ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dyski zewnętrzne niezbędnym uzupełnieniem sprzętu komputerowego?

Poniedziałek, 26 października 2020
W obecnych czasach na komputerach osobistych czy też laptopach przechowujemy bardzo wiele danych. Niejednokrotnie są one dla nas na tyle ważne, że nie wyobrażamy sobie, żeby je stracić. Co jednak w momencie, gdy nasza przestrzeń dyskowa zaczyna się wyraźnie kurczyć? – Otóż zbawienne okazują się być dyski zewnętrzne. Nie czekaj więc i dowiedz się o nich wszystkiego, co najważniejsze już teraz!

 

Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii dzisiejsze dyski zewnętrzne potrafią zaspokoić wszystkie nasze potrzeby, będąc nieocenionym wsparciem dla dysków twardych komputerów stacjonarnych i laptopów. Dzięki pokaźnej pojemności, a także szybkości działania z powodzeniem spełniają role nawet głównych nośników pamięci. Na co jednak zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu, żeby dysk zewnętrzny w pełni spełniał nasze oczekiwania, a także wymagania? Jak się okazuje, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych wytycznych...

 

Dyski zewnętrzne HDD

 

Do najpopularniejszych rozwiązań zdecydowanie należą dyski zewnętrzne HDD, które na rynku goszczą już od dłuższego czasu. Co jednak istotne, nie oznacza to, że są przestarzałe czy niezdatne do użytku. Bynajmniej! Szeroki wybór wśród dysków HDD pozwoli nam wybrać opcję odpowiednią pod nasze wymagania, zwłaszcza jeśli chodzi o jego pojemność. Te zmieniały się na przestrzeni lat, dzisiaj raczej już nie znajdziemy dysku zewnętrznego 512 GB, rozpoczynając od 1TB. Bardzo ważne, żebyśmy w pierwszej kolejności dokładnie przemyśleli, ile tak naprawdę miejsca potrzebujemy, gdyż im większy dysk, tym jego cena jest zwiększa (dostępne są pojemności nawet w wysokości 16 TB). Ze względu na charakterystykę pracy dysków zewnętrznych HDD, najlepiej sprawdzają się one głównie do przechowywania plików, bezpośrednia praca na nich może być utrudniona, jednak i to nie stanowi większego problemu, gdyż istnieją...

 

Dyski zewnętrzne SSD

 

Dyski zewnętrzne SSD są prawdziwie przełomowym rozwiązaniem, na które czekało tak wiele osób na całym świecie. W porównaniu do dysku HDD charakteryzują się one wysoką prędkością odczytywania plików, dzięki czemu całość działa znacznie sprawniej. Nie stanowi już problemu bezpośrednia praca na zewnętrznej pamięci, co przy sporych plikach bądź aplikacjach nie zawsze było takie oczywiste. Jednakże w związku z tymi udogodnieniami należy się liczyć, że cena dysków zewnętrznych SSD jest znacznie większa niż standardowych HDD. Choć warto wspomnieć, że nawet najtańsze dyski SSD funkcjonować będą wydajniej, dlatego też, mając ograniczony budżet, a chcąc zapewnić sobie wysoką sprawność działania, lepiej kupić dysk SSD o mniejszej pojemności niż moglibyśmy uzyskać w tej samej cenie w starszej technologii HDD. Takim rozwiązaniem na pewno nie będziemy rozczarowani, a wręcz przeciwnie! W końcu nie bez powodu technologia zmierza w kierunku pełne wyparcia dysków zewnętrznych HDD na rzecz SSD.

 

Zapewnij sobie odpowiednią szybkość zgrywania plików

 

Żeby jednak dyski zewnętrzne funkcjonowały w pełni tak, jak tego oczekujemy, warto zagwarantować sobie odpowiednią prędkość transferu danych. I choć w obecnych czasach porty USB 3.0 wydają się być standardem, na rynku znajdują się jeszcze sprzęty wykorzystujące poprzednią wersję 2.0. Dysk zewnętrzny przystosowany do technologii USB 3.0 zagwarantuje nam dużo szybsze zgrywanie plików. Jak to wygląda w praktyce? Spoglądając na liczby, szybko zostaną rozwiane wszelkie możliwe wątpliwości: otóż USB 2.0 zapewnia transfer danych w dwie strony około 60MB na sekundę, z kolei USB 3.0 nawet dziesięciokrotnie szybciej. Wyraźnie więc widać, że w praktyce zaobserwujemy to gołym okiem. Warto o tym pamiętać i zawsze zwracać uwagę przed dokonaniem zakupu. Co jednak istotne, żeby dyski zewnętrzne z USB 3.0 korzystały z tego standardy, w identyczne wejście musi być wyposażony nasz laptop bądź komputer stacjonarny.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 

Dyski zewnętrzne są charakterystycznymi urządzeniami, o które musimy zadbać w sposób szczególny, jeśli chcemy się cieszyć z ich przydatności przez długi czas. Pamiętajmy, że mimo iż posiadają one opinię pamięci przenośnej, warto w możliwie największym stopniu ograniczyć ich transport lub też przeprowadzać go w stabilny sposób. Dysk nie powinien być narażony na styczność z luźnymi przedmiotami (np. w torebce lub plecaku), gdyż znacząco wpłynie to na jego żywotność. Jednak i w tym przypadku producenci wyciągają dłoń w stronę użytkowników, przygotowując dyski zewnętrzne z odpornymi i wytrzymałymi obudowami, co więcej możemy również wyposażyć się w specjalistyczne etui do nich. Naturalnie powstaje więc pytanie, gdzie kupić wysokiej jakości dyski zewnętrzne, aby spełniały wszystkie powyższe wytyczne. Praktyka pokazuje, że najlepsze dyski od renomowanych producentów znajdziemy w sklepie: https://www.euro.com.pl/archiwizacja-danych1.bhtml, któremu zaufały całe rzesze zadowolonych klientów.

 


Zainteresował temat?

0

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat