Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy i którzy zgłoszą się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala otrzymają adekwatną pomoc medyczną na takich samych zasadach jak polski pacjent. Za leczenie zapłaci NFZ z budżetu państwa.
W Piotrkowie Trybunalskim uruchomiono Miejskie Punkty Zbiórki Darów dla Ukraińców. Każdy, kto chciałby pomóc, może odwiedzić poniższe miejsca oraz zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi listy produktów, jakie będą w nich przyjmowane.
We wtorek (01.03.2022) na autostradzie A1 na wysokości Piotrkowa Trybunalskiego przeprowadzone zostaną prace związane z odtworzeniem oznakowania poziomego. Będą one prowadzone na blisko 5 kilometrowym odcinku zachodniej jezdni, czyli w kierunku Katowic.
Liczą się wszelkie gesty solidarności z Ukrainą, ale i każda pomoc, jaką można przekazać w postaci rzeczowej, jak i tej płynącej z dobroci serca. Koordynatorem rządowo-samorządowej akcji humanitarnej na terenie powiatu piotrkowskiego jest starosta Piotr Wojtysiak.
Ponad 4 kilometry dróg zostanie przebudowanych dzięki dofinansowaniom, jakie gmina Wola Krzysztoporska pozyskała z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
W związku z wojną na Ukrainie, wojewoda łódzki zorganizował spotkanie online z samorządowcami. Padło na nim wiele ważnych słów, dotyczących skoordynowania pomocy i licznych zbiórek na rzecz Ukraińców przybywających do naszego regionu oraz tych, którzy zdecydowali się pozostać w swoim kraju. Udział w rozmowach wziął prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak.
Polska sieć hotelowa Arche uruchomiła sztab pomocy dla uchodźców z objętej stanem wojennym Ukrainy. W 16 obiektach sieci oraz w Siedliskach Arche przygotowywane są miejsca dla poszukujących zakwaterowania. O pomoc mogą starać się firmy, które poszukują miejsca dla rodzin pracowników, sztaby kryzysowe uruchomione w Urzędach Wojewódzkich, fundacje i stowarzyszenia niosące pomoc potrzebującym.
Około pół tysiąca osób wzięło udział w marszu milczenia, który w niedzielę (27.02) po południu przeszedł ulicami Piotrkowa Trybunalskiego. Niemy protest rozpoczął się od odegrania hymnu Ukrainy i słów wsparcia dla mieszkających nad Strawą obywateli tego zaatakowanego kraju.
Znajdujące się w Nieborowie Muzeum Motoryzacji „Motonostalgia” to miejsce tworzone przez pasjonatów. Powstało z miłości do dawnych aut, motocykli i innych środków transportu posiadających silnik. Dzięki twórcom tego unikalnego miejsca możemy z nostalgią spojrzeć na pojazdy, których próżno już szukać na ulicach.
Prawosławni mieszkańcy Piotrkowa modlili się w niedzielę (27.02) o zachowanie pokoju na Ukrainie i na całym świecie. W liturgii w piotrkowskiej cerkwi wzięło udział kilkadziesiąt osób.