Advertisement

Rolnicy nie doczekali się premiera i zapowiadają kolejne blokady (FILMY)

ePiotrkowRegion Czwartek, 05 sierpnia 20211117082
Na razie nie było premiera - jest ciąg dalszy protestu i blokady na krajowej dwunastce między Piotrkowem a Srockiem. Rolnicy z Agrounii czekają na Mateusza Morawieckiego w okolicach ronda niedaleko Piotrkowa, gdzie krzyżują się drogi krajowe 12, 91 i trasa S8.

Ładuję galerię...

Chcą rozmawiać z premierem o problemach hodowców świń, niskich cenach skupu i o tym, że hodowla staje się nieopłacalna. Jak podkreślają, ich sytuacje stała się fatalna. - Nie doczekaliśmy się niestety żadnej odpowiedzi od premiera, ani od innych osób rządzących. Jedynie od szeregowych posłów PiS dowiedzieliśmy się, że oni nie mogą nic zrobić – powiedział nam Michał Kołodziejczak, lider Agrounii.

 

- Dzisiaj rano policja nie pomagała nam w przemieszczeniu się z Rękoraja w kierunku ronda w okolicach trasy S8. Kierowcy, uczestniczący w proteście byli kontrolowani pod kątem trzeźwości. Okazało się, że wszyscy byli trzeźwi. Mnie osobiście taka kontrola dziwi, choć może to standardowe procedury. Wydaje mi się jednak, że zarejestrowany przejazd kolumny traktorów, nie powinien być rozdzielany. Nasza akcja jest zarejestrowana do godziny 8.00 w piątek i najpewniej właśnie tyle tutaj pozostaniemy. Dzisiaj (05.08) mamy około 50 ciągników oraz stu osób. Będziemy protestować nadal, choć na ten moment jeszcze nie wiemy gdzie. Akurat sama Warszawa nas aż tak bardzo nie "kręci" w kontekście organizowania strajków, bo tam wszyscy są do nich przyzwyczajeni. Przepraszamy ludzi, którym nasza akcja przysparza uciążliwości, ale jeśli premier wie o tym, co tutaj robimy, a mimo to nie reaguje, znaczy, że nie chce widzieć tych problemów. Mimo wszystko jest spore grono osób, które przekazują nam słowa wsparcia – dodał.

 

Duże problemy polskich rolników, związane są zwłaszcza z rozprzestrzeniającym się w Polsce wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. - Przepisy, które obowiązują obecnie w strefach związanych z ASF-em, znacznie utrudniają rolnikom funkcjonowanie. Najwyższy czas na to, by je przeanalizować, bo obecnie w Polsce bardzo niewiele jest stref wolnych od wirusa. Jeśli dalej będzie to postępowało, to hodowla będzie powoli wygaszana. Rolnicy mają kłopoty ze zbytem zwierząt. Sprowadzana jest za to wieprzowina z zachodu. - mówi Janusz Terka, hodowca i przedstawiciel "Solidarności".

 

Kolejnym niebezpieczeństwem jest wprowadzanie przepisów o obrocie prosiętami oraz niewystarczająca, zdaniem protestujących, pomoc od rządzących. - Rolnik, który swoją hodowlę ma w strefie, a sprzedaje te zwierzęta do dalszego chowu, powoduje, że kupujący musi zamknąć swoje gospodarstwo na 30 dni. Pomoc, która ma być oferowana, jak choćby odbudowa hodowli po ASF-ie, nie rozwiąże problemów polskiego rolnika. To będzie jedynie doraźne wsparcie. Liczymy na to, że nadejdzie szybko. Niezbędne są natomiast rozwiązania systemowe, które umożliwią hodowcom funkcjonowanie w tych trudnych czasach. Te 200 milionów na rolnictwo, jakie oferuje rząd, można uznać za dobry początek. Jednak tak naprawdę, mogą one się przydać na zaspokojenie jedynie doraźnych potrzeb. Różnice cenowe żywca w strefach i poza nimi, są na tyle duże, że te pieniądze na pewno nie wystarczą na pokrycie wszelkich strat. Liczymy na to, że tym razem pomoc będzie realna, bo poprzednie podobne programy, pomagały jedynie w nieznacznym stopniu - dodaje Janusz Terka.

 

Kierowcom, którzy jadą trasą Piotrków Trybunalski - Łódź drogowcy radzą omijać blokadę autostradą A jeden. Jednak i tam tworzą się spore korki.

 

 

Konferencja prasowa rolników. ZOBACZ

 

 


Zainteresował temat?

5

7


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (82)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Łomatuchno ~Łomatuchno (Gość)07.08.2021 15:57

Może trzeba hodować płyty OSB. 300 zł sztuka w tym nowym ładzie. Głosujta tak dali

00


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)06.08.2021 08:50

Rolnikarzu pokaż co masz w garażu.

49


Do hejterów ~Do hejterów (Gość)06.08.2021 13:16

Wy nie strajkujecie, bo dobrze się wam żyje i nie macie powodów do strajku. Stworzono wam takie warunki, że żyć i nie umierać.
Macie czas i możliwość hejtu nawet w godzinach pracy i jeszcze wam za to płacą.
I przestańcie pieprzyć, że to przez rolników wybrany został ten rząd. Gdybyście wy wszyscy tu hejtujący (i niehejtujący także) nie głosowali na PIS, to dzisiaj mielibyśmy inne osoby przy władzy.

40


Qwery ~Qwery (Gość)06.08.2021 12:39

Komunistyczny ustrój padł teraz jest kapitalizm jak się nie opłaca to ogłaszać upadłości i spłacać kredyty jak na kapitalizm przystało

12


skotniok ~skotniok (Gość)06.08.2021 16:04

Ten spec od niedoli chłopskiej w białej koszuli to gdzie zostawił swoją brykę? Z gęby widać że to nie rolnik tylko zwykły zadymiarz.

11


go?ć_rolnik ~go?ć_rolnik (Gość)05.08.2021 21:59

Rolnicy na proteście a pan Kołodziejczyk lansuje się w telewizji Polsat

67


Olo ~Olo (Gość)05.08.2021 18:43

Zwinta się z drogi I nie robta wiochy z miasta ,pod domem se stuj z tym zlomem

710


PKonrad ~PKonrad (Gość)05.08.2021 13:03

Mają to na co głosowali. Pytanie czy ich to coś nauczy...?

135


eP-cimów ~eP-cimów (Gość)06.08.2021 08:03

No i ograli chłopków .............. podziękujcie za wsparcie swoim krajanom - chłopkom roztropkom, którzy potrafią tylko narzekać i Wam zazdrościć.
Taka jest Polska, skłócona i zazdrosna wieś.
Powód; jeden pracuje i ma a drugi pije i zazdrości.

13


heh ~heh (Gość)06.08.2021 07:43

Taki to protest, że nigdzie w ogólnopolskich mediach nawet wzmianki nie było w żadnych wiadomościach. Nawet portale internetowe, oprócz tego, całą awanturę przemilczały, uznając ją za niegodną wzmianki. Rolnicy osiągnęli jedynie, że teraz wszyscy przejeżdżający w ciągu tych dwóch dni mają ich za niepoważnych oszołomów, którzy chcą coś wymusić na reszcie kraju. Nikt, kto się spóźnił do pracy, czy w inne miejsce, czy wracał dzięki wam do domu kilka godzin dłużej was nie poprze.

62


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat