Advertisement

Niskie loty aeroklubu

Dziennik Łódzki Piątek, 11 lipca 200812
Mógł być parking dla małych prywatnych samolotów, loty widokowe, skoki spadochronowe a może i most powietrzny do Krakowa czy Warszawy - wszystko z myślą o kibicach Euro 2012. Zostało jednak rozgoryczenie, że kolejny wniosek o dofinansowanie zrujnowanej bazy piotrkowskiego lotniska trafił do kosza.Rozgoryczenia nie ukrywa tak szefostwo Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, które już po raz kolejny bezskutecznie występuje o pieniądze na gruntowną przebudowę infrastruktury lotniska, jak i urzędnicy magistratu, którzy atrakcyjność lotniska chcieliby połączyć z promocją Ziemi Piotrkowskiej.
www.dziennik.lodz.plwww.dziennik.lodz.pl
Tymczasem ewentualnych lotników-turystów na lotnisku wita odpadający coraz większymi płatami tynk głównego budynku portu.

- Jeżeli przez rok się nic nie zmieni, to może i dojść do zamknięcia tego budynku - nie wyklucza Ignacy Goliński, od miesiąca nowy szef AZP, który ma żal do władz miasta o słabe, jego zdaniem, zainteresowanie doinwestowaniem lotniska, które chciałoby od dawna rozwinąć skrzydła promując także miasto.

Jak wylicza Goliński, szansą na wysokie loty jest i bardzo dobra lokalizacja, zaplecze techniczne m.in. stacja paliw, i - jedna z pięciu w Polsce - baza szkoleniowa, a do tego od kilku lat działa tu prężnie strefa zrzutu ściągająca skoczków spadochronowych z całej Europy. Co z tego, jak od kilku lat te plany na ziemię skutecznie sprowadza brak pieniędzy.

- Ja nawet nie mam ludzi do malowania krawężników, a moja żona jak przyjechała, to wzięła motykę i tu sama pracuje. Ale skoro Piotrków i Łódź nas ignorują, to szukamy innych źródeł - mówi wprost Goliński, który w ubiegłym tygodniu złożył wniosek o dotację do sprzętu do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Z kolei odrzucony ostatnio wniosek "Aeromania 2012" Katarzyna Spadło z biura partnerstwa i funduszy UM w Piotrkowie już zmienia na dwa kolejne. Wraz z Aeroklubem urząd chce wyciągnąć rękę po miliony z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa łódzkiego. Choć terminów naboru jeszcze nie ma, szanse pierwszego wniosku, w ramach działania "Porty lotnicze województwa", są jednak średnie. - Wszystko wskazuje na to, że całą pulę dostanie Lublinek pominięty w innym rozdaniu - przyznaje Katarzyna Spadło.

Drugą opcją będzie zgłoszenie wniosku o dofinansowanie projektu przebudowy infrastruktury portu pod kątem możliwości turystyczno-rekreacyjnych. - Będziemy też zgłaszać naszą strefę zrzutu jako główny produkt turystyczny do Regionalnej Organizacji Turystycznej, za takim tytułem idzie promocja, co na pewno pomogłoby przy składaniu wniosku - dodaje Spadło podkreślając, że doświadczenie w walczeniu o pieniądze i szeroko pojęta promocja to jedyny wkład, na jaki ze strony miasta AZP może liczyć.

Barierą nie do przeskoczenia jest bowiem nieuregulowany stan prawny lotniska. Właścicielem gruntu jest Aeroklub Polski, który AZP tylko użycza bazy. - To przy składaniu wniosków, przy ocenie trwałości realizacji projektu, znacznie obniża szanse na dotacje - wyjaśnia Katarzyna Spadło.

Ta sama bariera, jak podkreśla Goliński, wiąże ręce i piotrkowskiemu aeroklubowi, bo AP nic nie daje, a jedynie zabiera ok. 30 procent wpływów z działalności. - To skostniały, niepotrzebny twór i jak będzie najbliższy zjazd regionalnych aeroklubów, to podniesiemy temat uwłaszczenia, bo możemy być zrzeszeni ale np. na zasadzie federacji - dodaje Goliński, który zapewnia, że nawet i bez tych zmian AZP z planów modernizacji nie zrezygnuje.

Karolina Wojna POLSKA Dziennik Łódzki

Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

lukch ~lukch (Gość)25.09.2009 02:36

Dobrze, że ktoś podjął ten temat. Powinni skontrolować jeszcze pod kątem niskich przelotów nad osiedlem Wyzwolenia. Jakby nie mogli po polach wkoło miasta latać. Hałas jest słyszalny, może miasto się pokusi o zmierzenie tego i ograniczenie procederu niskiego latania nad osiedlem, co niestety w sezonie lotniczym zdarza się często. Nie jestem ekspertem, ale jak samolot jedno/dwuosobowy leci 100-200 metrów nad osiedlem to jest chyba tylko popisówka ...

00


Mieszkaniec ~Mieszkaniec (Gość)24.09.2009 19:02

a czy ktoś pomyslał że faceci którzy się bawią skakając ze spadochronem przeszkadzają ludziom którzy po całotygodniowej pracy chca po prostu w CISZY odpocząć.W domach koło lotniska sa ludzie nipełnosprawni którzy odczuwają lęki przy lądowaniu głośnego starego samolotu.Jakie podatki płaci do kasy Piotrkowa ta strefa zrzutu.
Czy samoloty które są w piotrkowie mają wszystkie unijne certyfikaty. Z bliska to wygląda jak stado BMW z 1982 roku przerobione na gaz + trochę drutu dla wzmocnienia konstrukcji
Mam hasło na Piotrków.
Piotrków miastem nauki jazdy samochodami,nauki pilotarzu,nauki skakania ze spadochronem oraz nauki czegokolwiek czego nie chcą inne KUMATE miasta.
My tutaj przyjmiemy wszystko.Nawet cały ruch tirów z Gierkówki. Zapraszamy.
Jak by ktoś chciał spalarnię czegokolwiek to też

00


ON ~ON (Gość)14.02.2009 23:54

I CO DALEJ ...w tym wyśmienitym aeroklubie???
przyjrzyjcie się temu tak naprwdę z perspektywy 5 , 10 lat , PIOTRKOWIANIE i dopiero zobaczycie jakie bzdury tam się działy ,mówiąc skromnie. to co tam teraz jest to nie od razu nastąpiło. dotzyjcie do ludzi lub sami pomyślcie , to okropność co obecnie się widzi, ale nie od razu tak było. ciekawi mnie jaki ,,postęp,, mają na koncie ci ludzie w konkretnej działalności którzy tam rządzą od kilku lat tak 5,10 napewno.prawdy łatwo nie powiedzš!

00


Man Utd ~Man Utd (Gość)14.07.2008 16:01

Rozwijają miast;) np poprzez budowę dyskontów wielkopowierzchniowych kosztem rozwoju tężyzny fizycznej i kulturalnej:(

00


żenada ~żenada (Gość)14.07.2008 10:38

Która to porażka Chojniaka???(celowo piszę w sposób nie kulturalny)Ile ten człowiek już napsuł w naszym mieście???Dlaczego lokalne media nic na ten temat nie piszą???Kolejny chory układ!
Co do lotniska. Wiadomo, że Łódź ma nas w d... i nie będzie nic robić żeby pomóc. Niech te beznadziejne władze miasta wezmą się w końcu do praCY NAD ROZWOJEM MIASTA!!!

00


broda ~broda (Gość)12.07.2008 19:42

Szkoda że w Piotrkowie wszystko zaczynamy likwidować. Kolejkę wąskotorową zlikwidowaliśmy, a w skierniewickim taka sam jest atrakcją turystyczną. Teraz czekam jak zlikwidują i zaorzą lotnisko, a spadochroniarze uciekną pod Poznań lub Wrocław. A może o to chodzi...

00


tomasz3893 ~tomasz3893 (Gość)12.07.2008 15:25

Szczepan jak nie widzisz co on zrobił to idź do okulisty

00


szczepan ~szczepan (Gość)12.07.2008 14:50

A co zrobił ów "jedyny prezydent", że tak go wynosicie pod niebiosa??

00


Man Utd ~Man Utd (Gość)11.07.2008 16:31

Witam czytam to co piszecie i macie rację w 100% tak więc mam propozycję:) załóżmy prywatne centrum promocji miasta jego walorów, bo skoro ktoś nie potrafi za pieniądze podatników skutecznie działać to może najpierw pora załatwić coś by później czerpać profity.
Pozdrawiam wszystkich, którzy cenią inteligencje ludzką, a nie głupote.

00


Piotr Piotrranga11.07.2008 14:47

wrzucając "skoki spadochronowe" na Google już na pierwszej stronie wyników możemy znaleźć Piotrków i to na kilku odnośnikach.
Przykre, że miasto nie wykorzystuje działalności aeroklubu jako tzw "unikalnej cechy miasta". Na gierkówce pod miastem powinny stać billboardy "Chcesz poskakać wpadnij do Piotrkowa"
Należy wykorzystać tę "unikalną cechę miasta" jako magnes, a jak już kogoś ściągniemy na lotnisko to po południu można takich gości wyciągnąć do knajpek na starówkę albo na (daj Boże w przyszłości) kąpielisko na Bugaju. Tam z resztą mogli by dojechać wynajętym na lotnisku rowerkiem jadąc szlakiem starej wąskotorówki.
No ale politycy lokalni musieliby się zmusić do jakże obcej im roli mediatorów czy negocjatorów zamiast bliskiej sercu sztuki rycia jeden pod drugim. Musieliby zdobyć się na uznanie dorobku poprzedników a konkurowanie z nimi przenieś z dotychczasowego krytykowania na próbę zbudowania czegoś lepszego.
Ale się rozmarzyłem.

00


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat