TERAZ16°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Odkrywamy znane i nieznane – Ruiny zamku w Majkowicach

K.Żołądek
Krzysztof Żołądek niedz., 30 maja 2021 15:01
Majkowice położone są już niemal na granicy województw łódzkiego i świętokrzyskiego w pobliżu Przedborza. Ale znajdujące się tu ruiny stanowią część historycznej spuścizny regionu. Poza tym są łatwo dostępne i możliwość obejrzenia ich można uwzględnić nawet w planie jednodniowej wycieczki.
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

W przewodnikach i książkach opisujących historię regionu można się zetknąć zarówno ze wzmiankami dotyczącymi zamku, jak i dworu obronnego. Bo i taki charakter miała budowla powstała w pierwszej połowie XVI wieku, a ufundowana przez ród Majkowskich. Renesansowy budynek wybudowano z kamienia i cegły. W skład zabudowań wchodził dom mieszkalny z klatką schodową, posiadał przejazd bramny i prywatną kaplicę. Od północnego-zachodu dostawiono w kolejnych latach narożną basztę z otworami strzelniczymi.

 


Po wybudowaniu dwór był dwukrotnie rozbudowywany – w XVI i XVII wieku, jednak wojska szwedzkie doprowadziły do jego zniszczenia, co wydarzyło się w 1702 roku.


Obecnie z dawnej budowli obronnej zachowało się niewiele, choć bez trudu można dostrzec pozostałości baszty i murów. W źródłach historycznych można też znaleźć to miejsce opisane jako pole największej i zarazem zwycięskiej potyczki oddziałów partyzanckich wywodzących się z AK z regularnym pododdziałem Armii Czerwonej. Miało to miejsce 8 lipca 1945 roku, a dowódcą strony polskiej był Stanisław Karliński, ps. "Burza".

 


Miejsce jest ogólnodostępne, w niewielkiej odległości od wiejskiej drogi. Stanowi jednak własność prywatną i chęć obejrzenia ruin z bliska warto uzgodnić z właścicielem terenu.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 7

    ~Wisus54 (gość)

    23.11.2021 10:27

    Wieś Mojkowice w następnych latach Majkowice była własnością Floriana Szarego herbu Koźle rogi pod Płowcami uzyskał przydomek Jelita. Siedzibą Floriana był zamek Sardęga nad Pilicą Był przodkiem takich rodów jak Białeccy, Garmolińscy, Kamoccy, Kozierowscy. (Źródło Paprocki Herby - (254-257)


    ~go?ć_gość (gość)

    06.06.2021 12:31

    Nie dałoby się tego odbudować? Może potomkowie Majkowskich jeszcze żyją?


    ~Jurek (gość)

    31.05.2021 22:19

    W majkowicach najlepszy bimber robili


    ~boberek (gość)

    31.05.2021 08:51

    A ktoś wie, o co walczył ten watażka?


    ~Jagoda (gość)

    30.05.2021 16:39

    W Majkowie nie ma żadnego zrujnowanego zamku! Jest za to wspaniale prosperującą masarnia.



    reklama

    Dla Ciebie

    16°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio