Jedna ze słuchaczek magazynu Magiel w radiu Strefa FM zgłosiła problem związany z usługami rehabilitacyjnymi na Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej w piotrkowskim Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim. Twierdzi ona, że placówka nie świadczy ich na takim samym poziomie, z jakim można się było spotkać jeszcze kilkanaście miesięcy temu.
Od piątku 23 grudnia od godziny 18:00 do wtorku 27 grudnia do godziny 8:00 POZ nie pracują. W razie zachorowania musimy więc skorzystać z porad medyków z punktów nocnej pomocy. W Łodzi jest siedem takich punktów m.in. punkt przy ulicy Rewolucji 1905 roku prowadzony przez CSK, gdzie pracują pediatrzy. Możemy skorzystać z dowolnego punktu pomocy, który jest najbliżej nas – nie obowiązuje rejonizacja.
W przychodni rodzinnej w Grabicy od 15 listopada będzie przyjmował ginekolog. Z porad specjalisty w ramach NFZ będzie można skorzystać w każdy wtorek.
Sześć osób, w tym czworo lekarzy zatrzymanych przez CBA w sprawie nieprawidłowości przy refundacji środka dietetycznego dla niemowląt. Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim.
Średnio jeden na trzech lekarzy doświadcza wypalenia zawodowego, problem ten szczególnie zauważalny jest wśród chirurgów czy osób pracujących w POZ. O tym, w jaki sposób wypalenie zawodowe przekłada się na relacje lekarz-pacjent dyskutowano na konferencji „Zespół wypalenia zawodowego w świecie lekarzy”.
W gminie Grabica w miejsce zlikwidowanego Ośrodka Zdrowia, działa już nowa przychodnia. Ma podpisaną umowę z NFZ i oferuje bezpłatne świadczenia z zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.
Od kilku dni temperatura na poziomie 30ºC i wyższym to w naszym regionie norma. Upały dają się we znaki wszystkim, bez wyjątku. Niektórzy są jednak bardziej narażeni na intensywne działanie ostrych promieni słonecznych niż pozostali. Dlaczego upały są niebezpieczne i jak się przed nimi chronić?
Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy i którzy zgłoszą się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala otrzymają adekwatną pomoc medyczną na takich samych zasadach jak polski pacjent. Za leczenie zapłaci NFZ z budżetu państwa.
Konsultacja telefoniczna z lekarzem stała się poniekąd koniecznością w trudnych początkach pandemii koronawirusa w Polsce. Mimo pojawiających się czasem wątpliwości, pacjenci szybko dostrzegli liczne korzyści płynące z takiej formy kontaktu, dlatego też obecnie chętnie wybierają opcję rozmowy przez telefon zamiast tradycyjnego spotkania w gabinecie. To wygoda, oszczędność czasu, a nierzadko także i pieniędzy. Czego spodziewać się po takiej rozmowie? Jak się do niej przygotować? Czy telemedycyna ma jakieś ograniczenia?
28 stycznia, w wielu 103 lat zmarła Tusnelda Zacierka - wychowawca wielu pokoleń medyków i wieloletnia ordynator oddziału wewnętrznego piotrkowskiego szpitala, założycielka pierwszej w województwie łódzkim poradni przeciwcukrzycowej a także twórczyni jednej z pionierskich w kraju sal intensywnej terapii. Za pomoc Armii Krajowej skazana na pobyt w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck.