Filia Akademii Świętokrzyskiej, która powstała w 1981 roku, w Piotrkowie Trybunalskim znów rozpoczęła coroczne procesy rekrutacyjne dla kandydatów na studia dzienne i zaoczne na rok akademicki 2009/2010. Przy wejściu do Wydziału Nauk Społecznych została już rozwieszona reklama „Akademia Świętokrzyska Uniwersytetem XXI wieku”. Czy Filia Akademii zasługuje na tytuł Uniwersytetu XXI wieku, czy to tylko chwyt reklamowy?
Studenci wybierający się na tą uczelnię mają do wyboru kilka kierunków, m.in. : Ekonomia, Socjologia, Zarządzanie, Pedagogika, z których ten ostatni jest najbardziej rozbudowany pod względem specjalizacyjnym. Czy to znaczy, że w Piotrkowie największym zainteresowaniem cieszy się pedagogika, po której szczytem naszych życiowych ambicji ma się stać zawód: przedszkolanka?
Od bardzo długiego czasu w środowisku studenckim Akademii Świętokrzyskiej w Piotrkowie Trybunalskim trwa dyskusja na tematy specjalizacji na „Uniwersytecie XXI wieku” oraz prognoz dotyczących przyszłej kariery zawodowej studentów. Wśród absolwentów Akademii średnio 1 na 10 cieszy się możliwością podjęcia stało etatowej pracy i to w Piotrkowie, ponieważ w innych miastach, takich jak Częstochowa czy Łódź, dyplomy z tej Akademii nie są w ogóle brane pod uwagę.
Dlaczego tak się dzieje? Otóż większość osób decydujących się podjąć studia w Piotrkowie bierze pod uwagę 2 czynniki: brak kosztów związanych z dojazdami do innego miasta, niedostanie się na inne uczelnie. Co się dzieje dalej? Większość piotrkowskich studentów po ukończeniu Akademii z tytułem licencjata chce się przenieść na inną uczelnię (zwykle prywatną ), by uzyskać upragniony tytuł „mgr” oraz mieć w indeksie (w dyplomie) parafkę z nazwą innego miasta. Według wielu absolwentów tej uczelni również początkowe obietnice Akademii były tylko obietnicami. Co roku „Uniwersytet XXI wieku” rekrutuje nowych kandydatów na studia oferując mnóstwo różnych specjalizacji, a pod sam koniec dowiadujemy się o istnieniu „aż” jednej albo dwóch jak w przypadku kierunku: Socjologia. Oby nowy rok akademicki przyniósł Akademii zarówno więcej studentów jak i specjalizacji na wybranych kierunkach.
Komentarze 9
03.12.2013 17:59
Bardzo nieładnie ze strony autora artykułu, że w tak negatywny i drwiący sposób wyraża się o tej uczelni. Ja również ją skończyłam, a problemy ze znalezieniem pracy nie wynikały z nazwy uczelni na dyplomie, lecz z panującego bezrobocia i braku "znajomości". Dodatkowo czuję się dotknięta opinią, iż zawód przedszkolanki to szczyt naszych ambicji, bo właśnie pracuję jako nauczyciel wychowania przedszkolnego i życzę autorowi artykułu, żeby chociaż w małym stopniu był tak wykształcony jak ja!!!
24.10.2009 18:21
Ja skończyłem tą uczelnie i nie miałem żadnych problemów z pracą! Na duży szacunek zasługują wykładowy tej uczelni, którzy starają się uczyć nas myślenia kreatywnego.
23.09.2009 10:58
Jak widać łaciny tam na polonistyce nie uczą a szkoda bo osoba wykształcona, tym bardziej po kierunku humanistycznym, raczej nie powinna pisać "sekundo" tylko "secundo".
13.09.2009 23:21
Piszecie bzdury! Skończyłam polonistykę na tej uczelni i w dyplomie nie ma ani słowa o tym, że jest to filia i to w Piotrkowie Trybunalskim - to primo. Sekundo - nie miałam żadnego problemu ze znalezieniem pracy po studiach na tej uczelni.
26.06.2009 11:44
Hej - nikt w swoje "gniazdo" nie robi. A takie sprawy są poruszane, żeby było LEPIEJ. Dzięki "Szczepan" za poparcie * Kiedyś może będzie trochę inaczej się działo na uczelni. Póki co, zostaje wiele do życzenia.