Advertisement
artykuł sponsorowany

Jak znaleźć swoje wymarzone miejsce na ziemi?

Piątek, 26 marca 2021
Pandemia, wynikająca z niej praca zdalna, a także niższe ceny nieruchomości oraz coraz lepsza siatka komunikacyjna w kraju powodują, że nawet mieszkańcy wielkomiejskich ośrodków coraz częściej rozważają łączenie pracy w metropolii z życiem w mniejszym mieście, takim jak Piotrków czy jego okolice. Eksperci InDomo opowiedzieli nam o lokalnym rynku nieruchomości i o tym jak dobrze wybrać swoje "cztery kąty".

Ładuję galerię...

 

Piotrków może kusić mieszkańców pobliskiej Łodzi czy nawet Warszawy, dużo mniejszymi korkami, "bliskością wszystkiego", bezpieczeństwem, dobrym szkolnictwem i przede wszystkim niezłą komunikacją z miejscem pracy w metropolii - porównywalny czas dojazdu co z jego peryferii.

 

Także osoby, które wyemigrowały z ziemi piotrkowskiej na studia czy w poszukiwaniu lepszego życia, po założeniu rodziny wracają ze względu na rodziców, którzy mogą pomóc w codziennej opiece nad dziećmi i to w rodzinnych stronach szukają swojego „kąta”. Wielu przyjeżdża także z innych regionów, a część osób nigdy nie wyjechała i w naszym regionie zapuszcza korzenie.

 

Powody poszukiwania nieruchomości są różne, ale faktem jest, że na rynku mieszkaniowym w Piotrkowie i okolicach jest więcej chętnych niż ofert.

 

- Na ten moment rynek nieruchomości cieszy się dużym zainteresowaniem. W naszej ofercie klienci znajdą oferty z każdego segmentu nieruchomości. Odnotowujemy jednak coraz mniejszą podaż - zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym, przy dużej ilości klientów poszukujących - mówi ekspert InDomo Nieruchomości.

Zanim rozpoczniesz poszukiwania wymarzonego miejsca na ziemi warto sobie jednak odpowiedzieć na kilka ważnych pytań:

NAJEM CZY ZAKUP?

- Trudno znaleźć jednoznaczną deklarację, ze zakup mieszkania jet lepszy od najmu. Wszystko sprowadza się do oczekiwań, rodzaju pracy oraz sytuacji finansowej Klienta. Obie formy cieszą się dużym zainteresowaniem – mówią przedstawiciele firmy InDomo.

Dla klienta decydującego się na wynajem główną sprawą są jego możliwości finansowe (częsty brak zdolności kredytowej, brak wkładu własnego, który w chwili obecnej dochodzi on do 30% ceny kupowanej nieruchomości). Dodatkowym plusem wynajmu mieszkania jest elastyczność i swoboda migracji w celu poszukiwania np. lepszej oferty pracy.

- Dla Klientów, którzy decydują się na zakup nieruchomości, ważnym elementem jest stabilizacja mieszkaniowa. W obecnej sytuacji gospodarczej, klienci inwestują swoje środki finansowe w „ bezpieczniejszą" formę lokaty jakimi jest mieszkanie lub dom – wyjaśnia ekspert firmy InDomo.

NIERUCHOMOŚĆ W PIOTRKOWIE CZY OKOLICACH?

Pracownicy firmy InDomo zauważyli większe zainteresowanie zakupem domów i działek na peryferiach Piotrkowa, jednak nie dalej niż do 10 km od granic miasta. - Takie decyzje klienci argumentują faktem, ze obecna sytuacja związana z COVID-19 spowodowała potrzebę odizolowania się od skupisk ludzi – tłumaczą.

Zakup nieruchomości poza granicami Piotrkowa zazwyczaj wiąże się z mniejszymi kosztami i możliwością znalezienia naprawdę malowniczego miejsca, ale wiąże się również z trudnością z dojechaniem do miasta i zazwyczaj wymusza posiadanie samochodu.

DOM CZY MIESZKANIE?

Tu znowu sprawa jest bardzo indywidualna. Na pewno dom będzie dużo bardziej komfortowy dla rodziny z dziećmi, a posiadanie własnego ogrodu może być kuszące, ale wiąże się też z koniecznością dbania o jego stan techniczny w dużo większym zakresie niż w przypadku mieszkania. Problemem mogą się również okazać koszty ogrzewania. Dlatego dla singla i osób poświęcających dużo czasu na pracę mieszkanie jest lepszą opcją. Będzie ono też zazwyczaj położone bliżej centrum miasta.

RYNEK WTÓRNY CZY PIERWOTNY?

- Rynek wtórny czy rynek pierwotny – który z nich wychodzi na prowadzenie? - zastanawia się ekspert firmy InDomo. - Jeśli pragniesz nieco tańszego mieszkania, położonego w centrum miasta, wybierz rynek wtórny. Jeśli jednak marzy Ci się nowoczesny apartament gdzieś na peryferiach miasta, lepiej zacząć poszukiwania od rynku pierwotnego. Najważniejsze jest bowiem określenie swoich potrzeb i dokładnie przeanalizowanie wszystkich „za” i „przeciw”.

Największą wadą nieruchomości pochodzących z rynku wtórnego jest ich standard i ostateczny sposób wykończenia. Gusta bywają rozmaite, dlatego nawet jeżeli lokal jest gotowy do zamieszkania, to z pewnością znajdą się aspekty, które nie przypadną nowym właścicielom do gustu. Może to być wykończenie ścian, stolarka okienna, rodzaj podłóg czy płytek kuchennych. Jeżeli zatem zdecydujesz się na zmiany, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Oprócz tego warto pamiętać, że koszt remontu mieszkania z rynku wtórnego jest zazwyczaj znacznie wyższy, aniżeli ten dotyczący lokalu z rynku pierwotnego. Bardzo często należy wymienić instalacje elektryczne, gazowe czy wodociągowe. Oprócz tego trzeba doliczyć koszt dotyczący demontażu starego wyposażenia oraz jego usunięcia.

JAK SZUKAĆ? SAMEMU CZY Z POMOCĄ POŚREDNIKA?

Głównym atutem współpracy z pośrednikiem jest szybka pomoc w znalezieniu poszukiwanej nieruchomości - ze względu na szeroką bazę ofert. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że pośrednik w pierwszej kolejności weryfikuje stan prawny nieruchomości, co jest istotne dla bezpieczeństwa transakcji kupna. Wskaże również wady i zalety danej oferty.

ILE KOSZTUJE POMOC POŚREDNIKA?

Usługa pośrednictwa różni się od siebie w zależności od rodzaju transakcji ( np. sprzedaż, wynajem), rodzaju nieruchomości ( mieszkanie, dom, działka, nieruchomość komercyjna). Przede wszystkim nakładem pracy oraz reklamą danej oferty. Reklama przy umowie na wyłączność generuje wyższe koszty niż przy umowie otwartej. W związku z powyższym ceny usług są ustalane indywidualnie dla każdego klienta. Niemniej jednak średnia prowizja wynosi 2% od ceny transakcyjnej.

Po odpowiedzeniu sobie na te pytanie będzie nam znacznie łatwiej znaleźć wymarzoną nieruchomość. Nie ma tu gorszych I lepszych wyborów – wszystko jest kwestią indywidualnych potrzeb I preferencji. Trzeba jednak pamiętać, że tego typy decyzja wiąże się z dużymi wydatkami I nie może być podjęta pochopnie, bo choć nieruchomość to jedna z najpewniejszych I najbezpieczniejszych inwestycji, to nie dysponując odpowiednią wiedzą również na niej można stracić.

 

 


Zainteresował temat?

0

5


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat