zainteresowanych i po zebraniu dokumentacji przekazaliśmy ją do Łodzi. Na mocy dokumentów przyznano nam dofinansowanie - zaznacza Jarosław Bąkowicz z biura prasowego UM. Gdy kwota zostanie wprowadzona do budżetu, we wrześniu będziemy podpisywać umowy z mieszkańcami, który złożyli do nas aplikację. Na mocy tych umów właściciele będą mogli podejmować wysiłek inwestycyjny, a po wymianie pieca - ubiegać się o zwrot kosztów nawet do 40% kosztów kwalifikowanych - zaznacza Bąkowicz. Pojawia się więc kluczowe pytanie: kiedy będzie można zabierać się za inwestycję tak, by nie robić tego późną jesienią czy zimą. - Do okresu zimowego jest jeszcze sporo czasu. Poza tym osoby, które aplikowały, są w większości przygotowane na wymianę pieca, więc każdy powinien z tym zdążyć - dodaje J. Bąkowicz.

 

M.Jaroń

reklama

Komentarze 12

~Witek (gość)

04.09.2017 11:09

Znowu artykuł propagandowy a fotka etatowa z ubiegłego roku. Może by pora urzędników wymienić zamiast pieców ?. Problem nie w piecach leży co z tego ,że nowy będzie tak samo będzie dymił . Trzeba umieć palić od tego trzeba zacząć . To ,że czasem czarny dym widać to nie wina pieca ani węgla jest to wysoka temperatura spalania dlatego tak się dzieje a kto tego nie rozumie to bzdury będzie opowiadał. ja mam piec kupiony bez żadnych w 90 roku . Z komina dym mało co widać za to spalanie jest super każdy węgiel nawet kamienie się wypalają rozpadając na drobiny. Po pierwsze musi być ciąg a nie wylot do komina otwarty i wraz z dymem ciepło wycieka. Oglądałem te nowe wynalazki nic nie warte za to cena kosmiczna i pewnie o to chodzi by znowu ktoś zarobił krocie na przekręcie z piecami. U siebie ciąg na piecu zamykam całkiem i samo się pali powoli za 5 godzin idę dokładam małą porcje i nie ma obawy i kolejne 5 godzin mam spokój


~Leszek76 (gość)

03.09.2017 20:36

Marksiści z brukseli wymyślili kolejny bzdurny przepis,tylko po to by zarabiać


~gość (gość)

03.09.2017 20:26

Polecam jeszcze sobie obejrzeć jak się komuś czytać nie chce https://m.youtube.com/watch?v=pBahmNv5CMc


~gość (gość)

03.09.2017 20:22

Fajnie ale na początek sprawdzić czym i jak dym piekarnia na wlokiennicza przez całą dobę i cały rok.Rodzice sprawdźcie czym oddychają dzieci w przedszkolu


~gość (gość)

03.09.2017 20:20

Jak nie wiadomo co robić to naj prościej ludzi na wymianę piecy namówić albo przymusić a to tak jak by w aucie spaliła się żarówka i sprzedawał ktoś całe auto bo nie świeci, może by najpierw spróbować edukacji a później innych możliwości tym bardziej że można palić czysto węglem i to jeszcze oszczędnie, polecam wszystkim poczytać stronę czysteogrzewanie.pl może komuś się przyda ????


reklama

Dla Ciebie

21°C

Pogoda

Kontakt

Radio