Ponad 60% maturzystów ze szkół powiatowych nie zdało matury. Wicestarosta komentuje

Region Środa, 12 sierpnia 202048
Mniej niż 40% przystępujących w tym roku do egzaminu w szkołach powiatu piotrkowskiego zdało maturę. Ten – delikatnie mówiąc – niezadowalający wynik komentuje wicestarosta powiatu Dariusz Magacz.
Ponad 60% maturzystów ze szkół powiatowych nie zdało matury. Wicestarosta komentuje

We wtorek ogłoszono wyniki. W skali kraju maturę zdało 3/4 przystępujących do egzaminu. W skali województwa zdało 73%, w Piotrkowie to 75,5% (dane przekazane przez Urząd Miasta w Piotrkowie). Niestety w przypadku powiatu piotrkowskiego to wynik poniżej 40%.


- Rzeczywiście, wyniki matur zarówno w skali kraju, jak i naszego powiatu mogłyby być lepsze – mówił w środę rano na antenie radia Strefa FM wicestarosta powiatu piotrkowskiego Dariusz Magacz. - Cóż… trzeba szukać pozytywów. 88 uczniów z naszych szkół przystąpiło do matury, 35 zdało. To nie jest dobry rezultat. 33 uczniów może poprawić ten wynik, mam nadzieję, że im się to uda, wtedy tę statystykę poprawimy. Przypominam, że powiat prowadzi przede wszystkim szkoły technikalne, stawiamy na wiedzę i umiejętności, ale też na to, co jest potrzebne pracodawcom, bo nasi absolwenci nie mogą narzekać na brak zatrudnienia.


Co miało wpływ na tak kiepski wynik egzaminów maturalnych? Wicestarosta przyznaje, że nasz system oświaty w ogóle nie był przygotowany do zdalnej nauki, której wprowadzenie wymusiła epidemia koronawirusa. - Wszyscy się tego uczyliśmy, wszystko to raczkowało – mówił. - Wynik egzaminu w dużej mierze zależy od nauczyciela, ale też od ucznia i rodzica w kwestii choćby mobilizacji. Uczeń siedział w domu i jego zadaniem było się uczyć. Jeśli nie miał samozaparcia i dyscypliny, musiał być kontrolowany przez rodzica.


Co z naborem do powiatowych szkół? Jak przyznał Dariusz Magacz, nabór jest na średnim poziomie. - Ale to nie znaczy, że nie ruszają kierunki tych najbardziej popularnych zawodów – dodał. - Mam tu na myśl: technik hotelarz i technik mechanizacji rolnictwa (w Wolborzu), technik pojazdów samochodowych (w Szydłowie), technik leśnik, technik weterynarz (w Bujnach) czy technik informatyk (w Czarnocinie). W przypadku liceów mundurowych jesteśmy naprawdę zadowoleni z naboru, bo udało się utworzyć dość dużą klasę. Cieszę się, że udało się - we współpracy z firmą Haering - otworzyć szkołę branżową w Bujnach.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

1


Komentarze (48)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Rikardo Monatlban ~Rikardo Monatlban (Gość)17.08.2020 14:30

Spokojnie. Starostwo chętnie przyjmie do roboty każdego. Dosłownie każdego. Chłopcy i dziewuszki jak podpiszą cyforgraf z koniczynką, to nie zginą. Nawet bez matury ;).

10


gość ~gość (Gość)12.08.2020 12:56

Ja tam mam zawoduwke i nie narzekam.Kasa jest,robota jes hałupa terz niczego sobie.I do czego mi matura???

44


Basia8 ~Basia8 (Gość)13.08.2020 09:05

Te małe wiejskie szkoły też powinny być zlikwidowane, kadra w nich pożal się Boże, szkoda dzieci.

23


oooooooo ~oooooooo (Gość)13.08.2020 14:14

Panie Magacz "szkoły technikalne" - co to za dziwoląg?

50


!!!! ~!!!! (Gość)14.08.2020 15:40

Jedynie radykalna wymiana nieudolnych dyrektorów, nauczycieli i reszty personelu pomocniczego zmieni upadłą edukację w powiecie.

20


wieśniak ~wieśniak (Gość)13.08.2020 14:34

a czego spodziewaliście się w powiecie w którym ponad 70% poparcia mają obecnie rządzący inteligenci?

32


Kasia7401 ~Kasia7401 (Gość)12.08.2020 23:11

Nie piszcie głupot ! Moja córka uczy się w Chrobrym i nie bierze korków . Jak sobie ktoś nie radzi to niech nie idzie do dobrego liceum i się nie kompromituje .

54


a74 ~a74 (Gość)13.08.2020 09:44

Jak się nie uczy tylko siedzi w Focusie to tak jest :)

21


gość ~gość (Gość)12.08.2020 22:49

Ja uważam że drogie jest utrzymywanie szkół w powiecie. Tam jest mala ilość uczniów. Jest blisko do Piotrkowa i moze dać dzieciom szansę żeby dojeżdżali do Piotrkowa. Może lepiej nie utrzymywać tych szkół zA nasze pieniądze?

42


geograf ~geograf (Gość)12.08.2020 21:58

Bardzo proszę o chwilę zastanowienia .Dlaczego od 20 lat najniższe wyniki maturalne w woj. łódzkim osiągają uczniowie z powiatu skierniewickiego i piotrkowskiego ? Te 2 powiaty, to powiaty ziemskie, w których dominują szkoły branżowe . Większość najzdolniejszych uczniów z terenów gminnych kształci np. w Piotrkowie. Wg. mnie nieuczciwym jest porównywanie z powiatami ,np. bełchatowskim ,tomaszowskim, nie mówiąc o powiatach grodzkich(Piotrków, Skierniewice) . N-l z Piotrkowa.

51


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat