tekst reklamowy

Osoba do sprzątania biura - wyjątkowy pracownik

Poniedziałek, 26 lipca 2021
Bardzo często zdarzają się opinie, że pracownik sprzątający to człowiek bez szkoły, bez ambicji, do sprzątania nie trzeba mieć wykształcenia, bo sprzątanie, to żadna filozofia. Nie zdajemy sobie sprawy, że jest to opinia bardzo krzywdząca. Nie możemy kategoryzować ludzi pod względem zawodu jaki wykonują. Tak jak w każdej pracy, mamy cel do zrealizowania, a czy to będzie ważny projekt, czy kompleksowa usługa porządkowa, nie ma to znaczenia.
Osoba do sprzątania biura - wyjątkowy pracownik

Sprzątanie polega na rzetelnym wykonywaniu obowiązków zgodnie z ustalonym zakresem czynności i w ustalonych godzinach, tak jak w biurze, magazynie, szkole. Pracownik ekipy porządkowej powinien być dyskretny, wykazywać się kulturą osobistą, mieć schludny i czysty strój, nie podejmować niepotrzebnych tematów do rozmowy, odrywać nas od naszej pracy, czy niepotrzebnie zagadywać.

 

Kiedy firma sprzątająca biura jest potrzebna?

 

Jeśli nie potrafimy sami zadbać o porządek wokół siebie, to tym bardziej w miejscach, z których korzysta większa ilość osób. Ile ludzi tyle teorii o porządku. Z pracownikiem firmy porządkowej ustalamy reguły, zasady i przedstawiamy nasze oczekiwania, które będziemy później egzekwować. Pracownik sprzątający nie jest wróżką, nie czyta nam w myślach, tylko wykona nasze jasne polecenia, oczywiście nie będzie to praca bez limitu, dlatego tak ważne jest ustalenie zakresu prac jakich wykonania się spodziewamy i oczekujemy.

 

Lepiej zatrudnić firmę czy prywatną pomoc?

 

Chciałoby się powiedzieć, że ze wszystkim damy sobie radę sami, sami znajdziemy sobie odpowiednią osobę do sprzątania, przecież to nic takiego. Tak powie ktoś, kto nigdy nie szukał takiej osoby do pomocy. Mamy duże wymagania a znalezienie dobrego pracownika sprzątającego, to jak z szukaniem opiekunki do dziecka. Plusy z posiadania osoby dedykowanej do tych czynności są oczywiste: pracownik przychodzi o wyznaczonej godzinie i sprząta: wyrzuci śmieci, zmyje naczynia, nastawi zmywarkę, umyje mikrofalówkę, posprząta toalety itp., tym samym, każdy może skupić się na tym co jest najważniejsze - czyli swojej pracy.

Możemy zatrudnić osobę obcą, jednak duży problem pojawia się gdy Pani sprzątająca złamie nogę, zachoruje, weźmie urlop lub zwolni się z pracy z dnia na dzień, wówczas albo sprzątamy sami, albo bierzemy pod uwagę drugie rozwiązanie a jest nim zatrudnienie np. osoby nam znajomej, która chciałaby zyskać dodatkowy zarobek, ale czy będziemy czuli się z tym komfortowo, zawsze osoba znajoma jest nam bliższa, z jej zatrudnieniem wiążą się te same obowiązki co z pracownikiem nam zupełnie obcym. Jeśli coś pójdzie nie tak, znamy ją, a chcemy utrzymać dobre relacje, sytuacja może stać się niekomfortowa. Możemy również pomyśleć nad zatrudnieniem profesjonalnej firmy sprzątającej.

 

Korzystając z usług firmy porządkowej nie martwimy się tak naprawdę o nic. Zostaje przydzielony do naszej firmy pracownik, organizowane są zastępstwa na czas nieobecności. Zwykle zostaje przydzielony także kierownik, z którym mamy stały kontakt i przekazujemy mu swoje prośby i uwagi. Odpowiedzialny jest on za comiesięczne audyty, które weryfikują, czy wszystko działa dobrze, czy należy wprowadzić jakieś udoskonalenia, nie musimy się również martwić o środki higieniczne, ponieważ w ustalonej ilości oraz jakości dostarczy nam je firma sprzątająca. Z firmą z zewnątrz nie wiążemy się emocjonalnie, ponieważ działa ona zadaniowo realizując zlecenie. Firma świadcząca usługi porządkowe powinna być również wsparciem dla swojego zleceniodawcy w sytuacjach wyjątkowych, np. ważne wydarzenie, wizyta wyjątkowego gościa – wówczas swoje wsparcie może okazać świadcząc dodatkową obsługę, lub w sytuacjach nagłych, np. wyczyszczenie wykładziny ze świeżej plamy po rozlanej kawie.

 

Warto poszukać na rynku sprawdzonej firmy sprzątającej, która ma wyrobioną markę i jest godna zaufania. Bezpiecznym rozwiązaniem, jest również zatrudnienie firmy z tzw. polecenia. Musimy jedynie pamiętać, że za firmą porządkową również stoją ludzie.

 

Osoba sprzątająca to nie służąca/y

 

Każdy z nas uważa, że jest stworzony do wyższych celów, zdobywamy wykształcenie, oczekujemy dobrej pracy zgodnej z naszym kierunkiem kształcenia i godziwej zapłaty.

 

Niestety nie każdy ma w życiu tyle szczęścia i może spełniać się zawodowo, są osoby, które z jakiegoś powodu musiały podjąć zatrudnienie jako pracownik niższego szczebla. Drodzy Państwo, taki pracownik pełni bardzo ważną funkcję w naszym społeczeństwie, wykonuje pracę, której my byśmy nie przyjęli, ale ta praca jest równie szlachetna i ważna jak każda inna. Zajęcie, które wykonujemy nie określają jakim człowiekiem jesteśmy. Może te osoby są mniej ambitne, może miały gorszy start w życiu, może mają mniejsze oczekiwania względem siebie, ale też może udało im się ukończyć studia, tylko ich życie potoczyło się nie tak jakby tego chciały, i musiały swoją dumę schować głęboko do kieszeni i zająć się sprzątaniem. Szanujmy osoby, które wykonują tzw. „gorsze prace”. Czy nie macie poczucia, że gdyby nie takie osoby nasz świat byłby brudy? Wszyscy chcemy być eko, mówimy, że kochamy naszą planetę, więc kochajmy i szanujmy osoby, które są na pierwszej linii frontu do utrzymania porządku. Poczucie, że jest ktoś, kto posprząta za mnie jest fajne, więc doceńmy pracę osób sprzątających. Nie macie ochoty powiedzieć takiej osobie – dobrze, że jesteś.

 

Pracownik sprzątający - człowiek taki jak my!

 

Musimy podejść do tematu bardzo po ludzku, to taki sam człowiek jak ja czy mój Szef, tylko ma powierzone inne zadania do wykonania, tak samo ważne jak moje. Nie kategoryzujemy ludzi tylko dlatego, że nie mają wykształcenia (bądź mają, tego nie wiemy), znajomości czy pieniędzy. Pracownicy ekipy porządkowej, to zwykli, normalni ludzie, chcą aby ich pracę postrzegano jako potrzebną.

Każdy z nas ma misję do wykonania, zatem wykonujmy ją godnie z szacunkiem do drugiego człowieka.

 

Jak i czy w ogóle rozmawiać z pracownikiem ekipy sprzątającej?

 

Z pracownikiem sprzątającym nie mamy obowiązku rozmawiać, wystarczą zwykłe ludzkie gesty (uśmiech) i zwyczajne dzień dobry czy do widzenia. Nie prowokujmy sytuacji, które będą wymuszały na nas zapytanie co słychać, bo pewnie nas to i tak nie interesuje. My musimy skupić się na naszej pracy a osoba sprzątająca na swoich zadaniach.


Osoby świadczące usługi porządkowe były, są i będą potrzebne, a o prawdziwych fachowców, jak w każdej branży trudno. Dlatego wymagajmy, ale również chwalmy i dbajmy o pracowników porządkowych.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat