Nie będzie zmian w przepisach dla młodych kierowców?

Wtorek, 08 listopada 20167
Rok 2016 jeszcze się nie skończył, a już trwają spekulacje na temat przyszłorocznych zmian dotyczących prawa jazdy i egzaminów. Okazuje się, że planowane zaostrzenie przepisów nastąpi później, niż planowano – jeśli w ogóle nastąpi...
Nie będzie zmian w przepisach dla młodych kierowców?

Rok 2016 jeszcze się nie skończył, a już trwają spekulacje na temat przyszłorocznych zmian dotyczących prawa jazdy i egzaminów. Okazuje się, że planowane zaostrzenie przepisów nastąpi później, niż planowano – jeśli w ogóle nastąpi...

Nie zmienią się same zasady przeprowadzania egzaminu – zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Największe kontrowersje budzą obostrzenia dla młodych kierowców: zakaz podejmowania pracy jako kierowca przez 8 miesięcy od odebrania dokumentu czy dwuletni okres próbny (zakłada, że przy popełnieniu dwóch wykroczeń okres ten zostaje wydłużony o kolejne 24 miesiące, a przy trzech wykroczeniach lub popełnieniu przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji – uprawnienia te zostają odebrane). Dodatkowo młodzi kierujący mieliby udawać się na obowiązkowe, odpłatne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Problem w tym, że wejście w życie nowych przepisów uzależnione jest od wdrożenia w życie systemu CEPiK 2.0, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ma ona zapewnić ściślejszy nadzór nad kierowcami i gromadzić więcej informacji na ich temat - na przykład oodbytych przez nich szkoleniach.

To, że system nie jest gotowy, potwierdził zespół prasowy Ministerstwa Cyfryzacji. - System CEPiK 2.0 jest systemem zbyt poważnym dla państwa, by ryzykować jego wdrożenie bez stuprocentowej pewności, że nie spowoduje turbulencji po stronie urzędników. Trzeba pamiętać, że interesariuszy jest całe mnóstwo: policja, Straż Graniczna, WORD-y, stacje kontroli pojazdów czy starostwa - powiedział nam Karol Manys, rzecznik resortu. Oficjalnego komunikatu resortu w tej sprawie nadal jeszcze nie ma.


Bogusław Kulawiak, dyrektor piotrkowskiego WORD-u podkreślił, że nie ma mowy o jakiejkolwiek panice i zwiększonym natężeniu egzaminów w ostatnim okresie. - Zarówno wśród młodych kierowców, jak i tych, którzy biorą udział w kursach redukujących punkty karne - powiedział nam. Podobnie jest w stolicy naszego województwa, o czym zapewnił nas wicedyrektor łódzkiego WORD-u, Tomasz Kacprzak. - Kursanci dobrze wiedzieli, że zmiany nie wejdą w życie. Nie widać ani wzmożonego ruchu, ani spadku liczby kursantów. Zmiany nie zostaną wprowadzone, ale żałuję, że nie ma oficjalnego komunikatu resortu w tej sprawie.


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość 2 ~gość 2 (Gość)08.11.2016 08:39

Ja wprowadziłabym inny przepis. Drodzy instruktorzy nauki jazdy. W czasie dobrych warunków pogodowych NIE ZWALNIAMY na terenie miasta do 30 km/h. Wracając z pracy w godzinach szczytu , gdy trafi się tak jadąca L-ka to jest po prostu katastrofa.

72


deimien ~deimien (Gość)09.11.2016 00:52

Powiem tak choć jestem kierowcą zawodowym wyższych kat to te całe szkolenia przewóz osób, rzeczy to nabijanie ludzi na koszta rozumie szkolenia adekwatne do ceny a tu pier.dolenie kocopolow i zdzieranie kasy nic i nikt nie pomoże jak ktoś nie zachowa zdrowego rozsądku wyobrazni to że mam drogę z pierwszenstwem nie zwalnia mnie do zachowania ostrożności każdy może popełnić błąd, jednych kosztuje to życie innym chwilę strachu

11


eta nasza polsza ~eta nasza polsza (Gość)08.11.2016 22:49

Egzaminów będzie coraz mniej bo kogo młodego będzie stać żeby OC zapłacić... Ludzie kiedy wreszcie państwo przestanie dusić obywateli tymi podatkami, opłatami, akcyzami itp? Jeszcze trochę to ludzie będą je złomować bo kto za stare auto da 3 czy 5 tys tylko po to żeby 2 tys OC zapłacić? CHORY KRAJ!

20


Xyz ~Xyz (Gość)08.11.2016 12:51

Do gość 2: odezwała się ta co nie jeździła 30 km/h.

12


ares1 ~ares1 (Gość)08.11.2016 09:38

Stąd przyszli kierowcy udają się na wycieczkę do Czech i na Ukrainę. Jeszcze trochę a dojdzie do tego ze na dziesięciu zdających oblewanych będzie dziewięciu!!!Pieniądze potrzebne są na ten program :
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/program-rodzina-500-plus-pieniadze-rodziny,10,0,2185226.html

50


Witek ~Witek (Gość)08.11.2016 09:16

Zlikwidować te WORD-y i wrócić to starego systemu gdzie kursant zdaje na tym aucie co jeździ a nie jak teraz podstawia się niby to samo ale jest inne pod względem wyposażenie a do tego każde auto prowadzi się innaczej każdy doświadczony kierowca to .Po cholerę ci dyrektorzy i zastępcy od spraw zbędnych a do tego dochodzą kierownicy i tak się żeruje na kursantach oblewając ich celowo.Cała Polska to jedno wielkie złodziejstwo rząd nas okrada na każdym kroku i w tym kraju nic nie będzie puki nie będa rządzić rodowici Polacy a do tego patrioci.Głupota urzędników goni głupotę i głupotą pogania dojdzie do tego ,że ludzie rowerami będą jeździć bo nie bedzie stać na prawko i auto.Tak się własnie rozwijamy cywilizacyjnie wstecz a wszystko przez unię bo jest ona nam tak potrzebna jak kula u nogi i w tym wszystkim jak widać trzyma się rtylko dobrze sitwa urzędnicza bo co durny pomysł to nowe stołki rozdaja dla swoich by żyło się lepiej im a społeczeństwo się gnębi

50


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat