Śmieci będą droższe. Miasto rozstrzygnęło przetarg, trwa kalkulacja cen

UM Piotrków Trybunalski Poniedziałek, 19 października 202067
Od 1 stycznia mieszkańcy Piotrkowa zapłacą więcej za odbiór odpadów. Stawki, które niebawem poznamy, zostaną ustalone na podstawie rozstrzygniętego przetargu. - Trwa kalkulacja, ale nie ulega wątpliwości, że cena będzie wyższa niż do tej pory - informują miejscy urzędnicy.
fot. archiwum epiotrkow.pl fot. archiwum epiotrkow.pl

Jak tłumaczą magistraccy urzędnicy, kwota jaką piotrkowianie zapłacą za śmieci jest całkowicie uzależniona od ofert złożonych w przetargu. - Mówiąc krótko, miasto jest cenobiorcą. Jesteśmy zakładnikiem systemu i de facto mamy związane ręce. Kluczową rolę odgrywa tutaj Ministerstwo Klimatu, które ustala tzw. opłatę środowiskową. Ta nakładana jest na firmy prowadzące składowiska odpadów. „Śmieciowiska” zmuszone płacić większe opłaty znacząco podwyższają ceny za odbiór tony odpadów od firm, a to bezpośrednio przekłada się na ceny zaoferowane przez te firmy w przetargu. I co za tym idzie rola Rady Miasta ogranicza się jedynie do zatwierdzenia stawek - informuje biuro prasowe Urzędu Miasta.

 

Na wzrost stawki wpływ mają także wnioski mieszkańców. - Zgodnie z sugestiami piotrkowian zwiększyliśmy częstotliwość odbioru niektórych odpadów, a to w sposób oczywisty wpływa na ceną zaoferowaną przez firmy – podsumowuje Dorota Kosterska, kierownik Referatu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi.

 

W sektorze pierwszym i trzecim śmieci odbierać będzie firma Remondis, a w drugim sektorze, tak jak do tej pory, będzie to firma Ekom.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

8


Komentarze (67)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_maja ~gość_maja (Gość)21.10.2020 09:16

Czynsz od metra mieszkania
Woda z licznika,
Prąd z licznika,
Gaz z licznika,
Nawet grzejniki mają liczniki wydalania ciepła,
Dlaczego za śmieci mam płacić że wszystkimi obojętne ile ich wyprodukuje,
To mógł wprowadzić tylko Tusk.
PiS zły ale Platforma jeszcze gorsza

12


gość_ręce opadają .... ~gość_ręce opadają .... (Gość)20.10.2020 21:45

Na wzrost stawki wpływ mają także wnioski mieszkańców. ????????????Ja nic nie zgłaszałem,ludzie zgłaszali ze gabaryty zalegają a oni to wykorzystali mówią że zwiekszyli częstotliwość wywozu z 1 na 2 ???? i za to jest podwyżka z 20 zl jak do tej pory pewnie na 30.Przecież to jest MAFIA ŚMECIOWA na niczym sie tak teraz nie zarabia jak na śmieciach. Smieciarka pojedzie 2 razy w miesiacu po gabaryty i spali wiecej 20 Litrów paliwa i za to wszyscy teraz muszą zapłacić.

50


gość_gość ~gość_gość (Gość)20.10.2020 14:59

Wybraliśmy tych którzy nie potrafię rządzić czas się ich pozbyć i to jak najszybciej bo będzie tylko gorzej nie lepiej

70


zestresowany ~zestresowany (Gość)20.10.2020 14:12

Kto jest za tym aby w trybie NATYCHMIASTOWYM odwołać ze stanowisk cały "zarząd" miasta Piotrkowa Tryb?

141


das ~das (Gość)20.10.2020 14:46

dziękuje komunaUnio, opłata środowiskowa, opłata klimatyczna, opłata od bydła, niedługo tak jak mowili, mięsko będzie rarytasem i tylko raz od święta.

101


emeryt ~emeryt (Gość)19.10.2020 22:34

Proszę podać do publicznej wiadomości jak skalkulowana jest opłata za odbiór odpadów komunalnych. To, że w tej opłacie jest opłata środowiskowa to zrozumiałe. Jako mieszkaniec Piotrkowa Tryb. chcę dokładnie znać jakie są pozostałe koszty składowe tej opłaty za odbiór odpadów. Chcę także wiedzieć szczegółowo jaki udział w dochodach firmy odbierającej odpady stanowi uzysk za tzw. "sprzedane" odpady posegregowane tj. papier, szkło, metal, itp. Takie informacje my jako mieszkańcy- płatnicy za odbiór odpadów komunalnych musimy znać. Miasto działające w naszym mieszkańców imieniu nie musi się godzić na każdą propozycje podwyżki w/w opłaty. Miasto nie może być cenobiorcą, bo cenobiorcą jesteśmy my mieszkańcy. Opłata musi być sporządzona na podstawie wiarygodnych danych. Pytam się dlaczego w mieście Chełmie o porównywalnej wielkości liczbie mieszkańców cena za odbiór odpadów komunalnych od jednej osoby miesięcznie wynosi 10,90 zł, a w Piotrkowie obecnie wynosi 20,00 zł, i jeszcze ma być podwyższona. Czy urzędnicy Piotrkowskiego magistratu nie powinni to sprawdzić, dlaczego tak jest? Miastem to trzeba zarządzać a nie administrować.

301


UM do wmiany! ~UM do wmiany! (Gość)20.10.2020 13:42

Dopiero co były podwyżki 80% i teraz następne!!!! Cały UM do wymiany.!

111


Precz z komuną! ~Precz z komuną! (Gość)20.10.2020 13:35

I tyle!

60


gość_porazka ~gość_porazka (Gość)20.10.2020 12:47

No tak jak się bierze firmę z poza Piotrkowa to nie ma się co dziwić, że cena w górę..

100


halo5 ~halo5 (Gość)20.10.2020 09:46

Powtórzę swoje słowa z kiedyś: a cóż takiego drastycznie wpływa na wzrost kosztów odbioru, czyżby cena paliwa na przykład? To jest okradanie mieszkańców w biały dzień. Idąc dalej tą drogą to biznes śmieciowy będzie niedługo elitarny, każdy będzie chciał mieć choćby śmieciarkę, bo takie kokosy... A urzędnikom i prezydentowi życzę szkolenia z negocjacji, bo są wynajęci przez mieszkańców do działania, a nie bycia "zakładnikami". Takich pierdzistołków to się zwalnia!

201


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat