Advertisement

Piotrkowscy karatecy wrócili na matę

Tydzień Trybunalski Wtorek, 09 listopada 20213
Nieco ponad rok - tyle czekali na trening i pierwsze starty piotrkowscy karatecy z klubu Oyama Karate Washi. Z powodu pandemii i obostrzeń sanitarnych niemożliwe były spotkania na macie w żadnej ze znanych zawodnikom form. Możliwość powrotu cieszy tym bardziej, że wielu karateków obchodzi w tym roku swoje sportowe jubileusze.

Ładuję galerię...

Dla jednych zawodników odmrożenie po lockdownie oznaczało powrót do walk po wielomiesięcznej przerwie w startach zawodniczych. Dla innych był to powrót do ćwiczeń i treningów, a dla pozostałych to krok w nową rzeczywistość rywalizacji sportowej.

 


- Zawodnicy Piotrkowskiego Klubu Oyama Karate Washi po tej dłużącej się przerwie stanęli do rywalizacji nie tylko z przeciwnikiem, lecz z samym sobą. Długa przerwa między startami spowodowała, że zawodnicy musieli wspinać się na wielką górę Oyama z nizin, by krok po kroku wypracować walory fizyczne, jak i obudzić w sobie ducha wojownika – mówi Miron Kowalski z klubu Oyama. I jak dodaje - wszelkiego rodzaju przerwy oraz roztrenowanie, a przede wszystkim sytuacja ewidentnego zakazu trenowania, to dla zawodnika Oyama Karate wręcz wewnętrzne samobójstwo. Dla osób związanymi na stałe od lat ze sztukami walki, to nie tylko niehonorowy cios poniżej pasa, lecz przede wszystkim mentalne morderstwo. Życie wojownika to samotna droga. Często niełatwa, ograniczona indywidualnymi warunkami fizycznymi danego fightera, lecz takie przeciwności poprzez codzienny trening oraz determinację adepta można zniwelować.

 


Jak dodają młodzi zawodnicy - warunki zewnętrze wymagają po takiej przerwie przewartościowania otaczających możliwości. Wymagają niezwykle silnego charakteru, by w samotności, ciszy i spokoju ducha rozpocząć mentalne przygotowania do tego, by stanąć naprzeciw jednej wielkiej niewiadomej, jaką jest start w zawodach pełnokontaktowego Karate Oyama.

 


Z takimi przeciwnościami zmagali się zawodnicy Piotrkowskiego Klubu Oyama Karate już od września 2021 roku. Wtedy to rozpoczął się nowy sezon szkoleniowy 2021/2022. Także we wrześniu zapadła decyzja o możliwości startów zawodników w Otwartym Pucharze Makroregionu Wschodniego Oyama PFK. A to były wieści długo wyczekiwane w klubie. Zawodnicy i ich trenerzy spoglądali na kalendarz zawodów i zdecydowali, że 16 października wystartują w Tarnobrzegu w konkurencjach Kumite (walka). Wzięli tym samym udział w zawodach, w których rywalizowało ze sobą ponad 150. zawodników i zawodniczek z 12 klubów Oyama oraz Kyokushin.

Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach KUMITE (lekki kontakt i semi-knockdown) na trzech matach. Młodzi Piotrkowianie dzielnie reprezentowali miasto zdobywając następujące miejsca:

 


Juniorzy Starsi, do 60 kg miejsce 3. Frątczak Kajetan

Juniorzy Starsi, pow. 80 kg miejsce 2. Sobańda Wiktor

Juniorki Starsze, do 60 kg 1. Fister Inga

Seniorzy, pow. 80 kg 1. Snochowski Jakub

 


Już kilka dni po swoim pierwszym starcie zawodnicy Klubu Karate Oyama z Piotrkowa wystartowali w zawodach wyższej rangi. Tym razem zawodników gościła Częstochowa. Odbywające się tam Otwarte Mistrzostwa Makroregionu Południowego Oyama PFK zgromadziły ponad 250. zawodników i zawodniczek w szczególności z Polski południowej, m.in. ze Śląska, gdzie jest największe zagęszczenie klubów Oyama Karate w całej Polsce. Częstochowskie zawody obfitowały w zwycięstwa piotrkowskich karateków, którzy wrócili do rodzinnego miasta z następującym osiągnięciami:

 


Zuzanna Robak miejsce 1. Kategoria -55kg Junior.

Antonina Mekwińska miejsce 1. Kategoria -55kg Junior Młodszy

Inga Fister miejsce 2. Kategoria -55 Junior Starszy

Jakub Snochowski miejsce 2. Kategoria +80kg Senior.

Milan Wężyk miejsce 3. Kategoria -45kg Junior Młodszy

Sandra Budzisz miejsce 5. Kategoria -55kg Junior Starszy

Jagoda Mekwińska miejsce 5. Kategoria -45 Młodzik

 


- Otwarcie możliwości organizowania zawodów sprawiło, że znów mogliśmy sięgnąć po nagrody. Gdzie udało się Piotrkowskiemu Klubowi Oyama Karate Washi pokazać z bardzo dobrej strony. Jednak to tylko przedsmak przed emocjami jakie czekają Oyama Washi na Mistrzostwach Polski Oyama Karate w Rzeszowie. Tam odbędą się walki najlepszych z najlepszych w konkurencji Knockdown Karate. Konkurencja ta jest rozgrywana bez żadnych ochraniaczy, przy zachowaniu standardów i regulaminu walk Knockdown Karate – wyjaśnia Miron Kowalski.

 


Najbliższe zawody to wielkie święto dla wszystkich karateków tym bardziej po tak długiej przerwie. Dlatego w planach trenerów i zawodników w najbliższych dniach znalazł się wzmożony okres przygotowań, sparingów, a także prac ukierunkowanych na nastawienie mentalne młodych sportowców. - Będziemy mocno pracować nad kondycją naszych zawodników. Zarówno fizyczną, jak i psychiczną – zapowiadają trenerzy. I jak uzupełnia Miron Kowalski - liczymy na okres ciężkich przygotowań, dobrych startów naszych zawodników oraz oczywiście na wiele miejsc na podium Mistrzostw Polski Knockdown Karate.

 

fot.: Oyama Karate Washi


Mówiąc o zdobywaniu osiągnięć przez piotrkowskich karateków warto też wspomnieć, że zupełnie niedawno (w dniach 9-10 października) odbyło się Międzynarodowe Seminarium Szkoleniowo-Kwalifikacyjne OYAMA PFK z okazji XXX-lecia Oyama Karate w Polsce (1991-2021). W dwudniowym egzaminie mistrzowskim udział wzięło przeszło 180 trenerów, instruktorów i zawodników z Polski, Estonii, Niemiec, Rosji i Węgier. W czasie uroczystego otwarcia Seminarium, Hanshi Jan Dyduch wręczył certyfikaty i pasy na stopnie mistrzowskie 5 dan: Shihan Dariuszowi Szulcowi (Piotrków Trybunalski). Specjalne dyplomy otrzymali: Sensei Jakub Kowalik 3 dan (Piotrków Trybunalski) - Najlepszy Zawodnik OYAMA PFK w latach 2016-2021 (czterokrotny laureat rankingów Związku); Sensei Angela Szulc 2 dan (Piotrków Trybunalski) - Najlepsza Zawodniczka OYAMA PFK w latach 2016-2021 (trzykrotna laureatka rankingów Związku) i Shihan Dariusz Szulc (Piotrków Trybunalski) - Najlepszy Trener Seniorów OYAMA PFK.

 


Warto wspomnieć też o innej ciekawostce. Piotrkowski Klub Oyama Karate Washi z Shihan Dariuszem Szulcem na czele, jest od ponad 10 lat w dziesiątce najlepszych klubów Karate Oyama w Polsce. Od 5 lat natomiast jest liderem zajmując 1 miejsce w rankingu najlepszych klubów Oyama Karate w Polsce pod względem osiągnięć. Zawodnicy Piotrkowskiego Klubu Oyama Karate Washi reprezentowali miasto oraz Polskę w Kanadzie oraz w Japonii na Mistrzostwach Świata pełno-kontaktowego Karate zdobywając miejsca na podium.

 


W tej sytuacji należy życzyć zawodnikom Piotrkowskiego Klubu Oyama Karate samych sukcesów. Walki do samego końca. Samych miejsc na podium podczas zbliżających się Mistrzostw Polski w Rzeszowie. A kto wie, może w niedalekiej przyszłości organizatorem zawodów Oyama Karate Knockdown będzie właśnie Klub Oyama z Piotrkowa Trybunalskiego?


Zainteresował temat?

3

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dzesii ~Dzesii (Gość)09.11.2021 11:38

W czym wy pierzecie te mundurki? Bo j brajanowi po lekcji WF piorę w bardzo drogim i oryginalnym wybielaczu i nie mogę doprać...

04


Ziom ~Ziom (Gość)09.11.2021 20:53

Brawo Miron

30


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat