Seniorki wykiwały oszustów

Policja KMP Piotrków Piątek, 26 maja 202313
Tylko jednego dnia policjanci z Piotrkowa Trybunalskiego otrzymali trzy zgłoszenia o próbie oszustwa przez telefon. Na szczęście w każdym z tych przypadków czujne seniorki nie dały się nabrać. Zamiast oddać naciągaczom oszczędności, skontaktowały się z funkcjonariuszami.
fot.: freepik.com / zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik.com / zdjęcie ilustracyjne

22 maja 2023 roku do dyżurnego piotrkowskiej policji wpłynęły trzy zgłoszenia o niepokojących telefonach. Pierwszy z nich, po godzinie 11:00 odebrała 76-latka.

Dzwoniący oświadczył, że niebawem do seniorki przyjdzie listonosz z dwoma listami z jednej z instytucji. 76-latka nie oczekiwała żadnej korespondencji i była bardzo zdziwiona tym faktem, dlatego zawiadomiła policjantów. Funkcjonariusze pojechali do miejsca zamieszkania kobiety i poinstruowali ją, co zrobić, gdyby oszust zadzwonił ponownie, by wyłudzić dane czy pieniądze - relacjonuje asp. sztab. Izabela Gajewska z KMP w Piotrkowie.

 

Drugi podejrzany telefon, po godzinie 16:00 odebrała 86-latka. Osoba dzwoniąca oświadczyła, że dzwoni z placówki medycznej ponieważ córka piotrkowianki potrzebuje pilnej pomocy medycznej.

Oszust podający się za przedstawiciela służby medycznej oświadczył, że aby wyleczyć córkę, musi zostać podana szczepionka, której koszt wynosi 40 tysięcy złotych. Kobieta otrzymała instrukcję, aby przygotować podaną kwotę, nie wychodzić z domu i z nikim się nie kontaktować. Seniorka nie dała się zwieść. Rozłączyła się z oszustem i od razu zadzwoniła do swojej córki, która oświadczyła, że nic jej nie jest. Również do 86-latki pojechali policjanci z instrukcjami - dodaje rzecznik piotrkowskiej policji.

 

Kilka minut po tym zgłoszeniu wpłynęło kolejne. Tym razem telefon odebrała 89-latka. Osoba dzwoniąca podała się tym razem za „policjanta”, informując, że na dom kobiety planowany jest napad, a rzekomi policjanci przeprowadzą w tym miejscu „akcję”.

Oszust oświadczył też, że aby przeprowadzana „akcja” doszła do skutku potrzebne będzie 50 tysięcy złotych. W tym przypadku kobieta również nie dała się naciągnąć. Skontaktowała się z członkiem rodziny, który przyjechał do niej i razem wezwali policyjny patrol. Jak się okazało, kobieta tego samego dnia także odebrała telefon z informacją, że przyjdzie do niej listonosz i przyniesie dwa listy. Na szczęście we wszystkich tych przypadkach seniorki zachowały czujność i nie dały się nabrać - podsumowuje asp. szt. Gajewska.

 

Policjanci apelują niezmiennie, aby rozmawiać ze starszymi osobami z naszej rodziny i otoczenia. Przypominajmy seniorom w jaki sposób działają oszuści oraz jakich metod używają, by wymusić nasze dane osobowe czy pieniądze. Rozmowa i przypominanie o działaniu oszustów może pomóc w uniknięciu niebezpiecznych sytuacji.

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

1


Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_ ~go?ć_ (Gość)26.05.2023 12:23

Czegoś tu nie rozumiem. Czy tak trudno jest ustalić z jakiego nr telefonu dzwonił oszust i gdzie jest on zlokalizowany? Przecież przy tych środkach i dzisiejszych możliwościach technicznych nie powinno być z tym problemu. Czy znowu wszystko zależy od czujności zwykłego obywatela? No chyba, że mamy do czynienia z gangiem dysponujacym srodkami bardzo zaawansowanych technologii.

40


Kubakow 1234 ~Kubakow 1234 (Gość)27.05.2023 19:50

Może zamiast ostrzegać to pociągnąć tą grę do końca. Wciągnąć oszusta w pułapkę i go puknąć na gorąco. No ale trzeba by kogoś z tak zwanym podwyższonym poziomem IQ zatrudnić. Bo z artykułu wynika że nikt nie wpadł na taką możliwość przeprowadzenia akcji. Bez borewicza nie ma szans na sukces Piotrkowska milicja

11


Kryminalista ~Kryminalista (Gość)27.05.2023 01:00

A czy policjanci dzięki technologi i elektronice znaleźli skąd, kto i gdzie dzwonił do tych starych osób, pań i złapali oszustów i kretaczy? NIE? A to skuteczna jest ta nasza policja państwowa. Oj skuteczna mocno. Trzeba chcieć i umić takie poważne czynności robić. A czy policmajstra CHCĄ i UMIOM takie rzeczy dla dobra obywateli robić? Oj chyba nie, tak przypuszczam. Łatwiej łapać kierowców i walić im mandaty, bo rejestrację autuf widać, a nie oszustów i złodziej łapać. Policyjna bezradność i opieszałość w ściganiu przestępców jest bardzo wielka. Podobno wg statystyk średnia wszystkich wyjętych przestępc wynosi ledwo 30%. Czy to jest prawda? Jaka jest rzeczywistość kryminalnej statystyki? Tego nie wie nikt, z wszystkimi komendantami i min. spraw wewn. i admin. na czele. Azaliż to prawda? Ktokolwiek ma odwagę w tej sprawie zadać?

21


Michaź ~Michaź (Gość)26.05.2023 09:44

No jak zwykle, staruszki same sobie poradziły a Siewek i reszta ekipy ze szkolnej gania za palenie papierosów na przystankach
Panie Komendancie, przejrzyj Pan na oczy...

72


Wollf ~Wollf (Gość)26.05.2023 12:20

Ale gdzie jest jakaś informacj zw Prawdziwi POLICJANCI podjęli akcje i zatrzymali oszustów a nie tylko przyjęli zgłoszenie!!!!

40


gosc138211 ~gosc138211 (Gość)26.05.2023 08:58

Zakładając że była to ta sama osoba (oszust), udało się ją/je namierzyć i zatrzymać? Bo dobrze, że te 3 seniorki się nie dały, ale obawiam się, że czwarta może nie być tak czujna...

90


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)26.05.2023 09:13

Z artykułu wynika że dzielne staruszki poradziły same. A policja niestety nikogo nie zatrzymała, jakoś taka nieporadna ta policyjna i żeby było dowcipnie oszuści działają na policjanta, to nawet kolegów złapać nie potraficie. Zajęliście czas trzem staruszką a złodzieje nadal grasują. No pogratulować Wiwat komenda w Piotrkowie

73


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat