Advertisement

XIII edycja PiotrkOFF Art Festival

Wtorek, 24 października 20233
Już w najbliższy weekend (27-28 października) w Piotrkowie odbędzie się XIII edycja PiotrkOFF Art Festival. W ramach tegorocznej odsłony PiotrkOFF, tak jak w ubiegłych latach, będzie gościł artystki i artystów z różnych światów, łącząc stylistyczne skrajności oraz odmienne formy ekspresji. W programie znalazły się między innymi koncerty Jacaszka, Bastardy Trio czy formacji Wieże Fabryk. Tradycyjnie dominuje muzyka, ale nie zabrakło miejsca na performance oraz wystawę. Są również propozycje specjalnie dla dzieci.

Festiwal rozpocznie się w piątek 27 października o godzinie 19:00 w kościele ewangelicko-augsburskim. Pierwszym koncertem trzynastej edycji będzie solowy występ Jacaszka, trójmiejskiego kompozytora i multiinstrumentalisty, twórcy muzyki elektroakustycznej, autora wielokrotnie nagradzanych ścieżek muzycznych do filmów i widowisk teatralnych. Następnie warszawskie Bastarda Trio, tworzone przez klarnecistów Pawła Szamburskiego i Michała Górczyńskiego oraz wiolonczelistę Tomasza Pokrzywińskiego, zagra utwory z tegorocznego albumu “Nizozot”, zawierającego muzykę inspirowaną XIX-wiecznymi nigunami, czyli mistycznymi pieśniami chasydzkich klanów. 


Po koncercie Bastardy publiczność przeniesie się do pobliskiego Ośrodka Działań Artystycznych, gdzie odbędzie się performance przygotowany przez dwoje piotrkowskich artystów - Daniela Sołtysiaka oraz Adyszk. Oboje mają za sobą doświadczenia na polu artystycznym, również sztuka performatywna nie jest im obca, ale będzie to ich pierwszy wspólny projekt. 


Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu zaplanowany jest after w Pubie SKYY. W formule klubowych DJ-setów zagrają: Herida, mieszkająca w Katowicach piotrkowska DJ-ka, warszawski producent valmax oraz piotrkOFFowi rezydenci - duet Luksja Sound. Tej nocy można się spodziewać połamanych rytmów, częstych zmian stylistycznych oraz szybkiego tempa.

 

PiotrkOFF Art Festival 2023 / projekt: Kacper Miśkiewicz

 

Drugi dzień PiotrkOFFa rozpocznie się nietypowo. Już o godzinie 16:00 w piotrkowskiej Mediatece 800-lecia odbędzie się wernisaż wystawy pt. “Zaczarowany świat muzyki”, w ramach której dzieci ze szkół podstawowych oraz w wieku przedszkolnym stworzyły prace plastyczne o tematyce muzycznej. Po oficjalnym otwarciu ekspozycji specjalnie dla najmłodszych słuchaczy zagra krakowski zespół Czereśnie, którego członkowie tworzą również grupę Hańba. Całe wydarzenie dostało nawet swoją własną nazwę - “PiotrkOFFik”. 

 

PiotrkOFFik / projekt: Magdalena Sień

 

Następnie w auli I LO im. Bolesława Chrobrego wystąpią dwa projekty, eksperymentujące zarówno z muzyczną jak i wizualną formą. Najpierw biłgorajski artysta, tworzący pod nazwą Królówczana Smuga, zaprezentuje swój dźwiękowy spektakl łączący w sobie prasłowiański avant-folk z psychorapem oraz black metalem. Zaraz po nim poznański duet BNNT zabierze publiczność w transowo-noise’ową podróż. Konrad Smoleński i Daniel Szwed, znani są z zacierania granic formalnych w swojej twórczości. Można się po nich spodziewać wszystkiego, a przede wszystkim bezkompromisowości i nieokrzesanej ekspresji. 


Z auli I LO festiwal przeniesie się do Pubu Ósemka, gdzie zagrają zespoły gitarowe, ale wciąż wyjątkowe i oryginalne. Warszawskie kobiece trio Rosa Vertov wprowadzi słuchaczy w swój oniryczny i tajemniczy świat, grając utwory z pogranicza noise rocka, shoegaze’u i dream popu. Zaraz po nich wystąpi łódzki kwartet Wieże Fabryk, będący jednym z najważniejszych w Polsce przedstawicieli współczesnej generacji zimnej fali i post-punku. Na zakończenie festiwalu enigmatyczny DJ Bloom zagra taneczną selekcję mrocznych, gotycko-nowofalowych przebojów.


Szczegółowy program tegorocznej edycji przedstawia się następująco:


PIĄTEK 27.10.2023

Kościół ewangelicko-augsburski / ul. Rwańska 6

19:00 - inauguracja festiwalu

19:15 - koncert Jacaszka 

20:00 - koncert projektu Bastarda Trio

Ośrodek Działań Artystycznych / ul. Sieradzka 8

21:00 - performance Adyszk i Daniela Sołtysiaka

Pub SKYY / ul. Rycerska 8

21:30 - afterparty: Luksja Sound, Herida, valmax


SOBOTA 28.10.2023

Mediateka 800-lecia / ul. M. Skłodowskiej-Curie 3

PIOTRKOFFIK:

16:00 - wernisaż wystawy prac dzieci "Zaczarowany świat muzyki"

16:30 - koncert dla dzieci - Czereśnie

Aula I LO im. Bolesława Chrobrego / al. M. Kopernika 6

18:00 - koncert projektu Królówczana Smuga

19:00 - koncert projektu BNNT

Pub Ósemka / ul. J. Słowackiego 149

21:00 - koncert zespołu Rosa Vertov

22:00 - koncert zespołu Wieże Fabryk

23:00 - afterparty: DJ Bloom

 

Pierwsza edycja PiotrkOFF Art Festival miała miejsce w 2009 roku i od tamtej pory niemal co roku wydarzenie było stałym elementem piotrkowskiego kalendarza kulturalnego, odbywając się w pierwszych tygodniach września. Dwuletnią przerwę w realizacji festiwalu wymusiła w latach 2020-2021 pandemia. W zeszłym roku PiotrkOFF powrócił, niezmiennie pielęgnując gatunkową różnorodność, otwartość i niezależność, przenosząc jedynie termin na ostatni weekend października.


Na przestrzeni lat w ramach festiwalu wystąpili artyści z najróżniejszych muzycznych światów, od klasyków indie rocka (Muchy, Cool Kids Of Death, Pustki), przez alt-popowe duety (Coals, Lilly Hates Roses, Wczasy), projekty elektroniczne (Palmer Eldritch, Xenony), zespoły post-rockowe (Kristen, Alameda 5, Lonker See), aż po prawdziwe legendy polskiej sceny niezależnej (Księżyc, Variete). Festiwal stara się również wspierać lokalnych twórców, dając przestrzeń dla piotrkowskich artystów do zaprezentowania swoich dzieł.

 

Imprezę organizuje Stowarzyszenie “PiotrkOFF”. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “Kultura - Interwencje. Edycja 2023”, a także ze środków Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w ramach konkursu na realizację zadań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

To ide ~To ide (Gość)24.10.2023 21:50

Brndom grali na benbenkach?

00


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)24.10.2023 18:27

Ja i moja rodzina bardzo lubimy tą edycję piotrkOFF i jesteśmy zadowoleni

41


wic ~wic (Gość)24.10.2023 13:31

i bardzo dobrze

42


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat