Advertisement

Historyczny piknik Akademii Piotrkowskiej [ZDJĘCIA]

Niedziela, 04 czerwca 202313
Wyjątkowy, bo dziesiąty jubileuszowy, ale wyjątkowy, bo po raz pierwszy pod egidą Akademii Piotrkowskiej. Na uczelnianym boisku w Piotrkowie w niedzielę odbył się Historyczny Festyn Rodzinny „Wioska Wikinga”.

Ładuję galerię...

Piknik w tym roku cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Przez cały czas trwania historycznej zabawy przychodziło mnóstwo ludzi, którzy podziwiali, próbowali, ćwiczyli, nawet strzelali.

Jesteśmy tu już dwie godziny, nawet nie wiem, kiedy to minęło. Zwiedzamy poszczególne stosika. Bardzo nam się podoba. Jesteśmy tutaj po raz pierwszy, ale widzimy, że warto było przyjść. Najbardziej podobało nam się przy stosiku z bronią pochodzącą z Armii Czerwonej – mówił jeden z mieszkańców, który na piknik przyszedł z synem.

Grupa prezentująca uzbrojenie Armii Radzieckiej była jedną z najpopularniejszych, ale i najgłośniejszych atrakcji tegorocznego pikniku. Karabiny i działa można było bowiem nie tylko obejrzeć, ale także z nich postrzelać.

W tym roku po raz pierwszy na historyczny piknik do Piotrkowa przyjechali również rzymscy rycerze z czasów Chrystusa. Były obozowiska Słowian i Wikingów, warsztaty łucznicze, prezentacja mody mieszczańskiej z przełomu XIX i XX wieku, warsztaty marcepanowe oraz florystyczne, możliwość wybicia monet czy pisania gęsim piórem. Na środku boiska królowali najmłodsi, którzy próbowali poskładać tekturowe zamki czy rywalizowali w różnych grach i zawodach.

Bardzo się cieszymy, że przybyło tak wiele osób. Dumny jestem ze stoiska rzymian. To jest coś innego, na naszym pikniku po raz pierwszy. Na stoiskach możemy zobaczyć historię przez przekrój wieków. Od rzymskich legionistów aż po Wojska Obrony Terytorialnej z XXI wieku – wskazywał  prof. dr hab. Jacek Bonarek, prorektor Akademii Piotrkowskiej.

Na pikniku pojawił się także wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

Wszyscy miłośnicy historii mogą zachwycić się, jak historia jest wizualizowana w sposób namacalny. Wartością tego spotkania jest także tradycja. To już dziesiąty raz, kiedy odbywa się piknik, a po raz pierwszy przy szacownych murach Akademii Piotrkowskiej. To wielka satysfakcja, że możemy prezentować podróż przez wieki w sposób tak namacalny. To ciekawe doświadczenie, które bawi i uczy – podkreślał wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

Na wyjątkowość tegorocznego pikniku zwracał uwagę wiceprezydent Piotrkowa Andrzej Kacperek.

Jestem bardzo wdzięczny całej społeczności Akademii. To świetna oferta skierowana do mieszkańców, bez względu na wiek. Oprócz tych stosik historycznych mamy tu także organizacje pozarządowe działające w mieście oraz nasze jednostki organizacyjne, które także włączyły się w tę inicjatywę – podkreślał wiceprezydent Kacperek.

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

3


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Historyk 123456 ~Historyk 123456 (Gość)08.06.2023 18:09

Świetna impreza, a zwłaszcza rzymianie i armia czerwona.

00


kampania z podatków ~kampania z podatków (Gość)04.06.2023 18:52

Wyścigi do żłobu w całej Polsce - marsze, Wikingowie, Rzymianie, Słowianie, czasy krucjaty, kogiel mogiel, miszmasz w jednym kotle, wszystkie chwyty dozwolone, aby osiągnąć cel.

43


kjhjgfhdswq ~kjhjgfhdswq (Gość)04.06.2023 18:52

ta uczelnia piotrkowska jest na poziomie -10. Nikt nie chciałby tu studiować bo poziom -10. No chyba tylko po to by uzyskać dziwny dyplom ukończenia jej. Osobiście nie zatrudnię nikogo kto skończy tą uczelnię

75


Dzidzio ~Dzidzio (Gość)04.06.2023 22:51

Pisowska propaganda na tzw akademii

23


:) ~:) (Gość)04.06.2023 20:48

Bardzo fajna impreza. Ludzie mili i życzliwi chętnie opowiadali i zachęcali do współpracy. Moje dziecko jest bardzo zadowolone.

93


to nie tajemnica ~to nie tajemnica (Gość)04.06.2023 18:52

Znowu polityka, zwykły poPIS

73


hj,gfds ~hj,gfds (Gość)04.06.2023 18:50

w PT na dzień dziecka dno dno dno dno dno

34


hj,gfds ~hj,gfds (Gość)04.06.2023 18:35

w PT na dzień dziecka dno dno dno

34


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat