Advertisement

Co z Akademią Piotrkowską?

ePiotrkow Poniedziałek, 23 maja 2022446223
Na początku marca Piotrków obiegła wiadomość, że miasto może mieć samodzielną publiczną uczelnię. Dwa miesiące od ujawnienia tych planów sprawdziliśmy, co w tej sprawie dzieje się w zaciszu uniwersyteckich gabinetów.
Fot. K. Rudzki Fot. K. Rudzki

Okazuje się, że pomysł nabiera realnych kształtów. Utworzenie samodzielnej uczelni ma odbyć się na zasadzie odłączenia piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach od macierzystej uczelni. O szczegółach na antenie radia Strefa FM mówił niedawno prof. Jacek Bonarek, Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach ds. Filii w Piotrkowie. 

Prace są już bardzo zaawansowane. W ubiegłym tygodniu było to tematem obrad komisji senackich UJK. Komisje bardzo życzliwie odniosły się do tego pomysłu, podkreślając, że 40 lat istnienia filii w Piotrkowie dało odpowiednią podbudowę do powstania odrębnej Akademii - mówił prof. Bonarek, podkreślając, że pomysł utworzenia samodzielnej akademii istniał praktycznie od początku powstania filii. 

 

Ministerialne minimum ilości studentów, która musi studiować na nieuniwersyteckiej uczelni wynosi 250 osób. Obecnie w piotrkowskiej filii uczy się cztery raz więcej żaków. Zgodnie z założeniami samodzielna uczelnia w Piotrkowie miałaby działać od roku akademickiego 2023/2024.

Najbliższy rok będzie takim rokiem przejściowym, ale dla studentów nic się nie zmieni. Będzie to na pewno ciężki rok pod względem organizacyjnym. Będziemy musieli przygotować wszystko, aby od października ruszyć jako odrębna uczelnia. Najtrudniejsze będzie przyzwyczajenie pracowników, studentów i społeczność do tego, że to samodzielny byt - mówił prof. Jacek Bonarek wskazując także, co ze studentami, którzy do czerwca 2023 roku nie skończą jeszcze studiów. - Będzie to decyzja studenta, czy będzie chciał chciał skończyć UJK czy Akademię Piotrkowską lub Akademię w Piotrkowie (te dwie nazwy pojawiają się w kontekście nazwy przyszłej uczelni - red) - wskazywał. 

Jak zapewnia rektor, wszystkie obecne kierunki mają zostać utrzymane, co więcej pojawią się także głosy o powiększeniu oferty.

Znaczna część naszych pracowników jest pozytywnie ustosunkowana do pomysłu przekształcenia. Pojawia się już także zainteresowanie od osób obecnie nie związanych z filią, które chciałyby w przyszłości - na różnych kierunkach - tę uczelnię tworzyć - podsumował prof. Bonarek.

 


Zainteresował temat?

12

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

kabaret ~kabaret (Gość)26.05.2022 11:34

To Dopiro bedzie wysoki pozium,

10


Olo ~Olo (Gość)23.05.2022 17:00

Zróbcie szkole zawodową, dziś ten co ma FACH kasę trzepie i o pracę się nie prosi.
Tych pseudo wyuczonych nikt do pracy nie potrzebuje. Kalecy z dwoma lewymi rencami

56


Studentka ~Studentka (Gość)24.05.2022 12:08

Dziwne, że mieszkańcy miasta nie chcą mieć tu na miejscu uczelni. Nie wszystkich stać na dojazdy do większych miast na studia i utrzymanie się np. w Warszawie czy Wrocławiu. Czy są większe szanse na zatrudnienie np. po pedagogice ukończonej w Piotrkowie w Częstochowie czy też w Krakowie?

103


Tak ~Tak (Gość)24.05.2022 09:52

Jeśli ktoś chce tu studiować, to niech studiuje. Jeśli ktoś chce iść na Jagielloński, niech idzie. Nie rozumiem problemu. 80%, jeśli nie więcej, nauczycieli pracujących w Piotrkowie i regionie ukończyło właśnie UJK. To nikomu nie przeszkadza? Brak możliwości zatrudnienia w Piotrkowie to nie wina uczelni, ale specyfika tego miasta. Z tego co wiem planuje się uruchomienie tu przynajmniej 3 nowych kierunków studiów.

80


Student ~Student (Gość)24.05.2022 08:51

To miasto zasługuje na dobrą uczelnie, niech niesie w świat dobre imię Piotrkowa.

110


SicMundusCreatusEst ~SicMundusCreatusEst (Gość)23.05.2022 22:36

Ranga uczelni moi drodzy nic nie znaczy. Osobiście skończyłem Wyższą Szkołę Informatyki i Umiejętności w Łodzi, uczelnie z gorszymi problemami niż nasza filia. Stypendium pobierałem od drugiego roku, na magisterce to ja mogłem uczyć wykładowców a nie oni mnie. Teraz pracuje w średniej wielkości firmie IT, na finanse nie narzekam. Bez własnego wkładu w naukę i absolwent MIT niczego nie osiągnie. Naprawdę i po pedagogice jeżeli studia się przepracuje a nie prześpi można znaleźć dobrą prace.

111


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)23.05.2022 18:45

Ta uczelnia Umrze śmiercią naturalną

75


wieśniak ~wieśniak (Gość)23.05.2022 17:57

Robiłem tam licencjat. I gdybym nie pokończył innych kierunków na UŁ, PŁ i SGGW, zmarnował bym 3 lata życia i pewnie wylądował w jakimś dino. Z niesmakiem wspominam niejakiego dr skła.......go, który 5 stawiał za dobre nazwisko, a wykłady z tym gościem to wielogodzinne, bezcelowe pisanie w zeszycie. Uczelnia do zaorania, a nie do zmiany nazwy.

56


go?ć_alex ~go?ć_alex (Gość)23.05.2022 19:58

Jeden Pan chce się pozbyć problemu A drugiemu się wydaje że zrobi na tym własny interes ot i cała sprawa...

60


H ~H (Gość)23.05.2022 19:52

Akademia Piotrkowska, nie lepiej jakaś pedagogiczno- ekonomiczna?

11


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat