Advertisement

Szef MEN: Planujemy, że 1 września rok szkolny rozpocznie się w szkołach

PAPKraj Czwartek, 06 sierpnia 2020542725
Planujemy, że 1 września rok szkolny tradycyjnie rozpocznie się w szkołach, zajęcia będą odbywały się w budynku szkolnym w salach lekcyjnych - poinformował w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Dodał, że w szkołach będę obowiązywać wytyczne sanitarne.
libreshot.com libreshot.com

"Trwają co prawda jeszcze wakacje, ale myślimy od dłuższego czasu o tym, jak będzie wyglądał powrót do szkół. Oczywiście chcemy, aby dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkół, dlatego wyraźnie mówimy to, o czym wspomniał pan premier, główny inspektor sanitarny czy minister zdrowia. Chcemy, żeby podstawowym modelem pracy w nowym roku szkolnym był tradycyjny model, w którym dzieci spotykają się z nauczycielami, zajęcia odbywają się w szkołach. Stąd planujemy, że 1 września rok szkolny rozpoczyna się tradycyjnie w szkołach" - powiedział Piontkowski na konferencji prasowej w Warszawie.

 

"Uczniowie przychodzą do szkół, spotykają się z nauczycielami, dowiadują się, jaki jest rozkład zajęć, z kim będą te zajęcia mieli i potem w kolejnych dniach będą zajęcia w budynku szkolnym, w salach lekcyjnych. Aby to było możliwe w okresie epidemii, który ciągle w Polsce panuje, przygotowaliśmy we współpracy z głównym inspektorem sanitarnym oraz z ministerstwem zdrowia wytyczne, które mówią o tym, w jaki sposób zorganizować pracę szkoły, placówki oświatowej, tak, aby uczniowie, nauczyciele, personel pracujący w szkole, mogli się czuć bezpiecznie" - poinformował szef MEN.

 

Wskazał, że przygotowane wytyczne "to nie jest żadna rewolucja, to są zasady, które obowiązywał jeszcze przed wakacjami, ale teraz zostały zmodyfikowane w oparciu o nasze doświadczenia z koronawirusem, nie tylko polskie". Minister wymienił mycie rąk przy wejściu do szkoły, przed posiłkami i podczas korzystania z toalety. Zapewnił, że pomieszczenia szkolne będą myte i dezynfekowane, jeśli będzie taka potrzeba.

 

Piontkowski podkreślił, że do szkół przychodzić będą mogli tylko uczniowie, nauczyciele i pracownicy zdrowi, bez objawów infekcji dróg oddechowych. Poinformował, że w szkołach nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa podczas standardowych zajęć, ale "tam, gdzie będzie większa grupa, to powinno obowiązywać".

 

Minister zapowiedział, że szkoły będą starały się do minimum ograniczyć kontakt z osobami z zewnątrz. Takie osoby, jeśli przyjdą do szkoły, będą musiały nosić maseczki i dezynfekować ręce. Podkreślił, że te zasady będą obowiązywać uczniów i rodziców nie tylko w szkole, ale też w drodze do szkoły. Przywołał zasady, które obowiązują wszystkich, "gdy wychodzimy na ulice i korzystamy z transportu publicznego". Zachęcał uczniów do korzystania z rowerów lub pokonywanie drogi do szkoły pieszo.

 

Piontkowski poinformował o opublikowaniu wytycznych na stronie internetowej MEN. Zapowiedział, że zostaną one także przesłane do szkół. Zaznaczył, że wytyczne mają charakter ogólny, bo "każda ze szkół jest trochę inna, stąd dyrektorzy muszą je dostosować do placówki, którą kierują".

 

Piontkowski wskazał, że od września będę obowiązywały trzy modele nauczania w szkołach. Podstawowym będzie powrót do zajęć w szkołach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

 

Zastrzegł, że jeśli wystąpiłyby ogniska zakażeń w danych regionach, wówczas dyrektorzy szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym i przy pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego będzie mógł "ograniczyć częściowo lub w znacznie większym stopniu funkcjonowanie tradycyjnego sposobu nauczania". "Mówimy tutaj o ewentualnym modelu mieszanym, czyli takim, w którym dyrektor szkoły po pozytywnej opinii z sanepidu podejmie decyzję, że np. część dzieci, klas, grup będzie mogła nadal uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, spotykać się z nauczycielami, a część będzie jednak przechodziła na kształcenia na odległość" – wyjaśnił Piontkowski. Nazwał to modelem B.

 

"Jeżeli zagrożenie epidemiczne w danej placówce bądź w danej części kraju będzie jeszcze większe, wówczas przy pozytywnej opinii PIS dyrektor szkoły, także przy zgodzie organu prowadzącego, będzie mógł przejść całkowicie na kształcenie na odległość" – dodał. Taką sytuację nazwał modelem C.

 

Jednocześnie - jak mówił - minister edukacji zachowa prawo, by w sytuacji nadzwyczajnej zawiesić tradycyjną naukę na części terytorium lub w całym kraju. "Za kilka dni pokażemy rozporządzenia, w których opiszemy dokładniej sposoby ewentualnego przechodzenia na poszczególne modele funkcjonowania poza stacjonarnym" – powiedział.

 

W pierwszym z rozporządzeń ma pojawić się zalecenie, co robić w sytuacji, gdyby było zagrożenie epidemiczne i kto będzie mógł to robić.

 

W drugim rozporządzeniu MEN ma określić, ewentualnie, które z placówek oświatowych powinny w dalszym ciągu funkcjonować w modelu kształcenia zdalnego. "Zastanawiamy się chociażby nad szkołami, które funkcjonują przy zakładach opieki zdrowotnej, bo według sugestii ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego przebywające tam dzieci mają choroby współistniejące i tam zagrożenie może być zdecydowanie wyższe" – wyjaśnił szef MEN.

 

Znowelizowane i opublikowane ma zostać ponadto rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

 

Piontkowski podał, że GIS przygotowuje "wyraźny model" określający, "w jakich okolicznościach dyrektor placówki oświatowej uzyska pozytywną opinię powiatowego inspektora sanitarnego na jakąś formę ograniczenia pracy szkoły". "Może to nastąpić naszym zdaniem, gdyby pojawiło się zachorowanie na terenie danej placówki, bądź gdyby gwałtownie wzrosła liczba zachorowań na terenie danej gminy czy powiatu". Poinformował, że szczegółowo określi to główny inspektor sanitarny i przedstawi to w ciągu kilku najbliższych dni.

 

Poinformował, że w kolejnym tygodniu jest planowane spotkanie z wojewodami, kuratorami i inspektorami sanitarnymi, "aby było wiadomo, co robić w sytuacji ewentualnego zagrożenia".

 

Minister edukacji pytany czy w wytycznych lub przygotowywanych przepisach będzie wprowadzone ograniczenie liczby uczniów w klasach, odpowiedział, że "takie ograniczenie nie jest przewidywane w tradycyjnym modelu". "Jeżeli nie ma zagrożenia epidemicznego, nie widzimy powodu, aby zmniejszać liczebność klasy. Natomiast gdyby wystąpił ten model B lub C, to wówczas dyrektor będzie mógł przyjąć taką formułę nauczania i dla części klas zdecydować o zmniejszeniu liczebności lub na przykład część dzieci chodziłaby do szkoły, a część nie" - zaznaczył.

 

Na pytanie, co w sytuacji, gdy rodzic nie chce posłać dziecka do szkoły, gdyż uważa, że nie jest to bezpieczne odparł: "Rozumiem, ale rodzic nie jest epidemiologiem".

 

"To dlatego w procesie decyzyjnym dotyczącym sposobu funkcjonowania szkół włączyliśmy inspekcje sanitarną. To tam znajdują się fachowcy, którzy będą określali w jakich sytuacjach pobyt w szkole jest bezpieczny, a w jakich nie. Dziś wyraźnie główny inspektor sanitarny mówi, że sytuacja epidemiczna nie zmusza nas do tego, byśmy ograniczali funkcjonowanie wszystkich szkół w Polsce. Szkoły powinny wrócić do tradycyjnego sposobu nauczania, a rodzice są zobowiązani do tego, aby ich dzieci spełniały obowiązek szkolny, bądź obowiązek nauki" - odpowiedział Piontkowski.

 

 

 

 

Danuta Starzyńska-Rosiecka/PAP


Zainteresował temat?

1

2


Advertisement
Advertisement

Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)06.08.2020 15:33

Nauczyciele wypoczywają teraz nad morzem i w górach, nie boją się tłumów. Ciekawe co powiedzą we wrześniu jak będą musieli przyjść do pracy

14


pandemicum debilicum ~pandemicum debilicum (Gość)07.08.2020 17:26

Cytuję:
Na pytanie, co w sytuacji, gdy rodzic nie chce posłać dziecka do szkoły, gdyż uważa, że nie jest to bezpieczne odparł: "Rozumiem, ale rodzic nie jest epidemiologiem". "To dlatego w procesie decyzyjnym dotyczącym sposobu funkcjonowania szkół włączyliśmy inspekcje sanitarną. To tam znajdują się fachowcy,


Dziś największymi fachowcami od epidemii są politycy, dziennikarze i filantropi-miliarderzy. Ci ostatni idealnie przewidują pandemie i jak się one potoczą, politycy zmieniają definicje epidemii i pandemii, aby przewidywania tych pierwszych okazały się trafne. Zaś dziennikarze rozsiewają psychozę strachu zatajając połowę istotnych faktów, zaś drugą połowę stanowi rumpologia uprawiana przez polityków i miliarderów-filantropów.
Dzięki temu wzbogaciliśmy się ostatnio o pojęcia "choroby bezobjawowej" i "drugiej fali epidemii", czyli rzeczy zupełnie nieznanych w historii medycyny.
Jeśli minister twierdzi, że w inspekcji sanitarnej znajdują się fachowcy, to ja dodam od siebie: tacy sami fachowcy jak w Ministerstwie Edukacji!

Cytuję:
Minister wymienił mycie rąk przy wejściu do szkoły, przed posiłkami i podczas korzystania z toalety.


Nie wiem, jak tu myć ręce PODCZAS korzystania z toalety, jeśli tron od umywalki dzieli zazwyczaj kilka metrów - może w wodzie tronowej? Ja zawsze myłem ręce PO skorzystaniu z toalety. Cóż, widocznie robiłem to źle...
***
Ja mam taką radę dla ministra. Żeby nie było rozterek, jak ma wyglądać proces nauczania i jakie restrykcje sanitarne stosować, należy zlikwidować szkoły w ujęciu tradycyjnym. Nauczycieli posłać na zieloną trawkę, a wszystkie budynki sprzedać. Za uzyskane pieniądze kupić każdemu uczniowi po laptopie (może jakiś znajomy królika przypadkiem będzie miał akurat 10 milionów laptopów z Chin?), a resztę forsy przeznaczyć na spłatę choć części żydowskich uroszczeń - bo negocjacje w tej sprawie trwają już od dawna, tylko media głównego ścieku o tym nie informują, a że będziemy spłacać to pewne. Zatrudnić nauczycieli do każdego przedmiotu w ministerstwie i niech prowadzą lekcje on-line - wszak eksperyment z taką formą nauczania już przeprowadzono. Z jednej strony ogromna oszczędność na pensjach dla szkolnego personelu i utrzymaniu budynków, a z drugiej żadnej szkody nie będzie, bo uczniowie już chyba głupsi nie będą, niż są. I tak średnia punktacja z wszelkich egzaminów oscyluje w okolicach oceny miernej.
Po przeczytaniu wypowiedzi ministra mogę stwierdzić tylko tyle, że takie kadłuby intelektualne mogą obsadzać stanowiska decyzyjne wyłącznie w kraju, gdzie o obsadzaniu stanowisk decyduje przynależność partyjna, a nie kwalifikacje. Dlatego w kraju mamy biedę, dziadostwo i bałagan.
I pomyśleć, że wystarczy tylko 50 milionów dolarów, aby zrobić bałagan na całym świecie. Dokładnie tyle wynosiła łapówka od Billa Gatesa dla WHO, aby ogłosiło pandemię. Ogłoszenie pandemii spowodowało destabilizację gospodarek, służby zdrowia i szkolnictwa. Gdyby WHO nie ogłosiła pandemii, to sytuacja epidemiczna byłaby DOKŁADNIE TAKA SAMA, tylko bez tego cyrku, i bez covidian, którzy domagaliby się maseczek dla wszystkich.
A w ogóle, to tą powszechną głupotą jestem ostatnio już tak znużony, że dalej - jak to mawia pan Stonoga - szkoda strzępić ryja...

20


gość ~gość (Gość)07.08.2020 12:02

W przedszkolach są dzieci od maja a od lipca normalnie całe grupy i jakoś nauczyciele nie panikują a dzieci młodsze trzeba im ciągle zasady przypominać w szkołach są starsze ,samodzielne dzieci. Dlaczego niby nauka miałaby być zdalna? Teraz bary restauracje pootwierane, wesela, kościoły, turystyka. W firmach też są duże skupiska ludzi , pracownicy supermarketów normalnie też pracują.

10


gość ~gość (Gość)07.08.2020 10:33

A co z internatem? Szkoła będzie otwarta ale niektóre licea mają uczniów nawed 40km od szkoły

10


www ~www (Gość)06.08.2020 07:52

Piękna teoria.

40


gość ~gość (Gość)06.08.2020 08:59

No i dorze a nie bombelek szedł do lasu na wierzejach i pił piwo lub wude

42


gość ~gość (Gość)06.08.2020 16:42

W marcu 4 chorych zamykali lasy. We wrześniu 700 dziennie otwierają szkoły. Pisoskie wazony.

22


gość ~gość (Gość)06.08.2020 14:50

Juz widzę ten tłum dzieci w szatni.
Powinny być lekcje online plus konsultacje w szkole. Różne klasy w różnych godzinach na przygotowanych dużych salach. Imadeczki zdejmują dopiero przy ławce. Jedyny wyjątek klasy I -III. Ale uczyć dzieci w mniejszych grupach i w skróconym czasie

06


nnn. ~nnn. (Gość)06.08.2020 07:47

Ano pożyjemy zobaczymy. Ale z tekstu wynika jasno. Ministerstwo od nauki powiedzmy sobie szczerze nie bardzo wie co robić. Gdyż zalecenia są ,ale takie jakieś ....niemrawe. Bo np.:cyt "Poinformował, że w szkołach nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa podczas standardowych zajęć, ale "tam, gdzie będzie większa grupa, to powinno obowiązywać". Co to jest ta "grupa większa"? Dziesięć osób ,dwadzieścia ,trzydzieści...a może więcej a może mniej?

100


roxxxx ~roxxxx (Gość)06.08.2020 08:58


Kwintesencja polityki PiS tak się ten cały bal na Tytanicu skończy.

31


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat