Polacy nie chcą zakazu handlu w niedziele

PAPKraj Wtorek, 17 sierpnia 202142 2894
Przybywa osób, które chciałyby powrotu niedziel handlowych. Mimo to nad handlowcami i ich klientami wciąż wisi groźba zaostrzenia obecnych przepisów - pisze "Rzeczpospolita" we wtorek.
fot. PAP

Powrotu zakupów w niedzielę, choć w różnych wariantach, chce połowa Polaków – wynika z badania ARC Rynek i Opinia, które opisuje „Rzeczpospolita”. To kolejne badanie, które pokazuje, że Polacy mają problem z tym ograniczeniem i choć po trzech latach obowiązywania muszą się do niego przyzwyczaić, to jednak grono przeciwników wcale się nie zmniejsza.

 

Jako negatywne efekty ustawy konsumenci wskazują choćby pozbawienie wielu grup, jak studenci, możliwości dorobienia w niedzielę, z czego sklepy wcześniej często korzystały. Efektem ustawy jest także wzrost liczby likwidacji sklepów czy problemy dla firm. W badaniu ARC Rynek i

 

Opinia ankietowani zauważają także pozytywy, jak zagwarantowanie pracownikom dnia wolnego, jednak taki efekt możliwy jest do osiągnięcia w inny sposób. 

 

Organizacje handlowe od dawna apelują o zagwarantowanie pracownikom nowelizacją kodeksu pracy co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu, ale propozycja nie znalazła uznania rządu.

 

Zamiast tego stopniowo wprowadzano zakaz handlu, w efekcie czego obecnie sklepy mogą być otwarte tylko w kilka niedziel w roku, np. w pobliżu świąt czy w sezonie wyprzedaży. Najbliższa wypada 29 sierpnia w związku z sezonem zakupów szkolnych, kolejne dopiero w grudniu przez świętami.

 

"W obecnym kształcie zakaz handlu w niedziele jest przede wszystkim manifestacją katolickiego systemu wartości, który nakazuje święcenie dnia świętego przez powstrzymanie się od pracy. W praktyce chodzi także o wytworzenie próżni czasowej w niedzielę, aby więcej osób chodziło na msze" – mówi prof. Dariusz Jemielniak, specjalista w dziedzinie badań nad społeczeństwem z Akademii Leona Koźmińskiego.

 

Jak dodaje, "z pozycji lewicowych zakaz handlu w niedzielę także jest postrzegany ideologicznie - jako obrona praw pracowniczych".

 

Z badania przeprowadzonego w czerwcu na próbie niemal 1,1 tys. dorosłych Polaków na panelu Ariadna przez firmę CBRE wynika, że osób chcących robić zakupy w niedzielę w ciągu roku przybyło o 4 pkt proc. w porównaniu z poprzednią edycją tego badania i 55 proc. jest przeciwne zakazowi. Innego zdania jest co trzeci badany.

 

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że w Europie zakaz istnieje w wielu krajach, ale jest luzowany, np. we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech czy we Francji. (PAP)

 

Autor: Mieczysław Rudy


Zainteresował temat?

5

10


Komentarze (42)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jarosław singiel ~Jarosław singiel (Gość)17.08.2021 20:02

Chyba Ci Polacy od demokracji, lgbt, wolnych sądów i TVN-u a to zdecydowana mniejszość Polaków więc tytuł tego artykułu jest grubo wyolbrzymiony. Od kilkudziesięciu lat mówiono o wolnych niedzielach SLD,PO,PSL nie odważyli się tego wprowadzić a teraz będą lamentować że galerie pozamykane.

88


Adasko ~Adasko (Gość)17.08.2021 10:24

Jacy ci biedni Polacy są zaganiani, już nie potrafią znaleźć czasu, żeby w tygodniu zakupy zrobić. Sam nigdy w niedziele nie pracowałem, ale też jestem za tym, aby niedziela była dniem dla rodziny w domu a nie w sklepie. Jeszcze w wigilie i inne święta niech będą do 18 otwarte, na pewno jakiś oszołom się znajdzie, żeby iść po proszek do prania MASAKRA

2111


Realia ~Realia (Gość)18.08.2021 15:58

Artykuł sponsorowany.

20


5g ~5g (Gość)17.08.2021 21:22

Którzy Polacy?

70


an ~an (Gość)18.08.2021 08:43

Bzdura, którzy Polacy tego chcą?.Ludzie już się do tego przystosowali a wy odgrzewacie stare kotlety.Nie dopuszczą do tego związki zawodowe i wielkie dla nich brawa.Niedziela ma być wolna -chcesz to to idziesz do lasu ,chcesz to idziesz do kochanki albo z kochanka do lasu nikt ci tego nie zabroni a mowa że będziesz musiał iść do kościoła to tylko żałosne hasła lewaków.

42


Moniś ~Moniś (Gość)17.08.2021 12:43

Pozamykać kościoły!

1113


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)17.08.2021 22:22

Skoro mają być otwarte sklepy to może otwórzmy też urzędy.

51


Tak Tak ~Tak Tak (Gość)17.08.2021 21:38

Niedziele wolne od handlu !!!!

66


Karyna ~Karyna (Gość)17.08.2021 12:09

Mój Seba pracuje na kasie i chwali sobie pracujące niedziele

413


abcde ~abcde (Gość)17.08.2021 21:11

Sprawę można rozwiązać w prosty sposób: sprzedawcy pójdą do pracy w niedzielę za np. 4 krotną stawkę, a ceny w sklepie w niedzielę będą wyższe np. o 5% ( aby pokryć koszty zapłacenia sprzedawcom- do wyliczenia).

71


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat