Historyczna inauguracja w Akademii Piotrkowskiej

Piątek, 06 października 202322
Pierwszy rok akademicki w Akademii Piotrkowskiej oficjalnie zainaugurowany. "Gaudeamus igitur" w uczelnianej auli wybrzmiało w piątek. Nie zabrakło podziękowań, życzeń i planów na przyszłość.

Ładuję galerię...

Jeszcze przed inauguracją w auli piotrkowskiej uczelni odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. rektora akademii profesora AP Dariusza Roguta oraz wiceministra Edukacji i Nauki dr. Tomasza Rzymkowskiego, podczas której mówiono o wsparciu, które otrzymała i jeszcze otrzyma uczelnia.

Dzisiejszy dzień jest historycznym dla Akademii Piotrkowskiej. Od tego momentu zegar historii będzie tykał dla tej uczelni. Mam nadzieję, że z każdym rokiem ta uczelnia będzie rosła w siłę i rozwijała się. Jest ona bardzo ważna i potrzebna w województwie łódzkim. Zapewniamy pełne wsparcie finansowe - mówił wiceminister Rzymkowski. 

Szczegóły finansowego wsparcia przedstawił prof. AP Dariusz Rogut. 

 W bardzo krótkim czasie, bo od lipca do września otrzymaliśmy wsparcie w wysokości ponad 7 milionów złotych. Ponad 4 mln 400 tysięcy z przeznaczeniem na zatrudnienie kadry naukowo-badawczej i dydaktycznej. Ponad 1,2 mln posłuży rozwojowi kierunku pielęgniarstwa. Ten sprzęt będzie niezbędny do uruchomienia drugiego stopnia na tym kierunku. Kolejny milion złotych to pieniądze przeznaczone z kolei na budowanie zaplecza informatycznego i bibliotecznego. To wszystko musimy tworzyć od nowa - wskazywał profesor Rogut, podkreślając, że na pewno nie jest to ostatnie wsparcie, jakie otrzyma Akademia Piotrkowska. - Planujemy również mnóstwo inwestycji w infrastrukturę. Chodzi o przebudowę akademika, a także poszczególnych uczelnianych budynków. Będziemy zaczynać od inwestycji na zewnątrz, ale dużo zmian będzie także w środku obiektów - dodał rektor AP. 

W tym roku na uczelni studiować będzie blisko 900 studentów, ale ta liczba może się jeszcze zwiększyć. 

 Warto zwrócić uwagę, że mogliśmy jeszcze przedłużyć rekrutację. To jest bardzo ważne, ponieważ na początku października jeszcze wielu studentów zmienia swój wybór i decyduje się na inne studia lub inną uczelnię. Kiedy byliśmy filią, to UJK w Kielcach zamykało nam rekrutację 30 września. Teraz możemy ją wydłużyć i studenci jeszcze do nas przychodzą - wskazywał prorektor AP prof. Jacek Bonarek.

Inauguracja rozpoczęła się od przekazania sztandaru, na którym znalazł się wizerunek patrona uczelni Jana Olszewskiego. W trakcie swojego wystąpienia profesor Rogut mówił m.in. o rozwoju uczelni, planach na przyszłość i promocji Akademii. 


Podczas inauguracji zabrzmiało także "Gaudeamus igitur", a studenci pierwszego roku otrzymali indeksy. Zapytaliśmy ich, dlaczego zdecydowali się studiować właśnie w Akademii Piotrkowskiej. 

Mam ją blisko domu, a do tego wiele osób polecało mi ją, ponieważ można tutaj bardzo fajnie się rozwijać - mówiła jedna ze studentek. - Wybrałem Akademię Piotrkowską, bo to kierunek nieoczywisty. Uczelnia nie jest tak "oklepana" jak np. Uniwersytet Łódzki. Dodatkowo podoba mi się to, że jest to kameralna uczelnia. Studentów nie ma dużo, a przez to jakość kształcenia jest lepsza - wskazywał z kolei inny ze studentów. 

 

Przypomnijmy, że Akademię Piotrkowską oficjalnie powołano do życia 1 czerwca 2023 roku. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

5


Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

JK ~JK (Gość)08.10.2023 11:40

"Warto zwrócić uwagę, że mogliśmy jeszcze przedłużyć rekrutację. (...). Kiedy byliśmy filią, to UJK w Kielcach zamykało nam rekrutację 30 września. Teraz możemy ją wydłużyć i studenci jeszcze do nas przychodzą." - Do maja przyszłego roku wydłużcie, może ktoś jeszcze do Was przyjdzie.
"...na początku października jeszcze wielu studentów zmienia swój wybór i decyduje się na inne studia lub inną uczelnię" - a czy to nie oznacza, że Wam raczej ubędzie niż przybędzie studentów?
Parodia wyższej uczelni.

20


doro. ~doro. (Gość)07.10.2023 19:55

Scena na zdjęciu nr 13 przypomina pokłon 3 króli albo hołd wiernopoddańczy.

20


go?ć_piotrkowianka ~go?ć_piotrkowianka (Gość)07.10.2023 14:41

Stara "Sołtysówka" (bo po jej zakończeniu można było z automatu zostać sołtysem lub sołtyską) przedzierżgnęła się w wielką akademię. Dzięki niej wielki gród trybunalski został wywyższony jak za czasów gdy obradował w nim trybunał koronny. Ale, iż zgodnie z powiedzeniem, że w beczce miodu bywa łyżka dziegciu, więc tą łyżką jest fakt, iż tak wielu tych żaków kończy tu naukę, że po jej zakończeniu nie ma dla nich pracy. Mało kto się zastanawia czy po zakończeniu studiów znajdę pracę, ale by tylko mieć papierek, że ukończyła/e/m studia wyższe I lub II stopnia. Dzięki temu nie ma w Piotrkowie
i okolicach np. punktu kaletniczego; jest tylko jeden i ledwo dycha ostatkiem sił, a ostatnio jest w ogóle zamknięty.Tak to się żyje w trybunalskim grodzie dopóki potrzeba człeka nie ubodzie.

13


go?ć_absolwent ~go?ć_absolwent (Gość)06.10.2023 19:00

Mówią jaka ta uczelnia piękna, jaka super, jaka będzie nowoczesna. A nie wspomną o tym że żaden system informatyczny nadal nie istnieje, system biblioteczny jest przedwojenny, a rekrutacje nadal nie są zakończone mimo że terminy minęły i kandydaci nie wiedzą co robić. Nie powiedzą o totalnej dezinformacji. Nie wspomną o tym jakie problemy zrobiła ta piękna Akademia z obroną prac, aby dostać dyplom z UJK z którym studenci podpisali umowę trzeba było stanąć na rzęsach bo oczywiście pięknie na dyplomie wygląda AKADEMIA a nie "oklepany Uniwersytet".
Jako głos z grupy studentów-absolwentów z całego serca polecam omijać ten twór szerokim łukiem.

102


Student ~Student (Gość)06.10.2023 20:20

Zawsze jak szlem do szkoły to pamiętam że bolał mnie brzuch

02


miło patrzeć ~miło patrzeć (Gość)06.10.2023 17:06

Młodzież mamy piękną, to fakt.

50


Komik ~Komik (Gość)07.10.2023 08:50

A mieszkańcy bloków nie mają gdzie zaparkować. Będą mandaty.

10


Antykomunista ~Antykomunista (Gość)07.10.2023 07:08

Absolwenci Akademii moskiewskich i wsns przy kc pzpr dostaliście spazmy

31


Rencista ~Rencista (Gość)06.10.2023 15:49

Impreza z moich podatków

84


Dyl ~Dyl (Gość)06.10.2023 17:03

Impreza promocyjna pisowskich kacyków. Patron miał być z Piotrkowa a tak to pisowska a nie piotrkowska akademia

94


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat