Advertisement

Ukraińcy mogą być spokojni o pomoc medyczną

ePiotrkowŁódzkie Wtorek, 01 marca 20228
Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy i którzy zgłoszą się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala otrzymają adekwatną pomoc medyczną na takich samych zasadach jak polski pacjent. Za leczenie zapłaci NFZ z budżetu państwa.
fot.: freepik.com fot.: freepik.com

 

Specjalne przepisy

Rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych, udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do RP w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy.

 

WAŻNE!

Dotyczy to obywatela Ukrainy, który posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

 

Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.

 

Udzielenie i rozliczenie świadczeń jak dla polskich pacjentów

Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce.

 

Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ.

 

Pacjent z Ukrainy. Jak powinny zachować się placówki medyczne?

Trwa przygotowanie specjalnych rozwiązań prawnych, ale świadczeniodawcy, gdy trafi do nich pacjent z Ukrainy, już teraz:

  • nie powinni odmawiać mu pomocy
  • nie powinni odsyłać pacjenta do innego świadczeniodawcy
  • nie powinni domagać się od niego zapłaty za udzielone świadczenia i nie powinni wystawiać za nie faktur
  • powinni ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu i/lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP.

Zainteresował temat?

1

4


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kasia35 , ~Kasia35 , (Gość)02.03.2022 18:51

"Za leczenie zapłaci NFZ z budżetu państwa."
Budżet państwa to mój podatek, to ja na wizytę NFZ czekam kilka miesięcy a nawet lat , a oni będą Ukrainę leczyć moim kosztem . Normalnie ręce opadają... Proponuję żeby Polacy oddali im jeszcze swoje miejsca pracy...

60


Misio ~Misio (Gość)01.03.2022 20:53

Rozumiem, że o szczepienie na koronę nie będą pytani jak Polacy? Testy będą mieli robione? Kwarantanna?
Niedzielski pakuj się z tymi swoimi bzdurami! Pandemia się skónczyła już dawno i ten cyrk!

101


Sbbdhdb ~Sbbdhdb (Gość)02.03.2022 07:43

Szkoda ze Polaków tak nie leczą szybko. Na leczenie poważnej choroby która się rozwija czekam już drugi rok.

61


chyba ~chyba (Gość)01.03.2022 22:00

Koniec teleporad dla rodaków.

40


sed ~sed (Gość)01.03.2022 20:29

Czyli teleporady i długie oczekiwanie na wizytę u specjalisty.

80


goœć_ewa ~goœć_ewa (Gość)01.03.2022 14:01

Czyli jak się chce to można? Rozumiem, że jak zapisywać będę dziecko do specjalisty to wizyta będzie od ręki nie za 2 lata bo lekarze się zmobilizowali?

110


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat