Advertisement

Odkrywamy znane i nieznane - "Na górce" w Stobnicy

ePiotrkowRegion Niedziela, 02 stycznia 202267766
Okolice Piotrkowa, choć nie są terenem górzystym, to kilka wzniesień można tu znaleźć. I dzięki nim podziwiać okolicę z nieco innej perspektywy. Jednym z takich miejsc jest najsłynniejsza górka w Stobnicy, z której roztacza się widok na zakole rzeki Pilicy. Sama górka, bo tak od pokoleń miejsce to nazywają mieszkańcy, liczy sobie 221 m n.p.m., choć dla wielu osób miejsce to jest po prostu skarpą widokową.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

To dość skromne miejsce, którego kameralny charakter doceniło już wiele osób, w tym rowerzystów i kajakarzy. Dojechać tu można drogą wojewódzką numer 742, która od Włodzimierzowa prowadzi w stronę Ręczna. Jadąc w tym kierunku należy odbić z głównej drogi w lewo, tak jak prowadzi drogowskaz kierujący do Stanicy Harcerskiej „Trzy Morgi”. A na miejscu wystarczy poszukać sklepu, który też nazywa się „Na górce”. Za budynkiem znajduje się widok, który prezentujemy na zdjęciu, i który urzekł już niejedną osobę.

 


Pod koniec XVI wieku Stobnica stanowiła własność klasztoru norbertanów w Witowie. W latach 1954-1958, gdy w Polsce obowiązywał jeszcze inny podział administracyjny kraju niż obecnie, a województwa były podzielone nie na gminy, a na gromady, Stobnica nosiła miano najmniejszej gromady PRL.

 


Decydując się na wycieczkę w te rejony powiatu piotrkowskiego warto też przy okazji odwiedzić wspomnianą już Stanicę Harcerską „Trzy Morgi” oraz rozciągnięty nad wodami rzeki Pilicy „Małpi Most”, zwany też czasem „Bobrowym Mostem”. Pisaliśmy o nim nie tak dawno – tutaj.

 


Stobnica, o której dziś mowa, jest jedną z dwóch wsi w Polsce, o takiej właśnie nazwie. I zarazem tą mniej znaną, bo największy rozgłos w kraju zyskała w ostatnich latach Stobnica znajdująca się w województwie wielkopolskim, gdzie na sztucznej wyspie od sześciu lat powstaje imponująca imitacja średniowiecznego zamku. Kontrowersyjna budowla powstaje na wyspie usypanej na jednym ze stawów. Jednak ta atrakcja wielkopolskiej Stobnicy nie jest dostępna dla zwiedzających, w przeciwieństwie do swej łódzkiej odpowiedniczki. „Na górce” w łódzkiej Stobnicy czas może spędzić każdy, a gospodarze chętnie opowiedzą o okolicy.

 


Zainteresował temat?

9

1


Advertisement
Advertisement

Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

karakan ~karakan (Gość)11.01.2022 07:30

kiedys sie tam tasowałem

20


Daro ~Daro (Gość)02.01.2022 17:47

Szarbska skarpa najlepsza

51


Gm.Aleksandrow ~Gm.Aleksandrow (Gość)02.01.2022 11:20

Chyba Szarbsko ladniejszy widok na Pilice...

81


turysta ~turysta (Gość)02.01.2022 09:50

I cóż to za urok? Krzaki i stary pomost? Naprawdę nie na nic ładniejszego w regionie?

39


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat