TERAZ15°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Afrykański pomór świń zagrożeniem dla powiatu piotrkowskiego

M.Nowakowska
M.Nowakowska śr., 29 listopada 2017 12:51
Wirus ASF, którego nosicielami są m.in. dziki, nie jest niebezpieczny dla człowieka, ale jego wystąpienie wiąże się z bezwzględną koniecznością wybicia całych stad trzody chlewnej w promieniu 3 km od ogniska zarażenia. To olbrzymie straty gospodarcze i finansowe, zwłaszcza że powiat piotrkowski jest zagłębiem hodowli trzody chlewnej i właśnie z naszych terenów pochodzi co 20. świnia w Polsce. Dzisiaj odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem służb mundurowych, inspekcji i samorządów.
Zdjęcie
Autor: fot. A. Wolski

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Przestrzeganie zasad bioasekuracji konieczne jest we wszystkich gospodarstwach bez względu na ich wielkość. - Muszą być one szczelnie zamykane i wyposażone w maty dezynfekcyjne, a świnie powinny pochodzić wyłącznie z legalnego obrotu. Należy też ograniczyć wstęp osób postronnych do budynków inwentarskich - instruuje Paweł Śpiewak, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

 

Najważniejszym działaniem będzie jednak redukcja liczby dzików. W ich odstrzał, oprócz kół łowieckich, prawdopodobnie zaangażują się Wojska Obrony Terytorialnej.

W przypadku pojawienia się wirusa na terenie powiatu piotrkowskiego wspólne działania podejmą służby mundurowe, organizacje rolne i władze samorządowe. - Wszystkie zadania zawarte są w krajowym, wojewódzkim i powiatowym planie zwalczania ASF. Przez ostatnie dwa lata przeprowadziliśmy szereg szkoleń w tym zakresie - dodaje Paweł Śpiewak.

 

Ostatni potwierdzony przypadek ASF wykryto u dzika w powiecie legionowskim, a więc zaledwie 60 km od granic województwa łódzkiego.

reklama

Komentarze 34

~obserwator (gość)

30.11.2017 12:37

Jadąc rano autostradą z Piotrkowa w stronę Łodzi panuje smród istną gnojowicą,podobno świnie w Amerykańskich fermach leżą w odchodach i nimi się żywią -a my nie wiemy co jemy.


~wiesiek (gość)

30.11.2017 10:34

Po pierwsze primo ultimo powiat piotrkowski to ok 12% procent produkcji nie 20.
Myśliwi są po to by prowadzić gospodarkę łowiecka dziki nie maja naturalnych wrogów wiec polują.
Gospodarstwa o produkcji 1tyś tucznika to już przedsiębiorstwo dochodowy i pełny zus jak firmy jednoosobowe!
Nie jest też w porządku jak rolnik który ma 5ha trzyma 2tyś świń gdzie on tą gnojówkę wywiezie niektórzy mniejsi rolnicy odbiorą ale reszta gdzieś do rowu komuś na jakiś nieużytek łąkę wyleje. No i najważniejsza paranoja w promieniu 3km utylizacja wszystkich świń czy zdrowe czy chore.



~realista (gość)

30.11.2017 07:35

A się czepili tych zwierząt....Zamiast leczyć łatwiej zabić....Ludzie - najokrutniejsi ze ssaków.....


~gość (gość)

30.11.2017 05:10

W pewnej chlewni gdy sie ruszta zapadły i świnie potopiły w gnojówce biznesmen je powyciągał rozebrał i dalej na mięso.


~Kałboj ze srocka (gość)

29.11.2017 22:24

kałboj na mnie wołają ludzie ze srocka dobrze mnie znają bo ja jestem kałboj i tak zostanie chcesz czy nie zapamiętaj jestem kałboj



reklama

Dla Ciebie

15°C

Pogoda

Kontakt

Radio