Zdaniem dyrektor PZOZ Elizy Bartkowskiej to piotrkowski magistrat powinien wyremontować budynek, w którym mieściła się m.in. przychodnia.
Przypomnijmy: Miasto użyczyło Powiatowemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej część budynku przy Dmowskiego jednak Rada Powiatu Piotrkowskiego zdecydowała o faktycznej likwidacji przychodni w tym miejscu (formalnie połączenia jej z przychodnią nr 4 przy Armii Krajowej). Kilka miesięcy temu dyrektor szpitala przy Roosevelta wypowiedziała umowę użyczenia tego obiektu. Spór między miastem a powiatem dotyczy remontu budynku. PZOZ liczył, że to magistrat zapłaci za dostosowanie obiektu do wymogów Ministerstwa Zdrowia, z kolei UM podczas niedawnej konferencji prasowej podkreślał: Należy stanowczo podkreślić, że prezydent miasta już kilka miesięcy temu zadeklarował przekazanie na rzecz szpitala przy Roosevelta dotacji na remont budynku przychodni nr 5, nawet w pełnej wysokości, aby przystosować obiekt do wymogów NFZ. Warunkiem przekazania pieniędzy było przedstawienie przez zarządzających przychodnią zakresu prac wraz z kosztorysem. Niestety taki dokument do dziś do Urzędu Miasta nie wpłynął. To oznacza, że wina za brak dostosowania przychodni przy ul. Dmowskiego do wymogów NFZ leży wyłącznie po stronie szpitala przy ul. Roosevelta, dla którego Starostwo Powiatowe jest organem tworzącym.
Z kolei w środowym oświadczeniu dyrektor PZOZ czytamy m.in.:
Właścicielem nieruchomości jest samorząd miasta. PZOZ od lat użycza część pomieszczeń na działalność leczniczą, bowiem wniosek o darowiznę części, zajmowanej przez Przychodnię nr 5, w celu przeprowadzenia remontu, z 11 lutego 2013 roku, nie został rozpatrzony przez władze miasta.
W lutym tego roku, gdy Rada Powiatu Piotrkowskiego podjęła uchwałę o połączeniu przychodni nr 5 (Dmowskiego) z przychodnią nr 4 (Armii Krajowej), z uwagi na brak lekarzy, malejącą populację deklarowanych do przychodni przy Dmowskiego osób i warunki lokalowe, które nie spełniają wymogów Ministerstwa Zdrowia, w obronie przychodni stanęli pacjenci. Padły wówczas deklaracje, ze strony Zarządu Powiatu, że jeśli budynek zostanie wyremontowany przez właściciela – miasto Piotrków Trybunalski, uda się pozyskać do pracy w przychodni lekarzy oraz nie zmniejszy się liczba pacjentów, działalność przychodni może być kontynuowana. Niestety w odpowiedzi na pisma dyrekcji PZOZ w sprawie remontu i rezygnacji z administrowania budynkiem, kierowanych do władz miasta, pracownicy urzędu zrzucali odpowiedzialność za przeprowadzenie remontu na szpital. Także wówczas, gdy w maju tego roku doszło do poważnego uszkodzenia dachu, do którego naprawy wzywały PZOZ miejskie jednostki organizacyjne miasta, które mają swoją siedzibę w budynku przy ul. Dmowskiego, a także sam wiceprezydent miasta. Prowadzone w tym czasie intensywne prace inwestycyjne w budynku szpitala (remont na potrzeby oddziału dziecięcego i termomodernizacja szpitala), wyczerpywały możliwości PZOZ na podjęcie się gruntownego remontu budynku, którego ani powiat, ani szpital nie jest właścicielem, o czym informowała Prezydenta Miasta Dyrektor PZOZ.
Należy zwrócić uwagę, iż w momencie podpisywania umowy użyczenia (w 2009 roku), warunki lokalowe w budynku przy ul. Dmowskiego spełniały wymagania do prowadzenia działalności leczniczej. Wejście w życie nowych przepisów w 2012 roku, zobowiązujących, do końca 2017 roku, do dostosowania pomieszczeń do obecnych wymogów, wymuszają na właścicielu (zarządcy) nieruchomości przeprowadzenie remontów, aby umożliwić wynajmującemu kontynuację działalności (świadczenia usług medycznych), co wynika wprost z Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (art. 184a do 186). Brak zrozumienia i działań ze strony władz miasta - właściciela nieruchomości, a jedynie deklaracja woli przyznania dotacji na remont i obarczenia jego wykonaniem PZOZ, przyczyniło się do wypowiedzenia przez dyrektora PZOZ umowy użyczenia pomieszczeń na potrzeby POZ i Poradni Specjalistycznych. Na początku listopada poradnia ogólna z budynku przy ul. Dmowskiego została przeniesiona do Przychodni przy ul. Armii Krajowej, a Poradnia Medycyny Pracy za kilka dni funkcjonować będzie w Przychodni nr 2 przy ul. Wyzwolenia. Przy Dmowskiego pozostanie jedynie Poradnia Rehabilitacyjna.
PZOZ opublikował też korespondencję między dyrekcją zespołu a Urzędem Miasta w Piotrkowie Trybunalskim w sprawie budynku przy ul. Dmowskiego.
O konferencji przedstawicieli magistratu pisaliśmy TUTAJ: