Droga S12. Największa przeszkoda usunięta!

Strefa FM Piątek, 09 sierpnia 2019, aktualizacja 09.08.2019 14:2554
Decyzja środowiskowa w sprawie budowy drogi ekspresowej S12 została uprawomocniona, a to wielki krok w stronę rozpoczęcia tej niezwykle ważnej w naszym regionie inwestycji.
fot. archiwum epiotrkow.plfot. archiwum epiotrkow.pl

Początkowo decyzja środowiskowa miała uprawomocnić się dopiero w październiku, tymczasem na prawie 3 miesiące przed tym terminem, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Łodzi opublikował obwieszczenie, w którym nadał tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności ze względu na ważny interes społeczny. Co to oznacza w rzeczywistości? Po niemal dziewięciu latach opracowywania decyzji środowiskowej, teraz inwestycja przechodzi już do fazy projektowej. Ponadto została zamknięta procedura odwoławcza, a ewentualne zażalenia będą rozpatrywane bez wstrzymywania. - Nasza walka tak naprawdę trwa 3 miesiące, a to że przez 9 lat nie można było uprawomocnić tej decyzji to kwestia braku woli politycznej. Teraz jesteśmy wszyscy w to zaangażowani: parlamentarzyści, osoby, które chcą nam pomóc coś w tej sprawie zrobić. Teraz chcemy uruchomić pieniądze, które obiecał nam poseł Antoni Macierewicz. Miały być one przeznaczone na wstępny projekt. To pozwoliłoby przesuwać całą dokumentację do przodu. Najważniejsze jest to, że największa przeszkoda w budowie drogi S12 została już usunięta - mówił Jacek Zajączkowski z grupy "S12 Natychmiast".

 

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do RDOŚ w Łodzi. W przesłanej do redakcji informacji czytamy:

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi w maju 2019 r. po przeprowadzeniu oceny oddziaływania na środowisko wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie drogi ekspresowej S12 na odcinku Piotrków Trybunalski (A1) - Opoczno (gr. woj. łódzkiego i mazowieckiego). Od powyższej decyzji wpłynęły dwa odwołania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa odwołania wraz z kompletem dokumentów, zebranych w przedmiotowej sprawie, w tym także decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia, zostały przekazane organowi wyższej instancji, tj. Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska, który aktualnie prowadzi postępowanie odwoławcze. W związku z powyższym decyzja nie jest ostateczna

Na początku przyszłego roku przedstawiciele grupy chcą ponownie odwiedzić premiera, tym razem już z prawomocną decyzją środowiskową, aby zabiegać o wpisanie tej inwestycji do harmonogramu budowy dróg ekspresowych i autostrad. Gdyby się to udało, budowa mogłaby się rozpocząć w 2021 roku.

POLECAMY


Zainteresował temat?

11

3


Komentarze (54)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Nutka ironii ~Nutka ironii (Gość)11.08.2019 23:23

Największą przeszkodą bedzie brak pieniedzy... a nie jakąś tam decyzja środowiskowa,ktora mozna wydać, a za czas jakiś wstrzymać w związku z nieprawidlowosciami lub odwolaniami...zobaczymy ile potrwa wykup gruntów, projekty i sama realizacja budowy... Sorry, ale jak dla mnie S12 to ściema przedwyborcza.

62


dżidrzeju ~dżidrzeju (Gość)11.08.2019 15:16

A jaki będzie raban jak sobie uświadomią przebieg trasy S12 !!! Dopiero będzie się działo, dopiero będzie zabawa.

91


Naiwni ~Naiwni (Gość)11.08.2019 09:50

Ja spokojnie czekam do 13 października,a później będę się z Was śmiał !

51


anty pokolenia ~anty pokolenia (Gość)11.08.2019 08:40

Rygor natychmiastowej wykonalności a pozwolenie na budowę
Trzeba jednak pamiętać, że uzyskanie przez inwestora rygoru natychmiastowej wykonalności w odniesieniu do decyzji środowiskowej, nie otwiera mu jeszcze drogi do pozwolenia na budowę, umożliwiającego faktyczne przystąpienie do realizacji inwestycji. Analiza brzmienia przepisu art. 72 ust. 3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku (…) wskazuje, że właściwy organ może oprzeć decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę jedynie na ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Zgodnie z przytoczonym przepisem decyzję środowiskową dołącza się do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę w terminie 6 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna. Inwestor zobowiązany jest więc do przedłożenia ostatecznej, a nie jedynie natychmiast wykonalnej decyzji środowiskowej, albowiem – jak wspomniano na wstępie – samo nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności nie oznacza, że decyzja zyskuje walor ostateczności. Niezwykle istotne jest to, że decyzja z rygorem natychmiastowej wykonalności w każdej chwili może zostać uchylona na skutek odwołania
Również sądy administracyjne stoją na stanowisku, zgodnie z którym niedopuszczalne jest rozstrzygnięcie sprawy o wydanie pozwolenia na budowę na podstawie decyzji środowiskowej zaopatrzonej jedynie w rygor natychmiastowej wykonalności. Wypowiedział się w tej kwestii między innymi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 22 lutego 2012 roku (II SA/Kr 880/10).
W wielu przypadkach nadanie rygoru służy zabezpieczeniu interesu inwestora i może być dla niego korzystne. Przykładowo nadanie takiego rygoru decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę (a nie decyzji środowiskowej), umożliwi zabezpieczenie terenu budowy, przygotowanie go do wkroczenia ekipy budowlanej i tym samym rozpoczęcia prac pomimo wniesienia odwołania.
Jednakże, inwestor planując przedsięwzięcie powinien liczyć się z tym, że nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji środowiskowej, niekoniecznie przyspieszy rozpoczęcie prac. W sytuacji, gdy inwestor złoży wniosek o wydanie pozwolenia na budowę podpierając go decyzją środowiskową objętą rygorem natychmiastowej wykonalności, organ powinien odmówić wydania pozwolenia na budowę. Z kolei wydanie pozwolenia na budowę jedynie w oparciu o decyzję środowiskową opatrzoną rygorem natychmiastowej wykonalności, może – w przypadku jej uchylenia – doprowadzić do wstrzymania już rozpoczętej budowy. Dlatego też, wystąpienie o nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji, ma sens jedynie przy stuprocentowej pewności, że nie ma żadnych podstaw do jej uchylenia
I tyle w temacie..

40


gość ~gość (Gość)09.08.2019 13:32

Bo poprzednią decyzję środowiskową oprotestował burmistrz Sulejowa ze swoimi przyjaciółmi. I dlatego mamy 4-5 lat opóźnienia.

222


s69 ~s69 (Gość)10.08.2019 16:55

Drodzy Obywatele i Obywatelki, Pamiętajmy jest okres przed wyborami więc jest obiecywane wszystko i wszystkim.

101


inna nazwa ~inna nazwa (Gość)10.08.2019 11:11

Myślałem, że największą przeszkodą był/jest brak jakiegoś węzła czy zjazdu z autostrady co to ją teraz remontują koło Piotrkowa.

41


gość ~gość (Gość)10.08.2019 09:00

A ja naiwny sądziłem, że to brak pieniążków jest największą przeszkodą

42


cwaniak z miejskiej gazowni ~cwaniak z miejskiej gazowni (Gość)09.08.2019 18:43

Naiwne ludzie !!!!!!!!!!!!!!
Śmiać mi się z was chce !!!!!!!!!!!!

96


MieszkaniecGminy ~MieszkaniecGminy (Gość)09.08.2019 22:22

Cieszę się, że sprawy idą naprzód, ponieważ ta droga jest bardzo potrzebna aby w końcu pozbyć się chociażby tranzytu TIRów. Wiele się ostatnio o tym mówi i pisze ale czy ktoś mi jest w stanie wytłumaczyć czy został wiadomo jak ona będzie przebiegać? Kiedyś krążyły jakieś warianty ale czy one nadal obowiązują, jeśli tak to który? Czy może dopiero będzie opracowywany jakiś wariant?

51


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat