Advertisement

Powrócą niedziele handlowe?

Strefa FM Niedziela, 19 listopada 202380
Czy powrócimy do handlu w niedzielę? Dyskusje nad tą kwestią budzą wiele emocji. Jak Polska długa i szeroka, tak społeczeństwo jest w tej sprawie podzielone. Spotkamy zarówno zwolenników, jak i przeciwników „niedziel handlowych”. Temat poruszyli ostatnio także redaktorzy prowadzący magazyn Magiel, którzy w Strefie FM pytali ekspertów i słuchaczy o ich opinie w tej sprawie.
fot.: freepik.com / zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik.com / zdjęcie ilustracyjne

W czasie ostatniej kampanii wyborczej powrócił temat „niedziel handlowych”. Polska scena polityczna dość znacząco różni się w podejściu do tego przepisu. Prawdopodobna zmiana władzy, może doprowadzić do zmiany obowiązujących przepisów.

 

Ustawę, która ograniczyła handel w niedzielę oraz w święta, uchwalono w styczniu 2018 r. Od początku jej zwolennicy cieszyli się m.in. z tego, że pracownicy będą mieć wolne w tym dniu, natomiast przeciwnicy zwiastowali, że ten przepis doprowadzi do bankructwa wielu osiedlowych sklepików. W tej sprawie ciężko jest znaleźć rozwiązanie, które zadowoliłoby wszystkich tzn. właścicieli sklepów, pracowników, jak i samych kupujących.

Kwestia niedziel handlowych zabrnęła w ślepy zaułek. Z jednej strony jest piekielna presja związków zawodowych, z drugiej strony politycy wykorzystują ten temat do swoich celów politycznych – mówi Andrzej Faliński z Forum Dialogu Gospodarczego. - Wprowadzenie niedziel handlowych, przyniosły nie tylko pozytywne skutki. Warto zaznaczyć, że doprowadziło to m.in. do ogromnej dyskontyzacji rynku, czyli dominującej roli sieci o charakterze dyskontowym. Zanikło wiele małych, niezależnych firm. Efekt jest taki, że w tej chwili jest bardzo dużo (ok. 90%) niezależnych małych sklepów, które wkroczyły do sieci integrujących, głównie franczyzowych – dodaje ekspert.

 

Pod innym kątem na kwestię niedziel handlowych patrzą przedstawiciele NSZZ Solidarność. Optują oni za tym, aby pozostały obecnie obowiązujące przepisy.

Niedziela jest czymś absolutnie wyjątkowym. Dniem, którego nie da się zastąpić w żaden inny sposób. Większość krajów europejskich wprowadza takie ograniczenia albo pełen zakaz handlu w niedzielę – mówi Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”. - Powody upadania małych sklepów leżą zupełnie gdzie indziej. Przede wszystkim niczym nieograniczona jest ekspansja wielkich, międzynarodowych sieci handlowych, które mają niebywałe preferencje. Gdyby nasz biznes miał takie preferencje, to też mógłby zupełnie inaczej funkcjonować. To są wielkie korporacje, które nie płacą podatków w Polsce m.in. CIT-u – dodaje rzecznik.

 

W przestrzeni publicznej pojawiają się pomysły, aby znieść całkowicie zakaz handlu w niedzielę albo doprowadzić do tego, żeby co druga niedziela, była tą, podczas której Polacy zrobią zakupy. W propozycjach pada także pomysł, aby pracownicy, którzy zdecydują się pracować w niedzielę, zarabiali zdecydowanie więcej niż w trakcie dnia roboczego. Jak dodaje Marek Lewandowski, państwo ma problem w egzekwowaniu zapisów swojego prawa. W przeszłości dochodziło do przypadków, że pracownicy byli zmuszani do pracy w niedzielę, mimo że według prawa ta decyzja byłą dobrowolna.

W tej chwili jest to los blisko 1,5 miliona pracowników. Przez lata nikt nie chciał z nami rozmawiać nt. czasu pracy, łamania praw pracowniczych. Bardzo wiele niedziel, mimo że teoretycznie powinny być wolne, to zdarzało się, że pracownicy byli „gonieni” do pracy. To tylko teoria, że jest to dobrowolne – mówi Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność.

 


Temat handlowych niedziel budzi także wiele emocji wśród internautów wymieniających się swoimi opiniami pod facebookowym postem Magiel – audycja radiowa.

Każdy ma prawo wyboru. Jak komuś nie pasuje praca w niedzielę, to niech zmieni pracę, proste. Ludzie pracujący w niedzielę, mają inną stawkę godzinową, niż w normalnym tygodniu, więc też im się opłaca. Nie rozumiem tego sporu. Przecież człowiek, który nie chce pracować w weekend znajdzie sobie taką pracę, w której nie będzie musiał. Przecież wiadomo jest, do jakiej pracy się idzie i jak czynny jest lokal. Różne głupoty przyciągamy z innych krajów, a tam sklepy np. są otwarte w niedziele i nie marudzą. Polska taki kraj, co by nie zrobił to i tak będzie źle – pisze pani Ewa.

Zdecydowanie nie. Ludzie pracujący w handlu też mają prawo spędzić niedzielę z rodziną. Sklepy są tak długo czynne w każdy inny dzień, że chyba można zrobić zakupy przez pozostałe 6 dni. Ciekawe czy osoby, które tak bardzo popierają powrót handlowych niedziel przepracowały w swoim życiu choć jedną? - pisze pani Anna.

Kolejne tygodnie pokażą, co w tej sprawie się zmieni. Zdecydują o tym politycy, którzy w najbliższym czasie zdobędą większość sejmową.

Przypominamy, że w tym roku czekają nas jeszcze dwie niedziele handlowe w grudniu, ale w tym przypadku sklepy najdłużej będą otwarte do godz. 14.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (80)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Sofronow ~Sofronow (Gość)20.11.2023 10:16

O co te kłótnie? Chcieliście nowej zmiany (tak jak oni o sobie mówią) to macie. Rotacyjni wprowadzą wszystkie niedziele handlowe a wy narzekacie. Przecież głosowaliście na rotacyjnych to teraz siedzieć cicho i do pracy w niedzielę.

56


nie działać ~nie działać (Gość)19.11.2023 23:08

Widać że niektórzy nie widzą skąd wywodzi sie słowa niedziela i jakie to słowo ma znaczenie.. Nazwa NIEDZIELA – pierwotnie *neděl'ja – pochodzi od prasłowiańskiego czasownika zaprzeczonego *nedělati 'nie pracować', dosłownie „nie działać”, a przyrostek -ja został zastosowany przez analogię do łacińskiego żeńskiego rzeczownika feria, używanego w takim samym kontekście.

61


hiacynta ~hiacynta (Gość)21.11.2023 17:22

Proponuję zamknąć kościoły w niedzielę, na stałe.

34


al ~al (Gość)19.11.2023 14:52

Na pewno to nie przejdzie , Prezydent Duda takie pomysły zawetuje. Do odrzucenia weta potrzebne jest jednak uzyskanie większości kwalifikowanej 3/5, czyli uzyskanie 3/5 głosów (276) "za", oddanych przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (230). Jeśli tak się stanie, Prezydent RP w ciągu 7 dni podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
Aktualnie dane wskazują, że demokratyczna opozycja może liczyć na zdobycie 248 mandatów. Wynik ten nie daje jej więc możliwości odrzucenia prezydenckiego weta, bez uzyskania wsparcia posłów innych partii. Pracownicy sklepów mogą spać spokojnie , nie będzie pracujących niedziel.

75


Joop ~Joop (Gość)21.11.2023 13:08

Jeśliw UE jest niedziela.wolna to niech będzie wolna dla każdego a szczególnie dla narodu Polskiego gdzie najmniej się zarabia a najwięcej się pracuje

41


ksiądz ~ksiądz (Gość)21.11.2023 08:47

Ja pracuję tylko w niedzielę.

13


Sandlycz ~Sandlycz (Gość)21.11.2023 07:48

A my należymy do Uni czy nie bo jeśli tak to w Uni się nie pracuje w niedzielę,czy jest jakies państwo w UE gdzie pracuje tak jak Polska?Po tyle godzin itd

40


yeti ~yeti (Gość)21.11.2023 08:58

Ksiądz nie będzie zadowolony, że sklepy będą mu psuły biznes. Wasze niedoczekanie.

33


go?ć_senior ~go?ć_senior (Gość)19.11.2023 10:43

W Niemczech ,Austrii wolne niedziele a w Polsce praca w ten dzień,, żeby firmy z tamtąd nabijały kasę ? .We Francji otwarte sporadycznie w dużych miastach ,ale tylko do godź 12.Dajcie ludziom godnie żyć ,w rodzinnym gronie spędzić choć odrobinę wolnego czasu, życie tak szybko przemija.

137


mieszkaniec P.T. ~mieszkaniec P.T. (Gość)20.11.2023 11:03

Zrobić referendum i się okaże czy Polacy chcą niedziel pracujących czy nie.To samo z aborcją i się tematy zamknie raz na zawsze. 8 lat rządów dobrej zmiany pokazał na co ich stać teraz następni będą 8 lat ich rozliczali,a za kolejne 8 lat znów dobra zmian wróci.To już się rzygać chce.Dlatego nie pójdę więcej na wybory.

43


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat